Grafická verzia

Úspešný víkend slovenských tenistov v Rumunsku

20.7.2015

Karolína Schmiedlová získala svoj druhý titul na turnaji WTA. Vo finále v Bukurešti zdolala najvyššie nasadenú svetovú dvadsiatku Saru Erraniovú z Talianska 7:6(3), 6:3. Už pred finále bolo známe, že sa od pondelka stane slovenskou jednotkou. Bude v pozícii 44. hráčky sveta.

Karolína Schmiedlová: ,,Bol to veľmi ťažký zápas a som veľmi spokojná s tým, ako som ho zvládla. Je to zrejme moje najcennejšie víťazstvo v kariére. Zdolať bývalú hráčku Top ten a ešte k tomu na antuke, to sa podarí málokomu. Pred začiatkom turnaja by som nepovedala, že ho celý vyhrám. Prvý set mi trochu pripomínal zápas z Ria. Aj tu boli veľmi podobné podmienky, veľké teplo. Po každej lopte som musela zbierať sily a vydýchať sa. V Brazílii som v tajbrejku od začiatku prehrávala. Teraz za stavu 3:3 som si povedala, že je to iné, išla som do toho a vyšlo to. V dôležitých momentoch som hrala agresívne."
Mama mladej Slovenky jej prináša na turnajoch šťastie. "Je to sranda, že už druhýkrát bola so mnou pri víťaznom turnaji. Neviem, čím to je, no má na mňa pozitívny vplyv, upokojuje ma. Už na tréningoch som sa cítila dobre. Tešila som sa na návrat na antuku a vypálilo to najlepšie ako mohlo," dodala Schmiedlová, ktorá sa teší, že v pondelok bude prvýkrát slovenskou jednotkou. "Som rada že aspoň na chvíľu budem môcť zažiť ten pocit. Všetky slovenské baby sme v rebríčku dosť blízko seba, takže ťažko povedať, ako dlho vydržím na poste jednotky. Bolo by super, keby sa nám všetkým darilo a posúvali by sme sa stále vyššie."

Milan Martinec: ,,Dva týždne sme tvrdo pracovali s výbornými sparingpartnermi. Najcennejšie pre mňa bolo, že Kaja sa v kritických stavoch nezlomila, bola psychicky odolnejšia. Hrala veľmi ťažké výmeny, riešila nevýhody, aj keď urobila chybu, vôbec si to nepripúšťala, hrala sebavedome a z toho mám veľkú radosť. Aj na ďalší turnaj do Bad Gasteinu ju bude sprevádzať mama a potom s ňou pocestujem na sedem týždňov ja  - do USA a Číny."

Tibor Macko, prezident STZ: ,,O Kaji budeme ešte veľmi veľa počuť. Zdolať na antuke vo finále takú kvalitnú hráčku, akou je Erraniová je veľký úspech. Teším sa, že v pondelok bude Kaja novou ženou na čele slovenského tenisového rebríčka. Veľmi jej to prajem. Verím, že v ďalších mesiacoch nadviaže na tieto úspechy a posunie sa vo svetovom rebríčku ešte vyššie, lebo na to má."

 

Dobrá atmosféra v tíme slovenských reprezentov sa pretavila v dôležité daviscupové víťazstvo nad Rumunskom 3:2. Bolo to zjavné aj z ohlasov po víťaznom rozhodnutí Martina Kližana. Veľmi dôležitý a nečakaný bod získali vo štvorhre Igor Zelenay a Andrej Martin, ktorí zdolali deblových špecialistov z TOP 10 Horiu Tecaua a Florina Mergeu 7:5, 6:3, 6:3.

RUMUNSKO - SLOVENSKO 2:3
Piatok
Marius Copil - Norbert Gombos 7:6(5), 6:7(6), 6:4, 7:6(10)
Adrian Ungur - Martin Kližan 4:6, 2:6, 0:6
Sobota 
Horia Tecau, Florin Mergea - Andrej Martin, Igor Zelenay 5:7, 3:6,3:6
Nedeľa
Marius Copil - Martin Kližan 6:7(3), 3:6, 3:6

Ungur - Gombos 6:4, 6:4

Igor Zelenay: ,,Zdolať deblistov, ktorí sú v prvej svetovej desiatke, je fantastický pocit. Po príchode do Konstance sme kvalitne potrénovali. Išli sme na zápas s tým, že nemáme čo stratiť. Boli sme uvoľnení. Sme radi, že sme spravili cenný a dôležitý bod pre Slovensko a že vedieme 2:1. Vedeli sme, že sa musíme sústrediť na náš servis. Keby nás brejkli, boli by sme pod tlakom a oni by sa dostali na koňa. V poslednom geme som super zaservoval, no nebolo to jednoduché, pretože Rumuni dokázali zreturnovať moje prvé podania. Dúfam, že to v nedeľu dotiahneme do úspešného konca a že postúpime do baráže o svetovú skupinu," povedal Zelenay v prvom interview.


Andrej Martin označil víťazstvo nad Rumunmi za jeden z najemotívnejších triumfov v kariére. ,,Zo začiatku to bolo z oboch strán nervózne. Pri mojom podaní mali po mojich dvoch dvojchybách Rumuni brejkbal, našťastie som to však ustál. Základom dnešného výkonu bolo, že sme obaja perfektne servovali. V treťom sete som chytil trochu krízu, no Zely ma skvele zastúpil a zahral fantastický svetový tenis. Ukázalo sa, že je to šport a každý zápas sa vždy začína od stavu 0:0. Rebríček nie je vždy rozhodujúci. Vedieme 2:1, čo je fantastické, vôbec sme s tým nepočítali. Kapitán urobil dobrý ťah, možno aj šťastný. Ja hrávam v poslednom čase viac štvorhier a cítim sa v dobrej forme. Veľká vďaka patrí našim chalanom v tíme, ktorí vytvorili skvelú atmosféru. Je ich tu desať, no žili s nami a vytrvalo nás povzbudzovali, čo nám dodávalo energiu."

Martin Kližan: ,,S Copilom som odohral dobrý zápas, bolo teplo a vlhko, ale podmienky boli rovnaké pre oboch. Zvládli sme stretnutie ako tím, je vidieť, že sme na antuke silnejší tím ako na harde. Vedel som, že Copil má výborný servis, ale čo sa týka výmen zo základnej čiary, bol som lepší ako on. Snažil som sa dostať ho do výmeny, ale pri jeho delovom servise som musel niekedy riskovať. Niekedy to vyšlo, niekedy nie. Ale celkovo som return zvládol, dokázal som ho brejknúť v druhom sete, v treťom dva razy a v prvom mi vyšiel tajbrejk. Na baráž sa znovu pripravíme tak ako proti Rumunsku. Dúfam, že budeme hrať doma, prídu diváci a bude super atmosféra."

Miloš Mečíř, kapitán SR: ,,Martin získal veľmi dôležitý tretí bod. Musím ho pochváliť, ale aj Copila, bol to tenis svetových kvalít. Už dlho som nevidel niekoho servovať tak ako Copila. Hralo sa na tri víťazné sety a každé zaváhanie mohlo vyjsť draho. Do poslednej chvíle som vedel, že to nebude ľahké. V teplom počasí môže človek chytiť krízu. Copil sa nevzdával a pred domácim publikom vždy dokázal nájsť sily. Počas celého zápasu sa však nedá stopercentne servovať, čo Martin dokonale využil. Išli sme do Rumunska s cieľom prebojovať sa do baráže a splnili to. Bol to napínavý a zaujímavý zápas. Víťazstvo je pre nás peknou odmenou. Musíme sa teraz dobre pripraviť na baráž."

Igor Moška: ,,Piatkové zápasy ani sobotňajšiu štvorhru som nevidel v priamom prenose, ale dnes som si vychutnal duel Martina Kližana. Maťo podal skvelý a zodpovedný výkon. Splnil do bodky úlohu lídra a vybojoval vo dvojhre dva dôležité body. Fantastický výkon podali vo štvorhre Igor Zelenay s Andrejom Martinom, ktorí zdolali špičkových svetových deblistov Tecaua s Mergeom. Je to veľmi dôležité víťazstvo pre celý slovenský tenis. Želám si, aby sme v baráži hrali doma pred slovenskými fanúšikmi."

Zdroj: stz.sk, 18.7.2015, 19.7.2015