Grafická verzia

MSR a ČR s triom Saganovcov, Privara: Je to čerešníčka na torte

24.6.2015

Najúspešnejší slovenský cyklista v súčasnosti bude mať k dispozícii veľkú rodinnú podporu, okrem staršieho brata Juraja sa na štart postaví aj najstarší Milan.

Slovenský zväz cyklistiky (SZC) mal v uplynulom období množstvo práce. Najskôr sa mu úspešne podarilo zorganizovať kongres Európskej cyklistickej únie (EUC), na ktorom sa zúčastnil aj prezident strešnej organizácie svetovej cyklistiky Brian Cookson. Následne sa konali preteky Okolo Slovenska a vrcholom sezóny na domácej scéne budú spoločné MSR a ČR. "Toto je posledná, no veľmi dôležitá čerešnička na torte," uviedol na úvod utorňajšej tlačovej besedy prezident SZC Peter Privara.

Organizátori tohtoročného šampionátu umiestnili celé podujatie do Žiliny a jej okolia. Nie však náhodou, dôvodom bol Peter Sagan. "Napadla nám myšlienka, že to urobíme v jeho rodisku. V Ponferrade sme si s ním sadli a veľmi sa potešil. Podmienkou však bola jeho účasť, inak by to stratilo význam," ozrejmil Privara.

V najbližších dňoch sa národné majstrovstvá budú konať aj v iných svetových krajinách. Žilina privíta okrem topfavorita Sagana aj ďalšie veľké mená svetového rebríčka UCI. Budú to najmä Česi Zdeňek Štybar (Etixx - Quick-Step), Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) či Leopold König (Sky). "Je to veľmi prestížne podujatie. Veľakrát sa stalo, že sa mu naši a českí jazdci vyhýbali pred štartom Tour de France. Veľa sa ich naopak prihlásilo, len aby si mohli dať do kolónky, že pretekali so Saganom," dodal Privara.

V súčasnosti najúspešnejší slovenský cyklista bude mať na štarte veľkú rodinnú podporu. Okrem tímového kolegu z Tinkoff-Saxo Juraja Sagana si bude môcť užiť aj jazdu po boku najstaršieho brata. "Na štartovej listine sú až traja Saganovci - Juraj, Peter aj najstarší brat Milan, ktorému sme dali výnimku a bude štartovať. Bude to jeho premiéra na pretekoch, sám však nemá ambíciu vyhrať. Pri takom mene, akým je Sagan, si môžeme dovoliť takúto výnimku. Tak, ako boli kedysi v hokeji bratia Šťastní, teraz budú v Žiline štartovať bratia Saganovci," ozrejmil generálny riaditeľ celého podujatia Stanislav Holec.

Organizátori mali s prípravou štvordňového šampionátu v Žiline nielen veľa práce, ale aj množstvo starostí. Keďže v meste nie sú úplne ideálne podmienky, potrebných bolo množstvo rozhovorov ako s predstaviteľmi Žiliny, tak aj s políciou. Nakoniec sa však organizátorom podarilo nájsť ideálny scenár. "Vybrali sme časovky v okolí Vodného diela Žilina, kde je vhodné prostredie aj na divácku spoločnosť. Veľký, no príjemný škrt nám spravil Peter Sagan, ktorý sa prihlásil aj na časovku. S tým sme nepočítali a mení to situáciu v tom, že záujem diváckej verejnosti bude oveľa vyšší, než sme očakávali," dodal Holec.

Okrem Petra Sagana bude ďalším slovenským želiezkom v ohni aj Patrik Tybor s jeho tímom KEMO Dukla Trenčín. Najúspešnejší slovenský cyklista z posledného podujatia okolo Slovenska sa už teší na konfrontáciu s bratskou trojicou. "Budem sa snažiť, aby sme potrápili Saganovcov a Petrovi nedarovali titul zadarmo. Našou najväčšou úlohou bude získať medailu. Spolu s Kováčom a Mahďarom by sme mali byť ťahúňmi, ostatní chalani sa nám budú snažiť pomôcť," povedal Tybor.

Program spoločného šampionátu odštartuje vo štvrtok časovkou jednotlivcov v ženskej i oboch juniorských kategóriách. O deň neskôr absolvujú 39-kilometrový meraný úsek aj reprezentanti do 23 rokov a elitná mužská kategória. V piatok sa na hromadný štart postavia juniorky a ženy, v sobotu juniori a v nedeľu vyvrcholí celý šampionát opäť jazdcami do 23 rokov a kategóriu Elite. Tí absolvujú desať okruhov a dovedna 199 km s cieľom na žilinskom sídlisku Hájik.

Program spoločných MSR a ČR 2015:

25. štvrtok - časovka jednotlivcov kategórie juniori, juniorky a ženy, od 9.00 h do 14.00 h, štart a cieľ: Žilina - Vodné dielo, juniorky 17,1 km, ženy a juniori 34 km

26. piatok - časovka jednotlivcov kategórie Elite a U23, 10.00 h, štart a cieľ: Žilina - Vodné dielo, 39 km

27. sobota - preteky jednotlivcov s hromadným štartom kategórie juniorky a ženy, 9.00 h, štart a cieľ: Žilina - Sídlisko Hájik, 119,4 km

27. sobota - preteky jednotlivcov s hromadným štartom kategórie juniori, 13.30 h, štart a cieľ: Žilina - Sídlisko Hájik, 99,5 km

28. nedeľa - preteky jednotlivcov s hromadným štartom kategórie Elite a U23, 12.00 h, štart a cieľ: Žilina - Sídlisko Hájik, 199 km

Zdroj: osporte.sk, 23.6.2015