Vodný slalom - SP: Beňuš po celkovom víťazstve: Mám obrovskú radosť!

17.8.2015

Slovenský singlista Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom seriálu Svetového pohára slalomárov na divokej vode. Vo francúzskom Pau obsadil vo finále 2. miesto, čo mu pohodlne stačilo na konečný triumf. Vo finále bojoval aj Michal Martikán a obsadil 5. priečku, keď ho od víťazného času domáceho Pierre-Antoine Tillarda delilo 3,82 s, druhý Beňuš od Francúza zaostal len 0,53 s.

Pre Beňuša bol výzvou vo finále rýchly čas Francúza Tillarda (97,30), z prvého miesta ho síce nevytlačil, no v cieli sa oprávnene radoval. Druhé miesto znamenalo, že v celkovom poradí SP zvíťazil a navyše do internej olympijskej kvalifikácie si pripísal ďalších šesť bodov, rovnako ako v predchádzajúcich pretekoch v Seu d'Urgell.

Beňušovi uľahčil cestu za celkovým prvenstvom v SP Slovinec Savšek, ktorý zaostával za Beňušom o päť bodov, do finále však nepostúpil a slovenského singlistu nemohol ohroziť, Čech Ježek, ďalší kandidát na prvenstvo, skončil už v kvalifikácii. Michalovi Martikánovi zarátali rozhodcovia ľahký spochybniteľný ťuk na 8. protiprúdnej bránke, oproti semifinále sa síce zrýchlil o vyše sekundu, no na stupeň víťazov to nestačilo. V pohárovom hodnotení sa prejavila dominancia Slovákov, okrem prvého Beňuša skončil tretí v seriáli SP Alexander Slafkovský, štvrtý Michal Martikán.

Už v semifinále Matej Beňuš zažiaril, rovnako ako v kvalifikácii zvíťazil (99,64), 4. Michal Martikán (102,45) za ním zaostal  o 2,81 s. Tesne za finálovou desiatkou skončil Alexander Slafkovský, chýbalo mu na ňu pri štyroch trestných sekundách len 0,06 s.

Smolu si užila trojica slovenských kajakárov. V semfinále 11. Martin Halčin sa o finálovú účasť pripravil v jednom dotyku bránky, ak by sa mu vyhol, postúpil by z 5. priečky, takto mu chýbalo na postup 0,65 s. Do bránok, dokonca dvakrát, si ťukol 28. Jakub Grigar a Andrej Málek na poslednom 40. mieste dve bránky z celkového počtu 24 vynechal. Aj u neho platilo rovnaké konštatovanie ako u Halčina, že s čistou jazdou by postúpil.

Matej Beňuš, člen Športového centra polície, zavŕšil seriál SP tým najlepším spôsobom. V sezóne si pripísal tretie pódiové umiestenie v SP (1-2-0), vo svojej kariére už 11-te (2-6-3). Od roku 2010 v celkovom poradí SP vždy figuroval v najlepšej trojke a nazbieral rovnovážnu bilanciu 2-2-2. Pre slovenský vodný slalom je to už 32. prvenstvo v SP.

Matej Beňuš: "Veľmi som spokojný, aj keď mi víťazstvo ušlo medzi 18. a 19. bránkou. Nakoniec som bol rád, že som aspoň druhý. Francúz Tillard dokonale využil znalosť domáceho prostredia. O jeho nesmierne rýchlom čase som vedel, ale nejako som sa ním nezaťažoval. Vedel som, že ak chcem uspieť, v prvom rade musím ísť dobrú jazdu, bez ohľadu na súperov. Moja obrovská radosť v cieli pramenila najmä z opätovného umiestenia v prvej trojke a celkove dvanástich bodov do internej nominácie o Rio. Máme za sebou dvojo pretekov, teraz vznikla šanca, že v našej kategórii sa môže rozhodnúť už v Londýne na MS."

Juraj Minčík, Beňušov tréner: "Pre mňa to boli hádam najnervóznejšie preteky v živote, ešte 15 minút po dojazde som mal tep 150. Toto druhé miesto má nesmiernu cenu. Vo víťazstvo v celkovom rebríčku Svetového pohára som však veril už pred pretekmi. Maťo má skvelú fazónu, na vode mu to kĺže, cíti sa sebaisto. Pochopiteľne, obaja smerujeme za hlavným cieľom, do olympijského Ria."

Zdroj: sport.aktuality.sk, 15. 8. 2015