Grafická verzia

Marián Jung s ďalším titulom majstra sveta

22.9.2015

Vodný motorista Marián Jung sa stal opäť majstrom sveta v kráľovskej kubatúre formuly 500. Aj záverečné preteky seriálu zvládol počas uplynulého víkendu perfektne a obhjálil titul z vlaňajška. Vo formule je to už jeho piaty titul v kariére.

Jungovi, členovi VŠC Dukla Banská Bystrica, vyšla tohtoročná sezóne perfektne, rovnako ako vlani, a k titulom majstra Európy v 0-500 v poľskom Myšliborze a v 0-700 v nemeckom Kriebsteine pripojil úspech najcennejší. Pred Cremonou mal dvojbodový náskok na Havasa a Hencza. Jazdilo sa na rieke Pád a Jung zvíťazil v dvoch z troch rozjázd. "Prvé dve jazdy vyhral suverénne, v tretej mu stačilo dôjsť a nechal pred sebou len Maďara Havasa s rakúskou licenciou," povedal jeho tréner Ján Miškovič. Marián Jung bol celý seriál na čele a nestačili na neho ani najväčší súperi, Havas a Talian Hencz, ktorí skončili na druhom a treťom mieste celkového poradia.

Formula 500 sa považuje za kráľovskú disciplínu na základe pozoruhodných parametrov. Loď je vyrobená z karbónkevlarového sendviču, so zaveseným motorom 150 koní a 500 kubíkmi, s maximálnou rýchlosťou 180 km, v zákrutách s preťažením 4 až 5G vytlačené z pohonnej zmesi metylalkoholu a syntetického oleja. Voda sa mení na ťažký betón už od 60 km/h a loď spĺňa nároky rovnaké ako pri automobiloch formuly 1. Po pretekoch, ako sám popisuje svoje stavy Marián Jung, je dva dni úplne bezvládny a vyžmýkaný ako citrón.

Zdroj: osporte.sk, 21.9.2015