Grafická verzia

Slováci budú v Svetovej lige 2016 v 2. divízii!, Európsky rebríček: Slováci sa posunuli na 9. miesto! Šanca na štart v OH kvalifikácii je reálna

19.8.2015

V sídle Svetovej volejbalovej federácie (FIVB) v Lausanne sa v utorok uskutočnil míting k Svetovej lige 2016. Podľa očakávania prišlo k reorganizácii súťaže a Slováci sa dostali do 2. divízie, ktorá bude mať rovnako ako 1. po 12 účastníkov. Novinkou je aj systém súťaže, ktorý sa bude hrať podobne ako ženská World Grand Prix, teda turnajovým spôsobom. Dôvodom je, že FIVB skrátila turnaj pre olympijské hry 2016 v Rio de Janeiro.

Jeden z troch turnajov bude organizovať aj Slovensko, keď poslednú júnový víkend (24.-26.6. 2016) privítame doma atraktívnych súperov Holandsko, Kubu a susedné Česko. Ešte predtým budú hrať Slováci na turnaji v Turecku (Holandsko, Portugalsko, Turecko, SLOVENSKO) a na záver v Číne (Japonsko, Čína, Turecko, SLOVENSKO). Finálový turnaj sa uskutoční 9.-10. júla.

"Myslím si, že to je dobrá správa. Aj keď sme tento rok nedosiahli cieľ, ktorým bol postup, podarilo sa to touto cestou. Určite nám to prinesie ďalšie možnosti konfrontovať sa so silnými súpermi," povedal slovenský reprezentačný univerzál Peter Michalovič. "Turecko je pre mňa známa destinácia, hral som tam viackrát. Na Slovensku je to stabilne organizačne dobre zvládnuté. V Číne som nikdy nebol, je to pre mňa veľká neznáma. Pokiaľ ide o náš domáci turnaj, čakajú na nás mimoriadne atraktívni súperi. Holandsko aj Kuba majú výborné tímy, v zápasoch s Čechmi zasa vo všetkých športoch panuje veľká rivalita a inak to nebude ani vo volejbale. Myslím si, že diváci sa majú na čo tešiť," uzavrel hráč talianskeho Viba Valentia Michalovič.
 

Zloženie Svetovej ligy 2016:
1. skupina (12 tímov): Francúzsko, Srbsko, USA, Poľsko, Brazília, Taliansko, Irán, Austrália, Rusko, Bulharsko, Argentína, Belgicko.
2. skupina (12 tímov): Japonsko, Holandsko, Kanada, Fínsko, Česko, Kuba, Južná Kórea, Portugalsko, Egypt, Turecko, SLOVENSKO a Čína.
3. skupina (8 tímov): zloženie tímov a skupín oznámi FIVB neskôr

Finálové turnaje:
1. divízia (Final 6): 13.-17. júla
2. divízia (Final 4): 9.-10. júla
3. divízia (Final 4): 1.-3. júla

Program Slovákov v Svetovej lige 2016:

  • 17.-19.6. Holandsko, Portugalsko, Turecko, SLOVENSKO (usporiadateľ Turecko)
  • 24.-26.6. Slovensko, Holandsko, Kuba, Česko (usporiadateľ Slovensko)
  • 1.-3.7. Japonsko, Čína, Turecko, SLOVENSKO (usporiadateľ Čína)
  • 9.-10.7. finále 2. divízie

Slovenskí volejbaloví reprezentanti sa v najnovšom vydaní európskeho rebríčka CEV posunuli o jednu priečku vyššie a aktuálne im patrí 9. miesto. K posunu výrazne pomohli výborné výkony na Európskych hrách v Baku, kde Slováci pod vedením trénerskej dvojice Miroslav Pagut - Ľuboslav Šalata postúpili do štvrťfinále a obsadili 5. miesto.

Do renkingu si za EH Slováci pripísali 42 bodov a v tabuľke predskočili Belgičanov. Na ôsmich Fínov navyše strácajú len dva body.

Postavenie v rebríčku má dôležitý význam vzhľadom na olympijskú kvalifikáciu do Rio de Janeiro 2016. Najlepších osem tímov z rebríčka CEV po októbrových majstrovstvách Európy, ktoré sa aj za účasti Slovákov uskutočnia v Bulharsku a v Taliansku, sa totiž v januári predstaví na turnaji olympijskej kvalifikácie v Nemecku. Slováci tak majú reálnu šancu zabojovať o postup na olympijské hry do Ria.

Slováci sa na ME prebojovali piatykrát za sebou a ôsmy celkovo. V D-skupine v talianskom Busto Arsizio budú ich súpermi úradujúci majstri Európy Rusi, bronzoví Srbi a Fíni. Priamo do štvrťfinále postúpi víťaz skupiny, tímy na druhom a treťom mieste sa prebojujú do osemfinále a posledné v každej zo štyroch skupín na turnaji končia. Na ME štartuje celkovo 16 tímov. Najlepší výsledok dosiahli Slováci v roku 2011, keď v Rakúsku a v Česku obsadili 5. miesto.

Prípravu na kontinentálny šampionát začali Slováci v pondelok v Púchove. Družstvo na ME povedie nová trénerská dvojica Alberto Giuliani - Andrej Kravárik.  

Európsky rebríček CEV mužov k 17. augustu 2015: 1. Rusko 334 bodov, 2. Srbsko 328, 3. Poľsko 322, 4. Bulharsko 316, 5. Taliansko 312, 6. Nemecko 304, 7. Francúzsko 284, 8. Fínsko 272, 9. SLOVENSKO 270, 10. Belgicko 256.

Zdroj: svf.sk, 18.8.2015