Grafická verzia

Slovensko zlaté na ME!

7.8.2015

Slovensko zvíťazilo vo finále záverečného turnaja majstrovstiev Európy juniorov do 18 rokov vo francúzskom La Rochelle nad Rumunskom 2:1 a získalo zlaté medaily. Pod vedením kapitána Ľubomíra Kurhajca hral tím v zložení Alex Molčan, Lukáš Klein, Patrik Néma. ,,Je to najcennejší tímový úspech slovenských juniorov v ére samostatnosti," hodnotil víťazstvo Tibor Macko, prezident STZ.

Slovensko v kategórii juniorov do 18 rokov bolo vo finále v rokoch 2004 a 2010, ale v oboch prípadoch sa hráči vracali domov so striebrom. S Rumunskom Slováci prehrali minulý týždeň vo finále kvalifikačnej skupiny v Piešťanoch. Aj vtedy padlo rozhodnutie vo štvorhre, v ktorej Molčan s Kleinom nestačili na dvojnásobných majstrov Európy v debli dvojicu Borza, Frunza (do 14 a 16 rokov). Sterdajšia odplata za piešťanskú prehru má v La Rochelle cenu zlata!

Ľubomír Kurhajec: ,,Je to fantázia! Neuveriteľné! Chlapci sa z víťazstva veľmi tešia, veď sa už zapísali do histórie tenisu. Na pohári sú napísané ich mená popri takých menách ako Kodeš, Šmíd, Složil, Mečíř, Vajda, Nováček alebo Djokovič. Galea Cup je prestížna súťaž, mimoriadne populárna. Každodenne chodilo na tenis veľa divákov, naši chlapci sa prekonávali a teraz sa zaslúžene tešia z víťazstva."

Alex Molčan: ,,Finále bolo veľmi ťažké. Rumuni nás zdolali v Piešťanoch a aj dnešný duel začali lepšie. Boli sme však veľmi motivovaní, pretože reprezentovať Slovensko vo finále ME je niečo úplné iné ako hrať bežný turnaj. Je v tom oveľa viac emócii. Vo štvorhre sme vedeli, do čoho ideme a zotreli sme ich, ako Slováci vedia. Sme veľmi šťastní z tohto úspechu. V ére samostatnosti ešte nikto nevyhral túto súťaž. V minulosti zdvihli Galovej pohár nad hlavu veľké mená. Je to pre nás obrovská česť, že sme sa k nim zaradili ako členovia víťazného slovenského tímu. Je to pocit na nezaplatenie."

Zdroj: stz.sk, 5.8.2015

Igor Moška, generálny sekretár STZ: ,,Galeovej pohár je najvýznamnejšia súťaž družstiev v Európe, má veľkú históriu. Pamätám si, že ešte za éry Československa v nej hrávali takí skvelí tenisti ako boli Ivan Lendl, Miloš Mečíř či Petr Korda. Všetci chlapci si zaslúžia absolutórium za predvedené výkony. Najväčší podiel na tomto triumfe má však Alex Molčan, ktorý v semifinále i vo finále skvele potiahol tím. Veľmi ma teší, že chalani nadviazali na tohtoročné úspechy junioriek Terezy Mihalíkovej a Viktórie Kužmovej. Rastie nám generácia skvelých hráčov. Alex mal v tejto sezóne na grandslamoch smolu na žreby, dostal súperov z prvej svetovej desiatky. Teraz potvrdil, že má veľký potenciál." (stz, tasr)

Juniori Slovenska do 18 rokov vo finále ME družstiev
2004     2. miesto (Pavol Červenák, Lukáš Lacko, Peter Miklušičák, kapitán Milan Martinec)
2010     2. miesto (Filip Horanský, Jozef Kovalík, Adrian Partl, kapitán Miloslav Grolmus)
2015     1. miesto (Alex Molčan, Lukáš Klein, Patrik Néma, kapitán Ľubomír Kurhajec)