Grafická verzia

Slovensko prišlo o zlato z EH v Baku

30.10.2015

Slovensko dodatočne prišlo o zlato z tímovej atletickej súťaže na premiérových európskych hrách v Baku. Zmenu poradia vyvolala anulácia výsledkov azerbajdžanského kladivára Dmitrija Maršina, ktorý mal necelý mesiac pred EH pozitívny dopingový nález.

Maršin mal pozitívny test 29. mája na mimosúťažnej kontrole v bieloruskom Mogileve. Za dopingový prehrešok dostal štvorročný dištanc od 29. júna 2015 do 28. júna 2019 a zároveň mu zrušili všetky výsledky dosiahnuté od 29. mája tohto roku vrátane tretieho miesta na EH v Baku.

Maršinova diskvalifikácia spôsobila, že rakúsky kladivár Benjamin Siart sa zo štvrtej priečky na EH posunul na tretiu a získal pre svoju krajinu bod navyše. Bodové konto Slovákov zostalo nezmenené, lebo Marcel Lomnický súťaž kladivárov vyhral a diskvalifikáciou azerbajdžanského reprezentanta nič nezískal. Rakúsko však áno, dokopy nazbieralo 459 bodov, teda o pol viac ako Slovensko. Slováci teda v konečnom súčte klesli na druhú priečku o 0,5 boda.

Po vyše štyroch mesiacoch od skončenia EH sa tak Rakúšania stali víťazom podujatia. "Nič s tým, žiaľ, neurobíme. So vzniknutou situáciou sa musíme vyrovnať. Keďže pôvodný konečný výsledok - vyhrali sme o pol bodu - bol najtesnejší možný, po korektúrach vplyvom diskvalifikácií môžu nastať aj takéto zmeny," vyslovil sa predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok: "Osobne mi to je ľúto, ale náš úspech v Baku táto dodatočná zmena poradia nezatieni. Naši športovci urobili maximum, ostatné už nie je v našich rukách."

Po úprave poradia v atletike tak Slovensko kleslo v medailovom poradí krajín s bilanciou 1-4-3 (pôvodne 2-3-3) z 23. na 28. miesto.

Zdroj: sport.aktuality.sk, 29. 10. 2015