Grafická verzia

Dve medaily strelcov – striebro trapistu Vargu a bronz pištoliara Tužinského

18.6.2015

V stredu boli slovenskí športovci na I. európskych hrách v Baku v akcii na piatich športoviskách. A absolvovali doteraz najúspešnejší deň. V Streleckom centre ho naši „kanonieri“ ozdobili dvoma medailami – najprv úradujúci majster sveta v trape Erik Varga získal striebornú medailu, keď prehral až vo finále s ruským olympijským víťazom z Atén 2004 Alipovom, a potom vo vzduchovej pištoli na 10 m Juraj Tužinský po postupe do finále z druhého miesta od začiatku až do 17. finálového výstrelu viedol. Napokon získal bronz. Slovensko tak výrazne rozšírilo svoju medailovú zbierku, v ktorej do stredy bol len bronz grécko-rímskeho zápasníka Istvána Lévaia.

Tridsaťdeväťročný Erik Varga nevyužil šancu stať sa víťazom ďalšieho vrcholného podujatia, keď na svojom konte už má prvenstvá z MS, MSJ, ME, MEJ, SP i finále SP. So striebrom však bol veľmi spokojný. "Mám veľkú radosť. Sú to prvé európske hry a hneď som na nich získal striebro. Som na to veľmi hrdý, je za tým veľa tréningu a času. Streľba je na týchto hrách špecifická, v trape štartovalo 28 najlepších Európanov. Každý mohol vyhrať i byť posledný. Veril som, že sa mi môže podariť dobrý výsledok. Štart bol dobrý, dnes som chcel len udržať formu a skoncentrovať sa na preteky. Ťažšie sa strieľalo, lebo fúkal vietor, malo to vplyv na terče. Tak, ako som minul niektoré, tak som mal pri iných aj šťastie. Vo finále bol ten štvrtý výstrel vysoký ,ľavák´, minul som ho dvakrát aj v kvalifikácii. Je to niečo úžasné, budem hrdý na ďalšiu medailu v mojej zbierke. Bojoval som ako lev," povedal po pretekoch Erik Varga.

"Nečakal som, že získam túto medailu. Uspokojil ma jej zisk. Posledné roky mi pri nových pravidlách unikalo finále. Som rád, že som sa dnes dostal medzi najlepších. Sledoval som, že ľudia okolo mňa vypadávajú, zostali sme tam traja. Tlak bol veľký, chcel som to dotiahnuť do konca. Už sa mi nedarilo plne sa skoncentrovať, chýbali mi sily. Bojoval som, ako sa dalo,“ povedal Juraj Tužinský

Zdroj: olympic.sk, 17.6.2015