Grafická verzia

Štartuje 50. kapitola, s Vlhovou a Žampom

23.10.2015

Už po 22. raz štartuje cez víkend Svetový pohár v alpských lyžiarskych disciplínach októbrovou ouvertúrou na ľadovci. Toto je jedna z pevnostní kalendára už 50 rokov starého seriálu na bielych svahoch. Asi sa tak skoro nezmení a ani dejisko - devätnástykrát je ním rakúsky Sölden, šestnástykrát v rade, ak sa ráta aj pre poveternostné problémy zrušený rok 2006.

Keďže úvody patria obrovskému slalomu, slovenské zjazdové lyžovanie môže postaviť v oboch súťažiach po jednom reprezentantovi. Najnižšiu kvótu v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne v sobotu (9.30/12.45) naplní Petra Vlhová, v nedeľu s najväčšou pravdepodobnosťou Adam Žampa.

Úsek alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie informoval, že na štart pretekov sa zaregistroval aj jeho mladší brat Andreas. "Kto z nich sa postaví na štart pretekov, rozhodne šéftréner Tomáš Žampa na základe výsledku piatkového kvalifikačného tréningu a po večernej porade trénerov a kapitánov jednotlivých tímov," konštatoval Radovan Cagala, športový riaditeľ úseku.

Tréner Vlhovej Ivan Ilanovský zdôraznil: "Práve sme pricestovali z Tignes, kde sme mali kvalitné snehové podmienky a absolvovali sme predsúťažnú prípravu spoločne s francúzskym tímom. Petra je zdravotne v poriadku a je dobre pripravená na novú sezónu."

Vlani Vlhová nepostúpila do 2. kola, v prvej jazde jej namerali 38. čas. Vo Svetovom pohár bodovala (štyrikrát) zatiaľ len v špeciálnom slalome. Starší Žampa sa pred rokom predviedol 41. časom v prvom kole a jeho jediným bodovaným výsledkom v obrovskom slalome zostáva práve jeho vôbec prvý úspech v roku 2012 v tomto rakúskom stredisku. Deviate miesto zostalo predbežne aj jeho maximom v špeciálnej disciplíne SP, v januári bol však siedmy v kombinácii.

Ľadovcové predstihovky v Söldene Medzinárodná lyžiarska federácia zaviedla v roku 1993. Pôvodne sa mali striedať a chvíľu sa aj striedali s francúzskym Tignes, lenže od roku 2000 sa idú výhradne v rakúskom rezorte. Prvá tretina zimy je na bielych svahoch SP už niekoľko rokov ako cez kopirák. Najprv Sölden (v roku 2006 ho pre zlé počasie zrušili, 2010 sa nedokončila mužská súťaž) a potom pred tradičným zámorským turné slalomové dobrodružstvo za Severným polárnym kruhom vo fínskom Levi.

Zdroj: sport.sk, 22.10.2015