Grafická verzia

EH BAKU: Prvá medaila pre slovenskú výpravu

15.6.2015

Majster Európy v grécko-rímskom štýle v kategórii do 66 kg z Belehradu 2012 a bronzový z ME 2013 v Tbilisi i z ME 2014 vo Vantaa, 24-ročný István Lévai  v turnaji, ktorý má v Baku takisto status európskeho šampionátu, získal v nedeľu večer historickú prvú medailu na Európskych hrách pre Slovensko!

Lévai sa už predpoludním prebojoval do štvrťfinále. Na postup medzi najlepších osem potreboval zverenec Karola Lengyela stráviť na žinenke Areny Hejdara Alijeva vo dvoch súbojoch dokopy 4:31 min. Rozhodcovia Lévaiove duely s Grékom Vladimirosom Matiasom i Davidom Cascavillom z Talianska ukončili predčasne pre Slovákovu veľkú prevahu už v prvej perióde (stav bol 8:0, resp. 9:1). Cascavillovi sa síce podarilo zabodovať vytlačením trojnásobného medailistu z ME mimo vymedzený priestor, ale inak bol jasne lepší Slovák. o štvrťfinále Lévai podľahol Rusovi Arťomovi Surkovovi 0:4. Slovenský reprezentant od začiatku ťahal v dueli za kratší koniec. Už po 57 sekundách ho rozhodca napomínal a potom sa nechal ošetriť na tvári. Následne sa ubránil nástupu súpera, ale v ďalšom priebehu už bol ruský zápasník nad jeho sily. V čase 5:18 min získal deviaty technický bod a rozhodca duel predčasne ukončil. "Rusa sme poriadne nepoznali. István sa nenechal vyhýbať, ale v dolných partiách mu už chýbali sily," skonštatoval tréner Karol Lengyel.

Ale keďže Surkov postúpil až do finále, v ktorom napokon aj zvíťazil, potiahol Lévaia do opráv. V repasáži si poradil s Dánom Fredrijom Bjerrehuusom 9:6 na technické body. Vo vyrovnanom súboji sa obaja borci striedali vo vedení, druhá perióda však patrila Slovákovi. Dánovi museli ošetrovať zranenú tvár. V súboji o 3. miesto vyhral nad Ukrajincom Denisom Demiankovom v ich prvom vzájomnom súboji po vyrovnanom priebehu 6:4 na technické body, hoci prehrával už 0:4. Keďže súťaž v Baku je zároveň aj európskym šampionátom, získal už štvrtú medailu z ME v rade, z toho tretiu bronzovú v sérii.

"Veľmi sa teším, že sa mi podarilo získať túto historickú medailu z európskych hier pre Slovensko. Oveľa radšej by som bol, ak by bola zlatá. V zápase o bronz som sa po prvej perióde nevzdával, pokračoval v boji. Cítil som, že súperovi už dochádzajú sily. Najťažší bol zápas s Rusom. Titul majstra Európy je top, táto medaila je hneď za tým," povedal po medailovom ceremoniáli István Lévai.

Slovenský triatlonista Richard Varga obsadil na 1. európskych hrách v Baku 5. miesto. Hoci sa po plaveckej aj cyklistickej časti držal na čele priebežného poradia, v behu výrazne stratil a napokon finišoval vo výslednom čase 1:49:31 h. Víťazom sa stal po výborne zvládnutom bežeckom úseku Brit Gordon Benson (1:48:31 h), na ktorého Varga v cieli stratil celkovo 61 sekúnd. Druhý skončil Portugalčan Joao Silva, bronzový kov získal domáci reprezentant Rostyslav Pevcov. Na medailu chýbalo Vargovi 28 sekún.  "Dnes som nemohol skončiť lepšie. Dal som do pretekov všetko, na viac som nemal. Trocha ma mrzí, že som nenašiel správne nohy v behu, ktoré som mal minulý týždeň alebo pred dvoma. Aj taký je šport. Veľakrát som musel zabojovať počas týchto pretekov. Som rád, že mi vyšiel cyklistický únik a mohol som držať svoje tempo. Dnes som najviac bojoval s horúčavou. Najhorší bol pre mňa pre ťažké nohy záverečný beh," zhodnotil Richard Varga.

Zdroj: olympics.sk, 14.6.2015