Grafická verzia

Slovensko bude mať Riu zastúpenie vo všetkých štyroch kategóriách

22.9.2015

MAJSTROVSTVÁ SVETA ICF 2015 * 16. – 20. SEPTEMBRA 2015 * LEE VALLEY WHITE WATER CENTRE, LONDÝN, VEĽKÁ BRITÁNIA

V Brazílii tak bude mať slovenský vodnoslalomársky tím zastúpenie vo všetkých štyroch olympijských disciplínach – v K1M, K1Ž, C2M a C1M.

Do semifinále svetového šampionátu vhupli výborne kanoisti. Trio Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský si jednoznačne vybojovalo pozíciu medzi desiatimi najrýchlejšími pretekármi MS 2015.

Finálové vystúpenia im však nevyšli úplne podľa predstáv. Najvyššie sa umiestnil Alexander Slafkovský, ktorý skončil piaty. „Až v cieli som zistil, že som ťukol. Bez dotyku mohlo byť všetko inak. Aj čo sa týka olympiády, aj sme mohli mať medailu. Vedel som, že ak chcem ešte zabojovať o Rio v internej nominácii, musím stáť na pódiu. Ale nepripúšťal som si to, sústredil som sa na svoju dobrú jazdu. Pri výjazde z poslednej protiprúdky som šiel naplno a došli mi sily. Videl som, že idem trochu viac vpravo, no myslel som, že mi to vydá. Ale nevydalo. Celá sezóna sa niesla v znamení ťukov. Na tréningu som sa snažil popracovať, aby som sa ich vyvaroval, ale nie je to také jednoduché. Olympiáda bola môj sen, bude zložité zmobilizovať sa do ďalšej práce,“ povedal strieborný medailista z MS v pražskej Troji 2013.

Len jednu pozíciu za Slafkovským si pripísal Matej Beňuš.„Finálová jazda bola dobrá, cítil som sa fajn. Poslednú náročnú ľavú protivodku som pokazil, stratil som tam čas, ťukol som a tým pádom som prišiel o medailu. Podobne sa mi šlo aj v semifinále, až na záver to bola rýchla jazda,“ vyznal sa celkový víťaz Svetového pohára ICF 2015.

Kanoistu športového centra polície však môže hriať pri srdci skutočnosť, že si jedny preteky pred koncom internej nominácie Slovákov o Rio 2016 vybojoval možnosť reprezentovať našu krajinu v Brazílii. „Samozrejme, že ma to nesmierne teší. Avšak momentálne prevláda skôr sklamanie z finále. Cítil som sa na medailu. Keď sa mi to celé uleží v hlave, príde radosť. Som introvert, teším sa vnútri,“ usmial sa bronzový zo svetového šampionátu 2011 v bratislavskom Čunove.

Kanoisti sa na záver predsa len usmievali, v tímovej súťaži 3xC1M získali šiesty titul majstrov sveta po sebe. Singlisti suverénne obhájili zlato s veľkým náskokom 4,09 sekundy pred Nemcami a 7,90 s pred Slovincami.

Slovenskí reprezentanti Martin Halčin, Andrej Málek a Jakub Grigar si napravili chuť v tímovej súťaži.  Slováci si totiž v hliadkach 3x K1 muži vybojovali striebro, pričom ide o prvú medailu pre Slovensko v tejto kategórii v histórii samostatnosti. Pred rokom v americkom Deep Creeku obsadili naši kajakári 4. priečku, zo súčasného kádra štartoval iba Halčin.  „Zašli sme to dosť dobre. Konečne nám to vyšlo, väčšinou sme bývali na štvrtom mieste. Pokazil som cieľ a stratili sme možno sekundy, aj preto sme druhí,” povedal v cieli najmladší člen hliadky Jakub Grigar.

Len jeden dotyk od bronzovej medaily sa umiestnila úradujúca strieborná pretekárka seriálu Svetového pohára ICF 2015 Jana Dukátová, keď skončila napokon na 6. priečke.

„Ťuk ma bude veľmi mrzieť, mohlo to byť všetko ešte krajšie. Na druhej strane, na týchto pretekoch som splnila veľa z cieľov, s ktorými som sem prišla. Šieste miesto v nevyspytateľnom roku plnom zmien, keď som ešte vo februári riešila mnoho iných vecí, je fajn,“ povedala Dukátová.

Semifinále deblistov s dvojnásobným slovenským zastúpením zaistilo našim právo účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016. Dvanáste miesto bratov Pavla a Petra Hochschornerovcov síce na postup do finále nestačilo, ale na budúci rok budú na majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši bojovať spolu s bratancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami už „iba“ o body do internej nominácie o Rio.

Z tohto pohľadu si vydýchli aj Škantárovci, nepostupová 16. priečka ich však škrie. „Čo sa týka majstrovstiev sveta, stopka v semifinále je velikánske sklamanie. Myslím, že pre obe lode. Medzi dvanástou a trinástou bránkou sa mi šmyklo pádlo, namiesto poriadneho záberu som zachraňoval situáciu, ako ho znova chytiť,“ vysvetlil dôvod neúspechu bronzovej posádky minuloročného svetového šampionátu v americkom Deep Creeku Peter Škantár.

V tímovej súťaži obsadila naša hliadka v zložení Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera – Ján Bátk šiestu pozíciu.

Zdroj: canoeslalom.sk, 19.9.2015, 20.9.2015