Grafická verzia

Babač v Luzerne víťazom skifu ľahkých váh

13.7.2015

Slovenský reprezentant vo veslovaní Lukáš Babač si vybojoval svoje druhé prvenstvo v tohtoročnom seriáli Svetového pohára i v kariére. Aj na treťom podujatí SP 2015 vo švajčiarskom Luzerne sa dočkal medailového umiestnenia v mužskom skife ľahkých váh, keď zvládol víťazne piatkovú rozjazdu i obe sobotňajšie jazdy - semifinálovú i finálovú. Na predchádzajúcich pretekoch tohto rangu triumfoval v máji v slovinskom Blede a v júni obsadil 2. priečku v talianskom Varese.

Člen VK Sĺňava Piešťany si najskôr v druhom A/B-semifinále svojej disciplíny, v ktorej si v roku 2015 vybojoval aj striebro na ME v poľskej Poznani, kontroloval od úvodných metrov postupovú situáciu. Na prvom medzičase po 500 m bol ešte druhý, ale potom predstihol aj Srba Miloša Stanojeviča a vo zvyšnom priebehu jazdy na dvojkilometrovej trati už nikoho nepustil pred seba. Babač zvíťazil s vyše dvojsekundovým náskokom a okrem neho a Stanojeviča si postup do A-finále, v ktorom sa rozhodovalo o umiestnení na 1. - 6. priečke, zaistil aj v poradí tretí Max Röger z Nemecka.

Jediný zástupca SR v Luzerne vo finále nenechal nič náhodu. Od úvodných metrov potvrdzoval úlohu favorita líderskou pozíciu na všetkých medzičasoch. V cieli mala slovenská skifárska jednotka napokon náskok 2,16 s opäť pred Stanojevičom. Tretí bol Adam Ling z Nového Zélandu.

"Finálová jazda sa mi z troch tu odjazdených išla najhoršie. Nesadla mi technicky a ani fyzicky, pred štartom som mal zažívacie problémy. Napokon to bolo celkom v pohode. Išlo to podľa plánu. Mojím cieľom bolo svižne začať a postupne zrýchľovať. Od prvej päťstovky som bol na čele a okrem posledného 500 m úseku som bol na ostatných najrýchlejší. Srb mal veľmi dobrý záver, ale ja som kontroloval situáciu a strážil si pozíciu, aby som prišiel do cieľ na 1. priečke. Som rád, lebo Luzern je najznámejšia destinácia medzi veslármi. Súťažiť tu je prestížna záležitosť. Ako 16-ročnný som o tom sníval, ale ani vo sne som si nepredstavoval, že by som tu raz vyhral. Aj preto som veľmi spokojný s týmto výsledkom," priblížil dianie vo Švajčiarsku 30-ročný Piešťanec.

Zverenec trénera Václava Kacířa premenil v aktuálnej sezóne všetky štyri štarty na vrcholných podujatiach na zisk cenného kovu (2 - 2 - 0). V rámci SP 2015 našiel v deviatich jazdách jediného premožiteľa, ktorým bol vo Varese Francúz Pierre Houin. Reprezentant krajiny galského kohúta pripravil Babača o prvenstvo aj na kontinentálnom šampionáte v Poznani.

Výsledky - sobota:
MUŽI
skif ľahkých váh - II. A/B-semifinále (prví traja do A-finále, ostatní do B-finále): 1. Lukáš Babač (SR) 7:09,390 min, 2. Miloš Stanojevič (Srb.) 7:11,930, 3. Max Röger (Nem.) 7:16,210

A-finále (o 1. - 6. miesto): 1. Lukáš Babač (SR) 7:11,600, 2. Miloš Stanojevič (Srb.) 7:13,760, 3. Adam Ling (N. Zél.) 7:16,960

Zdroj: osporte.sk, 12.7.2015