Grafická verzia

ME v streľbe z guľových a brokových zbraní

21.7.2015

V utorok 21.7.2015 štartuje na strelnici v Pragersku pri Maribore kontinentálny šampionát v streľbe z guľových a brokových zbraní. Slovensko bude reprezentovať 36-členná výprava športovcov, pričom 13 z nich bude o medaily bojovať v juniorských kategóriách. Majstrovstvá Európy v Slovinsku pripravili pre strelcov aj 21 olympijských miesteniek do Ria.

Na šampionáte v Pragersku sa zúčastní viac ako 1000 športovcov zo 46 krajín starého kontinentu. V priebehu dvoch týždňoch budú strelci súťažiť v 37 disciplínach. Všetky brokové a guľové do vzdialenosti 50 m sa uskutočnia v streleckom areáli Gaj, puškové disciplíny na 300 m zasa bude hostiť športové centrum Apače. Na budúcoročnú olympiádu v Rio de Janeiro je k dispozícii 21 miesteniek, avšak nerovnomerne rozložených. Zo Slovákov ju majú vo vrecku Danka Barteková v skeete, trapista Erika Varga, vo vzduchovej pištoli 60 Juraj Tužinský a na I. európskych hrách v Baku si ju v ľubovoľnej pištoli na 60 rán vystrieľal aj Pavol Kopp.

Stále však chýba dvojnásobnej slovenskej olympijskej medailistke Zuzane Rehák-Štefečekovej. Skúsená trapistka sa o ňu snaží už od začiatku prebiehajúcej sezóny, niekoľkokrát jej však tesne unikla. Nepodarilo sa jej to na pretekoch Svetového pohára v Acapulcu, Al Ain ani Larnake a možnosť nevyužila ani na spomínaných hrách v Baku. V Maribore bude mať tento rok pokus číslo päť, strieľať sa však bude len o jediný voľný lístok. "Či bude pre Zuzku, to uvidíme, dúfame v to," uviedol tréner Branislav Slamka a dodal: "Robíme všetko preto, aby sme miestenku získali. Už sme boli veľmi blízko, snáď to teraz vyjde. Ak nie, ešte máme k dispozícii Svetový pohár v Gabale a majstrovstvá sveta."

Bohaté zastúpenie z 36-člennej výpravy má Slovensko práve v trape. Medzi mužmi budú súťažiť Roman Čavara, Marián Kovačócy, Erik Varga, ženské družstvo tvoria Lucia Bóorová, Jana Mezeiová a Rehák-Štefečeková. V juniorskom trape budú bojovať o čo najlepšie umiestnenie Adrián Drobný, Filip Praj a Michal Slamka. V seniorských kategóriách by chcel Slamka získať okrem Rehák-Štefečekovej aj druhú možnú miestenku na OH medzi mužmi.

"Účasť na olympiáde je pre každého športovca vrcholom snaženia. Nerád hovorím pred veľkou súťažou o medailových ambíciách. V schopnostiach všetkých je zabojovať o cenný kov, uvidíme však, aké budú podmienky. Nemáme dobré správy o stave strelnice v Pragersku. Sám som zvedavý, ako to tam bude fungovať," dodal Slamka.

Nominácia SR na ME v Slovinsku:
muži + juniori: 
ľubovoľná malokalibrovka 3x40: Zoltán Baláž, juniori - Denis Červenka, Ondrej Holko, Patrik Jány
ľubovoľná malokalibrovka 60: Zdeněk Čadek, Martin Soóky , juniori - Červenka, Holko, Jány
ľubovoľná pištoľ 60 rán: Ján Fabo, Pavol Kopp, Juraj Tužinský - junior Marek Kostúr
rýchlopalná pištoľ 60 rán (2x30): Lukáš Daniel
trap: Roman Čavara, Marián Kovačócy, Erik Varga, juniori - Adrián Drobný, Filip Praj, Michal Slamka
skeet: Peter Zemko, Štefan Zemko, juniori - Oliver Jesenský, Dominik Krčmár, Dominik Lauko
dvojitý trap: Hubert Andrzej Olejnik, junior Praj
50 m bežiaci terč 30+30 a 50 m bežiaci terč 40 mix: Ľubomír Pelach

ženy + juniorky:
športová malokalibrovka 3x20: Daniela Demjén-Pešková, Jana Hyblerová, juniorky - Klaudia Kolárovská, Ivana Štiavnická
športová malokalibrovka 60: Pešková, Hyblerová, juniorky - Kolárovská, Štiavnický
športová pištoľ 30+30 rán: Lenka Gajanová
trap: Lucia Bóorová, Jana Mezeiová, Zuzana Rehák-Štefečeková
skeet: Danka Barteková, Andrea Stráňovská, Veronika Sýkorová, juniorky - Lucia Kopčanová

Zdroj: sport.sk, 20.7.2015