Grafická verzia

Zápasenie-MS: Začína sa boj o miestenky na OH

7.9.2015

Zo Slovákov je najväčšou nádejou István Lévai, ktorý sa môže popýšiť titulom majstra Európy z Belehradu 2012 a tromi bronzovými kovmi v rade na ME, na svetovom šampionáte však na výrazný úspech zatiaľ čaká.

Kvalifikačný kľúč je jednoduchý - v olympijských hmotnostných kategóriách si istotu miestenky pre krajinu zabezpečí prvých šesť zápasníkov v poradí. Zo Slovákov budú o štart na OH bojovať piati - v grécko-rímskom štýle István Lévai (do 66 kg) a Richard Rigó (do 75 kg) a vo voľnom štýle Dan Pálinkás (do 74 kg), Jozef Jaloviar (97 kg) a Soslan Gaglojev (do 125 kg).

Okrem nich sa v dejisku šampionátu predstavia v neolympijských váhach aj klasik Vojtech Jakus (do 71 kg) a voľnoštýliari Mykola Bolotňuk (do 61 kg) a Róbert Ollé (do 70 kg).

Po MS sa budú dať olympijské miesta získať aj na ďalších kvalifikačných turnajoch, predseda Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) František Lengyel si však želá, aby sa maximum kvóta placov vybojovalo už v USA. "Cieľ je jasný - radi by sme získali čo najväčší počet olympijských miesteniek už teraz. Hneď na prvý raz, aby odpadli starosti v celosvetovej a kontinentálnej kvalifikácii, ktorá bude po šampionáte nasledovať," uviedol F. Lengyel.

Už v pondelok budú v akcii dvaja zápasníci spod Tatier - Rigó a Lévai. Práve Lévai je najhorúcejším slovenským želiezkom na MS. Rodák z maďarského Dorogu získal medailu na uplynulých štyroch ME v rade, na premiérových európskych hrách v Baku ukoristil bronz, na svetových šampionátoch ho však dosiaľ sprevádza smola.

Vďaka neúspechu na MS sa nekvalifikoval ani na OH 2012 do Londýna. Teraz by rád zlomil prekliatie a doplnil si zbierku o cenný kov zo svetového šampionátu. "Túžim po olympijskej miestenke. Som plný odhodlania, verím, že správne načasujem formu a budem mať šťastie na súperov," povedal Lévai.

Zápasenie je však nevyspytateľný šport, uvedomuje si tréner reprezentantov v grécko-rímskom štýle Karol Lengyel. "Istvánovou devízou je víťazná povaha, tú považujem za veľkú raritu. Prezývka pitbull mu sedí náramne. Je to jednoducho bojovník, top športovec Slovenska," uviedol Lengyel.

Tréner však zároveň upozorňuje na jednu slabinu svojho zverenca - psychiku, ktorá súvisí s nožom na krku. István Lévai však hádže obavy za hlavu. "Treba sa mi len na konkrétny deň, hodinu a minútu dokonale naladiť a uvedomiť si, že všetci sme z jedného cesta," dodal zápasník, ktorému pomáhala aj psychologička Noemi z Maďarska.

Svetový šampionát v zápasení sa do USA vracia po 12 rokoch. V Las Vegas sa predstavia reprezentanti z vyše sto krajín. Zápolenia bude hostiť multifunkčná Orleans Aréna, vstupenky na finálové zápasy sú už vypredané.

Nominácia SR na MS v Las Vegas voľný štýl:

- do 61 kg (neolymp. váha): Mykola Bolotňuk
- 70 kg (neolymp. váha): Róbert Ollé
- 74 kg: Dan Pálinkás
- 97 kg: Jozef Jaloviar
- 125 kg: Soslan Gaglojev
tréner: Štefan Fernyák

Nominácia SR na MS v Las Vegas grécko-rímsky štýl:

- 66 kg: István Lévai
- 71 kg (neolymp. váha): Vojtech Jakus
- 75 kg: Richard Rigó
tréner: Karol Lengyel
rozhodca delegovaný UWW: Miroslav Vojkovič

Program MS:

utorok 8. septembra: grécko-rímsky štýl, do 66 /I. LÉVAI/, 75 /RIGÓ/ a 98 kg (finále od 4.30 SELČ)

streda 9. septembra: grécko-rímsky štýl, do 59, 71 /JAKUS/, 80 a 130 kg (finále od 3.30)

štvrtok 10. septembra: grécko-rímsky štýl, do 85 kg, voľný štýl ženy - do 48, 53 a 69 kg (finále od 3.30)

piatok 11. septembra: voľný štýl - muži, do 65 kg, ženy - do 58, 63 a 75 kg (finále od 3.30)

sobota 12. septembra: voľný štýl muži, do 61 /BOLOTŇUK/, 86 a 97 kg (finále od 3.30)

nedeľa 13. septembra: voľný štýl muži, do 57, 70 /OLLÉ/, 74 /PÁLINKÁS/ a 125 kg /GAGLOJEV/ (finále od 3.30)

Zdroj: sport.sk, 6.9.2015