Akvatlon: Richard Varga štvrtýkrát majstrom sveta!

17.9.2015

Richard Varga sa v Chicagu stal po štvrtýkrát majstrom sveta v akvatlone. Na poslednú chvíľu mu pribudol ťažký konkurent z Ruska - Igor Poliansky. K ďalším favoritom patril pravidelný účastník pretekov WTS Američan Zaferes a vlani strieborný Japonec Yamamoto.

Deň pred pretekmi organizátori oznámili, že skracujú plaveckú časť. Namiesto kilometrovej sa z technických dôvodov plávalo iba 750m. To nám samozrejme nevyhovovalo, ale rozhodnutiu sa bolo potrebné pokorne prispôsobiť.
Štartovalo sa z vody, Rišo sa rýchlo dostal na čelo a ťahal celú skupinu štartujúcich. Na dvestovke bola na čele jasne štvorica, na 350 už len trojica najväčších favoritov - Varga, Poliansky a Zaferes. V tomto poradí aj plávali. Rus začal asi 150m pred cieľom strácať kontakt, čo si však rýchlo všimol Zaferes, predstihol ho a vyplával tesne za Rišom. Výbeh do depa bol dlhý a Zaferes sa počas neho dostal na čelo. Navyše sa Rišo zdržal vyzliekaním neoprénu. Skoro celý prvý km bežal Zaferes na čele, ale po predstihnutí Vargom sa začal prepadať. Poliansky sa snažil znížiť stratu na Riša, ktorú získal v samotnom závere plávania, ale nepodarilo sa mu to. Preteky nezdramatizoval.
Rišo bežal výborne a po štvrtýkrát si neohrozene dobehol pre štvrtý titul majstra sveta. Na druhom mieste dobehol Igor Poliansky a na treťom najrýchlejšie bežiaci Američan Mcelroy. Obhajca vlaňajšieho striebra a najvyššie nasadený Yamamoto dobehol až na 7. mieste a Američan Zaferes so štartovým číslom 2 dobehol na 4. mieste.

"Nečakal som, že dnes to bude až také jednoduché, pretože sa tu zišla veľmi kvalitná konkurencia. Cítil som sa však výborne, špeciálne v bežeckej časti. Z víťazstva mám veľkú radosť," povedal Varga pre oficiálny web šampionátu.

Zdroj: triathlon.sk, 16.9.2015