Grafická verzia

Nový časopisecký magazín Slovenského olympijského výboru: OLYMPIA

18.8.2015

V prvý augustový týždeň vyšlo prvé číslo nového časopiseckého magazínu Slovenského olympijského výboru s názvom OLYMPIA. Na jeho vydaní SOV úzko spolupracoval s vydavateľstvom MEDIAGE, ktoré v minulosti vydávalo športové časopisy Victoria, resp. Six Star. Časopis má aj s obálkou rovných 100 strán a ponúka množstvo zaujímavého čítania. Autormi veľkej väčšiny textov v OLYMPII sú skúsení a renomovaní športoví publicisti, autormi veľkej väčšiny fotografií zase profesionálni fotoreportéri. O vizuálnu stránku časopisu sa postaralo vydavateľstvo MEDIAGE. Prvé číslo časopisu vyšlo v náklade 10 000 výtlačkov. Predajná cena OLYMPIE je 2,70 EUR.

OLYMPIA s  podtitulom Slovenská olympijská revue nadväzuje na vydávanie magazínu SOV s názvom Olympijská revue, ktorý v rokoch 2006 - 2012 vychádzal ako príloha denníka Šport a v rokoch 2013 a 2014 ako príloha denníka Pravda. Na rozdiel od predošlého magazínu, ktorý bol samostatne nepredajnou súčasťou denníkov, je však OLYMPIA dostupná samostatne v novinových stánkoch i v kníhkupectvách.

Tematicky je obsah časopisu rozdelený v podstate do troch blokov. Prvý je venovaný júnovým I. európskym hrám v Baku, druhý budúcoročným olympijským hrám v Riu de Janeiro a tretí je polytematický.

V rámci prvého bloku, ktorý sa začína titulnou stranou z azerbajdžanského Baku, sa čitateľ zoznámi s rôznorodými pohľadmi na premiérové Európske hry (aj na budúcnosť tohto podujatia) očami slovenských aj zahraničných osobností - napríklad prezidenta SOV Františka Chmelára, vedúceho výpravy Branislava Deleja či stolnotenisovej trénerky Valentiny Popovovej, ktorá mohla konfrontovať súčasné Baku s obdobím pred viac než štvrťstoročím, keď tam žila. Samozrejme, dominujú zážitky a pohľady samotných našich športovcov, a to nielen tých úspešných. Z nich osobitný priestor v rozsiahlej reportáži s titulkom „Šport ako šanca na lepší život“ dostal bronzový boxerský medailista Viliam Tankó.

Blok venovaný OH 2016 v Riu de Janeiro obsahuje celkové predstavenie dejiska budúcoročných olympijských hier a príprav na ne, reportáž o plážach Ria, spovedanie volejbalistiek Natálie Dubovcovej a Dominiky Nestarcovej, analýzu fenoménu plážových športov, príbeh rugby, ktoré sa po 92 rokoch vrátilo do olympijského programu, športovo-funkcionársky „dvojboj“ strelkyne Danky Bartekovej, obsiahly rozhovor so špičkovým chodcom Matejom Tóthom i nové skúsenosti našich kandidátov štartu na OH v Riu.

V poslednom bloku OLYMPIE nájdete rozhovor s Miroslavom Rosinom, viceprezidentom spoločnosti MATADOR Group - najtradičnejšieho podporovateľa slovenských olympionikov, zoznámite sa so zaujímavými osudmi ceremoniálnych olympijských štadiónov, i takmer zabudnutého olympijského medailistu v gymnastike Jana Koutného či krasokorčuliarskeho odborníka svetového mena Ivana Mauera, ale aj s pokladmi, ktoré ukrýva Slovenské olympijské a športové múzeum, s ambíciami Košíc na usporiadanie letného EYOF 2021, i s domácimi olympijskými udalosťami uplynulých mesiacov.

Z obsahu časopisu OLYMPIA 1/2015

editorial prezidenta SOV Františka Chmelára
 
I. EURÓPSKE HRY V BAKU
Baku má peniaze a chce olympiádu
Slovenská maxivýprava – chválitebný mix
Čarostrelci s trofejami od Kaspiku
Valentina Popovová: V Baku bola kedysi doma
Branislav Delej: Pod taktovkou traumatológa
Premiéra očami Slovákov
Viliam Tankó: Šport ako šanca na lepší život
Hansen si počká, čo ponúkne Hickey
 
ROK DO OLYMPIÁDY V RIU DE JANEIRO
Hry ohňa a vášní
Rio spoznáš na plážach
Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová: Sen o Cobacabane
Doba piesková
Rugby – návrat po 92 rokoch
Danka Barteková: Zatiaľ to mám pod kontrolou
Matej Tóth: Rodina je pre mňa všetko
Cesta olympionika do Ria

ĎALŠIE TÉMY
Rozmarné leto dám zimy (Kuzminová, Velez Zuzulová, Gereková, Stromková, Medlová)
Miroslav Rosina: Chceme spájať značku iba s najlepšími
Druhý život olympijských katedrál
Mäkká a cituplná duša slovanská (zabudnutý olympionik Jan Koutný)
Ostrov športových pokladov (Slovenské olympijské a športové múzeum)
Ivan Mauer – inžinier skokov a piruet
Košice: Európske mesto športu chce hostiť európsku mlaď
Spomedzi našich olympijských kruhov

Zdroj: olympic.sk, 3.8.2015