Grafická verzia

Americký futbal: Bratislava Monarchs vyhrali maďarský „bowl“

6.7.2015

Sobota 4. júla sa zlatými písmenami zapíše do dejín najúspešnejšieho slovenského klubu amerického futbalu Bratislava Monarchs.

V Budapešti bratislavskí panovníci triumfovali vo finále maďarskej Cellect HFL 2015 nad domácimi Budapešť Wolves 55:34 a získali do vitríny jednu z ich najprestížnejších trofejí.

Zápas sa hral v úmornom teple a domáci viedli po prvej štvrtine 13:7. Bratislavčania vedení skvelým quarterbackom Američanom Fernim Garzom ale hneď v úvode druhej štvrtiny položili druhý touchdown. Prestrelka pokračovala, hostia viedli 21:20 a v polčase 28:20. Monarchs šišku dostávali do endzóny najmä po hre vzduchom, dôležitý okamih nastal hneď na začiatku 3. štvrtiny, keď zastavili prvý drive domácich a naopak ich prvý doviedli do endzóny - 35:20.

Maďarský súper síce bojoval, ale minútu pred koncom tejto štvrtiny sa zrodil jeden z kľúčových momentov. Hostia po fantastickom interception Mareka Beličku prešli celým ihriskom a Garza si zo vzdialenosti 1,5 yardu dobehol pre "svoj" touchdown (41:20). V poslednej štvrtine sa domáci nechceli vzdať, bodovalo sa na oboch stranách, no keď dve minúty pred koncom ďalší touchdown položil Štefan Slovák (55:34), prestížna výhra hostí bola spečatená.

"Bol to neuveriteľný zápas v úmornom teple. Prvý polčas bol tesný, mali sme šesťkrát loptu a bodovali sme 4-krát. Našťastie sme v druhom polčase dokázali Wolves zastaviť a bodovať. Naši hráči si už v ďalšom priebehu boli vedomí náskoku a na touchdowny a korekcie súpera dokázali odpovedať. Hráči si zaslúžia absolutórium, fantasticky hral opäť Garza, všetci hrali na hranici fyzických síl. Súper sa totiž nevzdával. Titul sme si absolútne zaslúžili, po triumfe v Stredoeurópskej lige je to naša druhá medzinárodná trofej," povedal riaditeľ Monarchs Ľudovít Gálka.

Monarchs prežívajú tento rok jednoznačne najlepšiu sezónu vo svojej 20-ročnej histórii. V HFL vyhrali všetkých osem zápasov, keď aj v semifinále vyhrali v Budapešti jasne nad Nyíregyháza Tigers 44:6. V základnej časti dokázali tiež pokoriť Wolves 30:23, ale na ihrisku ŠKP v Dúbravke, teda v domácom prostredí. Bratislavčania neprehrali v 12 zápasoch za sebou. V hre sú ešte v play off slovenskej SFL. V nej v semifinále favorit nastúpi doma proti Žiline Warriors 12. júla, v druhom semifinále sa stretnú Zvolen Patriots a Trnava Buldogs. V sobotu 18. júla potom spoznajú fanúšikovia historicky prvého víťaza 1. Slovak Bowlu.

Finále play off Cellect HFL 2015:
Bratislava Monarchs - Budapešť Wolves 55:34 (28:20)

Zdroj: sport.sk, 4.7.2015