Grafická verzia

Adrián Matušík majstrom sveta vo vrhu guľou!

2.11.2015

Slovenský atlét, ktorý sa počas celej súťaže držal na výbornom druhom mieste a posledným pokusom prehodil o jeden centimeter (!) svetového rekordéra Jackieho Christiansena z Dánska, si z katarskej Dohy odvezie zlatú medailu. Matušík tak vylepšil svoj výkon z MS 2013 v Lyone, kde obsadil druhé miesto.

Prvenstvo v guli je zároveň náplasťou na prvú súťaž v hode diskom, kde po troch neplatných pokusoch prišiel o možnosť obhájiť bronz z predošlého svetového šampionátu.

Víťazný pokus, ktorý mal hodnotu zlata, bol 17,19 m. Druhý Christiansen, ktorý hodil o centimeter menej, je držiteľom svetového rekordu 18,38 m. Tretí skončil Američan David Blair (15,49 m).

"Zlepšiť si osobný rekord o neuveriteľných 96 cm na MS a zároveň zdolať svetového rekordéra o jeden centimeter, to je výkon, ktorý sa nepodarí každý deň," povedal tréner JánBötcher na margo triumfu svojho zverenca, s ktorým spolupracuje dva roky. "Na svetový šampionát do Dohy sme cestovali s cieľom zaútočiť na dve medaily. Chceli sme ich získať v disku i guli, ktorá je Adriánovou doplnkovou disciplínou," uviedol otvorene Ján Bötcher a pokračoval: "Žiaľ, počas prvej disciplíny disku sa negatívne prejavilo najmä to, že ostatné dva týždne pred odchodom do Kataru sme pre zlé počasie nemohli vôbec trénovať techniku, ktorá je pri disku a guli mimoriadne dôležitá. Adrián mal vo svojej hlavnej disciplíne tri neplatné pokusy a neplatným pokusom začal aj súťaž v guli. Už som sa obával, že sa zopakuje situácia z disku. Našťastie druhým pokusom 14,88 m sa dostal na 2. miesto, s čím sme v tej chvíli boli spokojní obaja. Veď na prvom figuroval legendárny Dán Jackie Christiansen, úradujúci svetový rekordér." 
Obhajca guliarskeho striebra z MS 2013 v Lyone Matušík sa však s vývojom súťaže nestotožnil a do posledného pokusu v súťaži dal všetko, čo v ňom bolo. Jeho obrovská bojovnosť v guliarskom kruhu mu priniesla zaslúžené ovocie. "Bolo to niečo neuveriteľné. Od neplatného pokusu k víťaznému vrhu. To je senzácia. Som rád, že to napokon všetko vyšlo takto ideálne. Ukázalo sa, že na MS som prišiel veľmi dobre pripravený najmä silovo. Škoda, že technicky mi to nevyšlo podľa predstáv v disku. Dosť som sa v ňom trápil, nevedel som presne trafiť dobrý hod. Nedostal som sa do finále, čo ma psychicky dosť zložilo. Ešte šťastie, že všetko som si vynahradil skvelým víťazstvom v guli," povedal čerstvý svetový šampión a dodal: „Počuť slovenskú hymnu ďaleko za hranicami domoviny je niečo neuveriteľné. To sa nepodarí zažiť každému športovcovi."

Zdroj: spv.sk, 27.10.2015 29.10.2015