Grafická verzia

MS v cyklistike: Baška si trúfa na prvú tretinu

24.9.2015

Do dejiska majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike mužov a žien v americkom Richmonde (19. - 27. septembra) už odcestovala aj tá časť slovenskej výpravy, ktorá sa do diania zapojí až v závere tohto týždňa. Nechýba v nej ani úradujúci majster Európy do 23 rokov Erik Baška. Aj keď jeho časovanie športovej formy pribrzdil pád na pretekoch v Holandsku, 23-ročný odchovanec dohnianskej cyklistiky chce v pretekoch jednotlivcov tejto vekovej kategórie na 162 km zabojovať o pozíciu v prvej tretine výsledkovej listiny.

Reprezentačnému trénerovi mužov Jánovi Valachovi sa táto Erikova skromnosť nepozdáva. "Erik je jazdec, ktorý by mal ísť vo výsledkoch vyššie. Pozícia v prvej tretine výsledkov je podľa mňa na úradujúceho majstra Európy málo. Mal by si trúfať na výraznejší prienik," povedal na margo Baškových skromných ambícií Ján Valach, ktorý na poste štátneho trénera zažije v USA už piaty svetový šampionát. Rovnaký názor ako Valach má aj šéf slovenskej cyklistiky Peter Privara: "Majster Európy medzi mladými by mal hovoriť o útoku na prvú desiatku, nie o túžbe skončiť v prvej tretine. Podľa môjho názoru by mal aj vo svetovej konkurencii atakovať prvú šestku - osmičku. Tam osobne vidím jeho pozíciu. Samozrejme, veľmi dobre vieme, že preteky jednotlivcov na MS v cestnej cyklistike sú iba jednorazovým podujatím, ktoré zvyčajne býva nevyspytateľné. Počas neho sa môže na trati stať čokoľvek. Ale kým je šanca na útok na čelo pelotónu, dovtedy sa musí pretekár Erikových kvalít o to usilovať. Pri cestnej cyklistike treba kalkulovať aj s tým, že sa jazdec môže dostať do hromadného pádu," zdôraznil Peter Privara.

"Prečo som taký opatrný? Na svetovom juniorskom šampionáte v Dánsku som mal pád kolo pred cieľom vo veľmi dobrej pozícii. To ma dodnes veľmi mrzí, lebo v Dánsku som mal veľkú šancu na veľmi dobrý výsledok," pripomenul Erik Baška svoju doterajšiu smolu na MS juniorov. Európsky šampión z estónskeho Tartu tiež priznal, že na doterajších MS mu nie vždy vyhovoval profil trate, pre ktorý sa usporiadatelia rozhodli. "Organizátori väčšinou volili kopcovitú trať, ktorá bola pre mňa ako juniora ešte ťažká," objasnil bývalý člen Dukly Trenčín dôvody, prečo doteraz výraznejšie neprehovoril do poradia na MS juniorov. "Na tohoročných ME v Estónsku mi však profil trate veľmi sadol a hneď z toho bol titul majstra Európy. V Tartu som vyťažil najmä z toho, že tento šampionát ma zastihol vo výbornej forme. V Estónsku mi v deň pretekov všetko perfektne ´zapasovalo´ do seba. Formu na tento šampionát sme načasovali ideálne," povedal Erik Baška.

"Viem, že v Richmonde sú na trati tri stúpania a jeden ťažký kopec. Všetko je to rozložené na posledných štyroch kilometroch. To mi celkom vyhovuje, hoci radšej by som bol, keby tie kopce boli v úvode trate, aby sa pelotón na rýchlom technickom mestskom okruhu (16,2 km) trochu natiahol. Do cieľa by to mohlo byť trochu rovinatejšie, aby sa o stupne víťazov mohlo jazdiť až úplne do konca. Záverečné metre by mali ukázať to, kto v akej ´fazóne´ na tento šampionát prišiel," konštatoval líder slovenskej trojice, ktorá sa v piatok 25. septembra postaví na štart pretekov jednotlivcov do 23 rokov. Spolu s ním budú farby SR medzi jazdcami do 23 rokov obhajovať Ľuboš Malovec a Juraj Bellan. "Uvidíme, aké budem mať nohy v úplnom závere trate, čo so mnou urobí dianie na pretekoch. Bol by som rád, keby som skončil v prvej tretine. Keď to bude lepšie, samozrejme, budem iba rád. Neviem, či sa to podarí, ale určite dám do tejto súťaže všetko, čo mám natrénované," sľuboval mladý jazdec, ktorý po ME 2015 v Tartu zvíťazil aj na medzinárodných pretekoch v Poľsku.

"Pred dvoma týždňami som na pretekoch v Holandsku spadol osem kilometrov pred cieľom. Týždeň som bol na tom dosť zle, lebo som bol celý oškretý a bolestivo som si narazil kostrč. Pre tie zranenia som nemohol chodiť ani na masáž, ani na strečing. Týždeň som sa z toho pádu dostával, ale už je to lepšie. Mám za sebou celkom slušné výsledky na českých cestách, na ktorých som absolvoval generálku pred MS v USA. Mal som ponuku ísť súťažiť ešte do Nemecka, ale to by už bolo veľké riziko. Radšej som dal prednosť oddychu a regenerácii. Našetrené sily budem v Richmonde veľmi potrebovať," dodal Erik Baška.

Zdroj: sport.aktuality.sk, 23. 9. 2015

Obrázková galéria