Grafická verzia

Boxer Tankó bronzový, s Picardim prehral po statočnom boji

26.6.2015

V boxerskom ringu Kryštálovej haly 2 nastúpil slovenský boxér Viliam Tankó v semifinále kategórie do 52 kg proti druhému nasadenému a teda favorizovanému skúsenému Talianovi Vincezovi Picardimu. Ešte len 20-ročný slovenský reprezentant, na turnaji EH poznačený zranením ľavého prsného svalu, bojoval proti 31-ročnému ostrieľanému borcovi, medailistovi z olympijských hier i majstrovstiev sveta, statočne. Prehral síce u všetkých troch rozhodcov, ale podľa dvoch rozhodcov bol v treťom kole lepší a pohľady divákov zo slovenskej výpravy sa zhodovali na jeho prevahe aj v druhom kole. Tankó napokon získal bronz!

Dvadsaťročný rodák z Galanty (nar. 17. mája 1995) po osemfinálovom víťazstve nad Belgičanom Dodjim Kodjom Ayigahom (3:0) a štvrťfinálovom triumfe nad Narekom Abgarianom z Arménska (2:1) prehral vo štvrtkovom semifinálovom súboji v kategórii do 52 kg s favorizovaným Talianom Vincenzom Picardim 0:3 na body (28:29, 28:29, 27:30). Picardiho súperom v boji o zlato bude v piatok domáci reprezentant Elvin Mamišzada, ktorý v úvodnom štvrtkovom semifinále kategórie do 52 kg zdolal Hamzu Toubu z Nemecka 3:0 (29:28, 29:28, 29:28). V rámci boxerských súťaží sa o bronz nebojuje, bronzový kov získavajú obaja zdolaní semifinalisi.

"Prvé kolo bolo vyrovnané. Vedeli sme, že to bude na remízu, rozhodcovia sa bohužiaľ priklonili na stranu Taliana. Aj druhé kolo bolo tesné, ale opäť ho vyhral Picardi, rozhodla možno aj boxerská medzinárodná politika. V treťom kole som prevalcoval súpera, bol som lepší, aktívnejší, viac som ho triafal. Zápas mohol byť v môj prospech. Nie som sklamaný. Prišiel som si po medailu, tú mám. Navyše som dva zápasy boxoval so zranením prsného svalu. Chcel som síce zlato, nevadí, mal som aj dnes na víťazstvo. Súper bol kvalitný, má bronz z olympiády či majstrovstiev sveta, bol dobre pripravený. Mal som šancu. Mojím cieľom sú olympijské hry a pevne verím, že medaila vyjde," hovoril Viliam Tankó v I-Zóne zástupcom slovenských médií, akreditovaným na I. európskych hrách.

Náš borec si pri debate s našimi novinármi “ľadoval” boľavý prsný sval. Poďakoval sa lekárom v našej výprave, ktorí ho napriek zraneniu dokázali pripraviť na náročné medailové súboje v ringu. "Chvalabohu sme tu mali kvalitných doktorov, ktorí sa o mňa starali. Bolo o mňa veľmi dobre postarané. Ďakujem im za všetko, čo pre mňa spravili a že boli pri mne," povedal Viliam Tankó.

Tankóov osobný tréner (v Baku jeho zverenca “kaučovali” Tibor a Pavol Hlavačkovci) Tomáš "Kid" Kovács, ktorý pricestoval na podujatie po Vilovom postupe do štvrťfinále, doplnil: "Som spokojný, je to obrovský úspech. Neboli sme ďaleko od finále. Možno som zaujatý tréner, ale podľa mňa mal Vili jednoznačne vyhrať tretie kolo a aj druhé. Bojoval proti skúsenému boxerovi a proti športovej diplomacii. Nemal za súpera len boxera, ale aj veľa ľudí, ktorí chceli postup Taliana."

Tankó si teraz dá mesiac súťažnú pauzu. Po návrate na Slovensko bude niekoľko dní oddychovať a potom už začne prípravu na majstrovstvá Európy. "V auguste nás čaká ďalšie vrcholné podujatie, chcem tam uspieť. Na budúci rok je olympiáda a mojím najväčším cieľom je dostať sa tam. Zo Slovenska tam nebol už dvadsať rokov žiadny boxer," dodal. Asi najviac sa po semifinále tešil na to, že sa bude môcť poriadne najesť, pretože v snahe udržať si súťažnú váhu večere vynechával a celkove sa v Baku stravoval veľmi striedmo.

Zdroj: olympic.sk, 25.6.2015