Grafická verzia

ME žien (11.- 28. júna v Maďarsku a Rumunsku)

11.6.2015

Zverenky Maroša Kováčika potrebujú zvládnuť úvodný krok, inak by si výrazne skomplikovali situáciu v D-skupine. Do druhej fázy (dvoch šesťčlenných skupín) postúpia z každej päťčlennej skupiny po tri najlepšie.

Musíme hrať agresívne, poctivo a maximálne zodpovedne. Priskoro sa začalo hovoriť, že chceme bojovať o olympijskú miestenku. Základný cieľ je postup zo skupiny. Ak by sme to nezvládli, považoval by som to za sklamanie. Perfektné by bolo, keby sme si so sebou preniesli do ďalšej fázy jedno víťazstvo,“ naznačuje tréner Kováčik.

Slovenky sa spoliehajú najmä na dvojicu Zuzana Žirková, Kristi Toliverová. Tridsaťpäťročná dlhodobo najlepšia slovenská basketbalistka i Američanka so slovenským pasom pôsobiaca v ruskom Jekaterinburgu majú najviac skúseností a obe sú prirodzenými líderkami. Polovica dvanásťčlenného kádra zažije premiéru na seniorských ME.

Som veľmi rada, že sa dala Zuzka zdravotne dokopy. Hoci prídem o nejaké minúty na palubovke, jej prínos je obrovský. Veľmi mi pomáha na ihrisku aj mimo neho. Nálada je výborná. Chceme postúpiť zo skupiny a potom si dáme ďalšie čiastkové ciele,“ naznačuje jedna z debutantiek Barbora Bálintová.

Favoritom D-skupiny sú jednoznačne úradujúce európske šampiónky zo Španielska. O zvyšné dve miestenky sa pobijú Slovenky so Švédskom, Litvou a domácim Maďarskom.

Švédky ťažia z hry sestier Eldebrinkových. Najmä Frida je hráčka top európskeho formátu. Chýbajú im síce dve dôležité hráčky, čo znižuje ich silu, no budú nesmierne húževnaté – ako švédska oceľ. Očakávam, že v Šoprone nebude, s výnimkou domácich zápasov, veľa divákov. Záujem o basketbal v meste v ostatných rokoch poklesol,“ prezradil Kováčik.

Slovenky sa na ME predstavia desiatykrát. V roku 1997 získali v Budapešti striebro, štyri roky predtým v Perugii bronz. Pred dvoma rokmi vo Francúzsku postúpili zverenky Ivana Vojtka zo základnej skupiny, no vyhrali jediný zápas a obsadili 11. priečku.

Najväčšími favoritkami šampionátu, ktorého víťaz si zabezpečí priamy postup na olympijské hry do Ria a ďalšie štyri družstvá sa predstavia v olympijskej kvalifikácii, sú Španielky a Francúzky. Vysoké ambície majú aj Turkyne, Srbky a aspoň o účasť v olympijskej kvalifikácii môže reálne bojovať viac než polovica z dvadsiatich účastníkov.

Slovenská nominácia
Rozohrávačky: B. Bálintová, Toliverová, Žirková. Krídla: D. Baburová, Kiššová, M. Páleníková, Tetemondová. Pivotky: Hruščáková, Janoščíková, Jurčenková, Krč-Turbová, Vyňuchalová.

Program SR v Šoprone
Štvrtok 16.30 Slovensko – Švédsko, piatok 16.30 Slovensko – Litva, sobota 16.30 Slovensko – Španielsko, pondelok 19.00 Slovensko – Maďarsko.

Zdroj: pravda.sk, 11.6.2015