Grafická verzia

Atletické MS v Pekingu (22.- 30. 8.)

18.8.2015

Ambície slovenskej atletiky smerom k blížiacim sa majstrovstvám sveta v Pekingu (22.- 30. 8.) sú o niečo odvážnejšie ako to bolo v minulosti. Dôvodom momentálneho optimizmu je kvalita slovenských reprezentantov na čele so skúseným úradujúcim vicemajstrom Európy v chôdzi Matejom Tóthom a dvojnásobnou medailistkou z ME v kladive Martinou Hrašnovou.

"Všeobecná ambícia, s ktorou 16-členná výprava SR cestuje do dejiska MS, je vybojovať jednu medailu, získať ďalšiu pozíciu do 8. miesta a ďalšiu do 12. priečky," definoval výkonnostný cieľ slovenských reprezentantov šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) a vedúci výpravy v Pekingu Martin Pupiš. "Tento smelý cieľ deklarujeme aj napriek tomu, že si jasne uvedomujeme zradnosť chôdze na 50 km, v ktorej očakávame reálny útok na medailové pozície. Matej Tóth je veľmi skúsený pretekár, ktorý sa dokázal presadiť v silnej konkurencii už na mnohých svetových podujatiach. Veríme, že bohaté skúsenosti dokáže zúročiť aj na nadchádzajúcom svetovom šampionáte," dodal Pupiš.
Útok na cenné kovy sa očakáva aj od kladivárky Martiny Hrašnovej, hoci jej športová forma momentálne nie je ideálna. To isté platí aj pre Marcela Lomnického v mužskom kladive, ktorý bol finalistom MS 2013 v Moskve. Prekvapiť môže aj výškar Matúš Bubeník, sestry Dana a Jana Velďákové v trojskoku a diaľke či strednotratiarka Lucia Hrivnák-Klocová.

"Veľmi jasne si uvedomujem, že v podstate od olympiády v Londýne ťahám šnúru podujatí, na ktorých dokážem držať krok s najlepšími," pripomenul úradujúci Atlét roka na Slovensku Matej Tóth a pokračoval: "Hoci časovanie formy prebiehalo naozaj ideálne, v tejto chvíli netuším, čo s mojím organizmom urobí súťaž v ťažkých klimatických podmienkach, ktorá sa navyše začne o pol druhej v noci stredoeurópskeho času. Na MS sa však veľmi teším. Prípravu sme absolvovali minimálne na sto percent, ak nie na stodesať. Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som si splnil svoj športový sen." 

Na šampionát do Pekingu ide s veľkým odhodlaním aj Martina Hrašnová, hoci jarná časť sezóny ju zastihla v útlme. "Od mája som nedokázala absolvovať preteky, na ktorých by som prekonala 70 m. Stále sa trápim s touto métou. Myslím si však, že vzhľadom na svoje skúsenosti by som túto vzdialenosť mala dosiahnuť práve na najvýznamnejších pretekoch sezóny. Vždy som sa dokázala pobiť o finále, určite sa dopredu nevzdávam ani teraz," uviedla 32-ročná bronzová medailistka z MS 2009 v Berlíne Hrašnová. V podobnom duchu hovoril aj Marcel Lomnický, ktorý tiež priznal momentálne trápenie sa s technikou, čo mu dosť skracuje jeho súťažné pokusy. "Samozrejme, že na šampionát do Pekingu, kde som si pred 9 rokmi utvoril osobný rekord a získal bronz na juniorských majstrovstvách sveta, sa veľmi teším. Musím však povedať, že do dejiska odchádzam s menšími ambíciami ako som šiel pred rokom na ME do Zürichu. O finále sa však budem opäť pokúšať, veď pred dvoma rokmi v Moskve som to dokázal. Prvé a druhé miesto je podľa mňa dopredu jasné. Nás ostatných čaká boj o tretiu až ôsmu priečku. Urobím všetko preto, aby som v týchto súbojoch nechýbal," zdôraznil 28-ročný Lomnický. 

M. Pupiš pripomenul, že druhá najpočetnejšia výprava v histórii SR na MS atlétov sa bude opierať najmä o výkony a výsledky tridsiatnikov. "Sme radi, že oporami nášho tímu, ktorý sa predstaví v Číne, sú práve tridsiatnici, ktorých mnohí v minulosti predčasne odpisovali. Verím, že práve oni budú tvoriť aj kostru našej výpravy, ktorá sa predstaví o rok na olympijských hrách v Riu," dodal Pupiš.

Slovenskí účastníci MS 2015 v Pekingu:
   MUŽI
   Jozef Repčík (800 m, BK HNTN Bratislava)
   Matúš Bubeník (výška, AC Stavbár Nitra)
   Marcel Lomnický (kladivo, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Patrik Žeňúch (oštep, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Anton Kučmín (chôdza na 20 km, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Matej Tóth (chôdza na 50 km, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Dušan Majdán (chôdza na 50 km, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Martin Tišťan (chôdza 50 km, VŠC Dukla B. Bystrica)
  

ŽENY
   Iveta Putalová (400 m, BK HNTN Bratislava)
   Lucia Hrivnák Klocová (800 m, AK ZTS Martin)
   Katarína Berešová (maratón, TJ Obal servis Košice)
   Jana Velďáková (diaľka, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Dana Velďáková (trojskok, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Martina Hrašnová (kladivo, VŠC Dukla B. Bystrica) 
   Mária Gáliková (chôdza na 20 km, VŠC Dukla B. Bystrica)
   Mária Czaková (chôdza na 20 km, VŠC Dukla B. Bystrica)

Zdroj: atletika.svk, 16.8.2015