Grafická verzia

MS v cestnej cyklistike: Peter Sagan zabojuje o medailu

18.9.2015

Na nadchádzajúcich MS v cestnej cyklistike v americkom Richmonde (19. - 27. septembra) bude najvážnejším slovenským kandidátom na zisk niektorej z majstrovských medailí Peter Sagan (Tinkoff-Saxo).

V hlavnej kategórii, pretekoch s hromadným štartom, mu budú na rozdiel od minulosti pomáhať iba dvaja krajania - brat Juraj a ďalší tímový kolega z Tinkoff-Saxo Michael Kolář.      

"V tomto roku, na rozdiel od predchádzajúcich, sme mohli na preteky elitnej kategórie nominovať iba troch pretekárov. Nevýhodu budeme mať už na štarte, na rozdiel oproti silným tímom, ktoré si z rebríčka UCI vybojovali aj 9 miesteniek," konštatoval tréner reprezentácie SR mužov Elite Ján Valach a pokračoval. "Aj preto pre podporu Petra budú musieť podať čo najlepší výkon jeho brat Juraj a tímový kolega Kolář. Znamená to dostať Petra do záverečného okruhu v kontakte s čelom pretekov, záver by už potom zostal len na Petrovi."      

Peter Sagan po zranení na španielskej Vuelte odletel do USA už vo štvrtok 3. septembra, kde sa doliečoval a s kolegami zo zoskupenia Tinkoff-Saxo pripravoval na tímovú časovku (v nedeľu 20. septembra). 

"S Petrom som telefonoval, zo zranenia sa už vyliečil, zdravotne je fit. Naposledy som štartoval na pretekoch Okolo Veľkej Británie. Mal som tímové povinnosti, ktoré som splnil. Spolu s Michaelom Kolářom sa budem usilovať čo najviac pomôcť bratovi," povedal Juraj Sagan, ktorý sa, vrátane časti slovenskej výpravy, pripojí k Petrovi Saganovi už vo štvrtok 17. septembra. Zvyšok slovenského reprezentačného družstva priletí do dejiska šampionátu v utorok 22. septembra.

"Ubytovanie máme v hoteli, ktorý je vzdialený od štartu pretekov 10 km, kde budeme bývať spolu s českou výpravou. Jej vedenie nás požiadalo o zabezpečenie organizácie pobytu na MS, ktoré zabezpečuje Rastislav Zoller. Peter Sagan bude mať k dispozícii klubového mechanika Berto Nazzarena i maséra Maroša Hlada," uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. Priamy prenos z nedeľňajších pretekov jednotlivcov vysiela RTVS.      

Medzi mužmi v kategórii do 23 rokov by mohol príjemne prekvapiť aktuálny majster Európy tejto kategórie Erik Baška. "Po zranení na pretekoch v Holandsku prišlo k miernemu poklesu formy, v posledné dni však cítim jej nárast. Na MS by som chcel skončiť v cieli v prvej tretine štartového poľa. Podľa vývoja situácie v pretekoch sa prípadne pokúsim o lepší výsledok."  

Nominácia SR na MS v americkom Richmonde (19. - 27. septembra):

Kategória Elite: Peter a Juraj Saganovci, Michael Kolář (všetci Tinkoff-Saxo), náhradníci: Peter Velits (BMC Racing), Martin Velits (Etixx - QuickStep), Patrik Tybor (Kemo Dukla Trenčín), Marek Čanecký (Amplatz-BMC)      

Do 23 rokov: Erik Baška (AWT-GreenWay), Ľuboš Malovec (Cycling Academy), Juraj Bellan (Firefly)      

Ženy: Tereza Medveďová (BePink) 

Juniori: Samuel Oros (ŠG Slávia Trenčín), Juraj Michalička (CyS Žilina) a Adrián Foltán (MŠK Žiar nad Hronom) 

Realizačný tím: vedúci výpravy: Rastislav Zoller, mechanici: Berto Nazzareno, Jakub Bučo, maséri: Maroš Hlad, Tomáš Líska, tréneri: Ján Valach (Elite), Martin Riška (do 23 rokov) a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara

Program MS v Richmonde so slovenskou účasťou:

Nedeľa 20.septembra, 19.30: Tímová časovka mužov, 38,8 km: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), Peter Velits? (BMC Racing)

Piatok 25. septembra, 18.45: Preteky mužov do 23 rokov s hromadným štartom, 179 km: Erik Baška (AWT-GreenWay/ČR), Ľuboš Malovec (Cycling Academy), Juraj Bellan (Firefly) 

Sobota 26. septembra, 15.00: Preteky juniorov s hromadným štartom, 130 km: Samuel Oros (ŠG Slávia Trenčín), Juraj Michalička (CyS Žilina) a Adrián Foltán (MŠK Žiar nad Hronom) 

Sobota 26. septembra, 19.00: Preteky žien s hromadným štartom, 130 km: Tereza Medveďová (BePink/Tal.)

Nedeľa 27.septembra, 15.00: Preteky mužov Elite s hromadným štartom, dĺžka okruhu 16,2 km, 16x, 259 km: Peter a Juraj Saganovci, Michael Kolář (všetci Tinkoff-Saxo)

Zdroj: sport.sk, 18.9.2015