Grafická verzia

Viktória Kužmová je šampiónka US Open!

14.9.2015

Viktória Kužmová a Ruska Aleksandra Pospelovová sa stali víťazkami juniorskej štvorhry na US Open. Vo finále si poradili s ruským párom Anna Kalinská, Anastasia Potapovová 7:5, 6:2. V úvodnom dejstve po dažďovej prestávke otočili z 2:5, keď sa finále dohrávalo v hale.

Kužmová, hráčka NTC, sa postarala o celkovo siedmy titul slovenského juniorského tenisu na podujatiach veľkej štvorky v ére samostatnosti, štvrtý v debli. S ruskou partnerkou chcela hrať už vo Wimbledone. Vtedy to nevyšlo, teraz sa dali dokopy a potiahli až k víťazstvu.
Viktória Kužmová: ,,Byť juniorskou grandslamovou šampiónkou je skvelý pocit. Pred začiatkom turnaja som nevedela, čo od štvorhry môžem očakávať. Po prvom zápase som však videla, že hráme super a v duchu som si hovorila, že by sme sa s Aleksandrou mohli dostať ďaleko. Napokon to vypálilo najlepšie ako mohlo a získali sme titul. Finále bolo špecifické. Hrali v ňom tri Rusky, ktoré sa dobre poznajú, navyše všetky štyri sme hrávali na rovnakých turnajoch. Prestávka po daždi nám veľmi pomohla. Začalo nám to tam všetko padať a hrali sme ako v predchádzajúcich zápasoch. Zmenili sme taktiku a začali sme hrať útočnejšie. Dovtedy sme sa skôr bránili, no potom sme začali hrať tvrdšie lopty, donútili sme súperky robiť chyby a dokázali sme zakončovať na sieti volejmi. Prvý granslammový titul venujem celej mojej rodine a trénerovi Jánovi Sabovčíkovi, ktorý ma veľmi podporuje. Na nejaké veľké oslavy nebude čas. Budem rada, keď sa v pondelok dostanem domov. Jeden-dva dni si oddýchnem a potom opäť začnem makať."

Ján Sabovčík: ,,Dievčatá sa na to, že ešte spolu štvorhru nehrali, dobre dopľňali. Čo je však podstatné, zvládli dôležité momenty v semifinále, keď prehrali druhý set a nepremenili 7 mečbalov, či vo finále, keď bolo za stavu 2:5 prerušené a zápas sa dohrával v hale. Hrali naozaj dobre, a to rozhodlo."

Kužmová nadviazala v New Yorku na tohtoročné singlové wimbledonské semifinále. Zverenka trénera Jána Sabovčíka už uprednostňuje ženské turnaje ITF, na ktorých získala v tejto sezóne dva tituly, dokopy ich má tri. V kombinovanom juniorskom rebríčku ITF jej aktuálne patrí 53. miesto. 
Na US Open vyhrala juniorskú dvojhru Kristína Kučová (2007), vo štvorhre pred érou samostatnosti Radka Zrubáková (1985, 1986) a Karina Habšudová-Cíleková (1991). Vo finále v juniorskej štvorhre boli so zahraničnými partnerkami okrem Kužmovej ešte Petra Uberalová (2012) a Mihalíková (2014).

Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu: "Je to veľký osobný úspech Viky i celého slovenského tenisu. Na US Open končí svoju juniorskú kariéru a začne hrávať už iba ženské turnaje. Už postup do semifinále wimbledonskej dvojhry bol pre ňu fantastickým výsledkom, triumfom na US Open to ešte všetko znásobila. Vika je veľkým prísľubom do budúcnosti. Veľmi ma teší, že Dominika Cibulková s Danielou Hantuchovou majú svoje nasledovníčky a to nielen v osobe Anny Karolíny Schmiedlovej, ale aj Kužmovej a singlovej šampiónky z Australian Open Terezy Mihalíkovej."


Tibor Macko, prezident Slovenského tenisového zväzu. "Každé grandslamové víťazstvo veľmi poteší. O Vike viem, že je veľmi talentovaná a šikovná hráčka. V juniorskej štvorhre ťažko dopredu predpovedať, ako to dopadne, dievčatá sa často dávajú dokopy iba na jeden konkrétny turnaj a nie dlhodobo. Vika však už v žiackej kategórii dosahovala vo štvorhre dobré výsledky a v kútiku duše som veril, že ona alebo Terka Mihalíková by mohli v New Yorku dokráčať až k titulu. V minulosti boli majsterkami Európy, darilo sa im aj vlani na MS družstiev do 16 rokov v Mexiku, kde boli oporami strieborného slovenského tímu."

Prehľad víťazstiev slovenských juniorov na grandslamoch v ére samostatnosti
Australian Open (Melbourne):
2010 - štvorhra dievčat: Jana Čepelová, Chantal Škamlová
2011 - štvorhra chlapcov: Filip Horanský (s Čechom Jiřím Veselým)
2015 - dvojhra dievčat: Tereza Mihalíková
Roland Garros (Paríž):
1994 - štvorhra dievčat: Henrieta Nagyová (so Švajčiarkou Martinou Hingisovou)
2006 - dvojhra chlapcov: Martin Kližan
US Open (New York):
2007 - dvojhra dievčat: Kristína Kučová
2015 - štvorhra dievčat: Viktória Kužmová (s Ruskou Aleksandrou Pospelovovou)

Zdroj: stz.sk, 13.9.2015