Grafická verzia

MS v ŠG žien a mužov, 23.10. – 1.11.2015, Glasgow

23.10.2015

46. Majstrovstvá sveta v športovej gymnastike mužov a žien do anglického Glasgowa sú budú zároveň aj 1. kvalifikáciou na OH 2016. Kvalifikačný systém je veľmi náročný a nakoľko na tohtoročné MS nevysielame kompletné družstvo mužov a žien, naši reprezentanti tu budú mať šance vybojovať dve miestenky (1 muž, 1 žena) do II. OH kvalifikácie, z ktorej môžu získať postup na OH 2016.

Postup na OH 2016 je nasledovný:

Z MS v Glasgowe sa priamo na OH 2016 kvalifikujú družstvá umiestnené v kvalifikácii na 1. – 8. mieste a medailisti z finále na jednotlivých náradiach, ale len v prípade, ak sa nekvalifikovali už ako družstvo. Ostatní pretekári podľa pravidiel FIG budú bojovať o miestenky do II. OH kvalifikácie.

2. olympijská kvalifikácia sa bude konať 16. – 24.4.2016 v Rio de Janeiro, odkiaľ postupujú na OH 2016 družstvá umiestnené na 1. – 4. mieste a ostatní jednotlivci z viacboja podľa pravidiel FIG, do celkového počtu gymnastov 98 (M) a 98 (Ž) .

V silnej konkurencii prihlásených 615 pretekárov, z 91 krajín nás v Glasgowe budú reprezentovať:

ŠG ženy: Barbora Mokošová, Radoslava Kalamárová
ŠG muži: Samuel Piasecký, Slavomír Michňák, Ivan Vargovský

Tréneri: Martin Zvalo, Peter Krištof, Zuzana Cerovská
Rozhodcovia: Ľubica Rísová, Ľuboš Rupčík
Fyzioterapeut: Rastislav Petrila
Vedúci výpravy: Ján Novák

"Dlhodobým hlavným cieľom je vybojovať si olympijskú miestenku do Ria. Slovensko môže mať v Brazílii jedného muža a jednu ženu, verím, že sa nám podarí naplniť tieto ambície. V ére samostatnosti sme vždy mali gymnastu na OH, v Aténach a Londýne dokonca dvoch, takže verím, že sa budeme usmievať aj tentoraz," uviedol prezident Slovenskej gymnastickej federácie (SGF) Ján Novák, no jedným dychom doplnil: "Konkurencia v Glasgowe je však obrovská, takmer 90 krajín. V štartovej listine figuruje viac ako 600 gymnastov, z nich je 350 mužov a 250 žien. Na rozdiel od iných športov sú v gymnastike slabšie len dve či tri krajiny. Viacero medailí získavajú pravidelne 3 - 4 štáty, ďalších 40 krajín môže pomýšľať na vzácny kov v niektorej disciplíne."

Prioritou pre nominovaných Slovákov v Glasgowe pred individuálne solídnym výsledkom na niektorom z náradí je uspieť vo viacboji a prebojovať sa na aprílové predolympijské preteky do Ria. "Kvalifikácia na olympijské hry bola doteraz ťažká a teraz je ešte ťažšia. V Glasgowe sa nesústredíme na mimoriadne výkony na náradiach, hrozí tam totiž riziko pádov. Dôležitejší je určite viacboj a bodový súčet. Na priamu účasť do Brazílie teraz nemôžeme reálne pomýšľať, sústredíme sa na to, aby sme sa dostali na jarnú druhú časť kvalifikačných bojov do Ria. Trojici Piasecký, Michňák, Mokošová by to mohlo v Glasgowe vyjsť. Predpokladám, že medzi mužmi by na to Samovi a Slavkovi malo stačiť 81 bodov, v ženskej kategórii ´Báre´ tesne nad 50 bodov. Záleží na viacerých faktoroch, napríklad aj na tom, či budú rozhodcovia prísne známkovať a ako nastavia bodové latky. Každopádne si želáme, aby sme v apríli mali na predolympijských hrách maximálny možný počet gymnastov - teda jedného muža a jednu ženu," informoval šéftréner slovenskej mužskej reprezentácie Martin Zvalo, ktorý je aj osobným koučom Piaseckého, Vargovského a Mokošovej.

Po obrovských zdravotných problémoch s kolenom a ramenom sa na "veľkej" súťaži po dvoch rokoch opäť predstaví onedlho 31-ročný člen VŠC Dukla Banská Bystrica Samuel Piasecký (nar. 31. októbra 1984). Jedenásty muž z olympijských hier v Londýne 2012 na bradlách pred štartom na MS v Glasgowe poznamenal: "Chcem sa dobre umiestniť a zabojovať o postup. Teší ma domáca konkurencia Slavka Michňáka ako aj to, že si pôjdem znovu zmerať sily a otestovať výkonnosť so svetovou špičkou. Nebývam na významných podujatiach nervózny, dôležité bude minimalizovať chyby."

Na rozdiel od rodáka z Košíc Piaseckého absolvujú ostatní nominovaní prvýkrát olympijskú kvalifikáciu, hoci Mokošová či Michňák už štartovali na majstrovstvách sveta či Európy. "Každý chce urobiť v Glasgowe čo najlepší výkon, ja nie som výnimka. Rád by som sa dostal vo viacboji cez 82 bodov, čo by som za priaznivých okolností mohol spraviť. Nebude to ľahké, ale určite sa to dá," skonštatoval gymnasta Slávie UK Bratislava a zverenec Petra Krištofa Michňák (nar. 15. októbra 1992), ktorý pred týždňom oslávil 23. narodeniny.

Obaja spomenutí slovenskí reprezentanti spolu s Ivanom Vargovským už majú za sebou v Glasgowe oficiálny pódiový tréning, ktorý absolvovali v stredu. Deň "D" na MS príde pre nich v nedeľu 25. októbra vo večerných hodinách, keď sa v kvalifikácii predstavia vo štvrtom pretekárskom slede. "Chalani cvičili veľmi dobre, Samo dokonca tak, ako som ho už dávno nevidel. Všade spravil celé zostavy, na bradlách a na koni až dva razy. Ide o veľa a on si to uvedomuje, chce uspieť a postúpiť na OH 2016. Slavo bol na pódiovom tréningu tiež veľmi dobrý, trošku zaváhal na bradlách a na koni, no v ďalších nástupoch opravil chyby. Aj jemu ide o mnoho, do Ria môže postúpiť len jeden a v tejto obrovskej konkurencii, keď sa akreditovalo 87 krajín, to musí byť životný výkon. Ivan zvládol všetky náradia výborne, náročné pokusy predviedol v preskoku, na kruhoch bol silný ako už dávno nie. Verím, že chlapci tento a ešte lepší výkon zopakujú a v nedeľu sa budeme spoločne tešiť," informoval z dejiska MS 2015 tréner Martin Zvalo.

Zdroj: sgf.sk 16.10.2015, osporte.sk 22.10.2015