Grafická verzia

ME v krose 2017 budú na Slovensku

10.11.2015

Dvadsiate štvrté majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu (krose) sa v roku 2017 uskutočnia na Slovenskom v novom športovom komplexe Elements Resort v Čilistove pri Šamoríne. Za slovenskú kandidatúru hlasovalo 12 z 15 členov rady Európskej atletiky (EA), za írsku, ktorá ponúkala za dejisko ME Dublin, len traja. Po hlasovaní predseda Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok podpísal s prezidentom EA Sveinom Arnem Hansenom kontrakt o usporiadaní kontinentálneho krosového šampionátu. 

Slovenskú kandidatúru na 15-minútovej záverečnej prezentácii na zasadnutí rady EA vo Frankfurte reprezentovali predseda SAZ Peter Korčok, predseda predstavenstva Elements Resort Juraj Bača, Elena Malíková z ministerstva školstva, ktoré je jedným z garantov štátnej podpory pre ME 2017 v krose, majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth a dvojica atletických manažérov Alfons Juck - Pavel Pruša. 
"Víťazná kandidatúra je pre nás obrovská výzva, dostali sme prvý raz v histórii šancu zorganizovať niektorý z atletických európskych šampionátov. Pre celú slovenskú atletiku je to obrovská šanca spopularizovať náš šport a ukázať, že dokážeme zorganizovať aj dôležité podujatia," vyhlásil Peter Korčok. "Verím, že šampionát bude impulz aj pre našich bežcov, aby sa dostali na vyššiu úroveň, a aby sme ešte viac podchytili prácu s mládežou." 
Doposiaľ najvýznamnejšie atletické podujatia na Slovensku boli MS 1997 v polmaratóne v Košiciach. Okrem toho sa v Dudinciach trikrát uskutočnil Európsky pohár v chôdzi (1998, 2001, 2013) a Banská Bystrica hostila šesťkrát ME družstiev (predtým EP), avšak nižšej kategórie (2000, 2002, 2006, 2008, 2009, 2013). 
"Myslím si, že o našom víťazstve rozhodla výborne zvládnutá prezentácia pred členmi rady EA. Pracoval na nej dlhodobo celý tím ľudí a toto je výsledok. To, čo sme ukázali, členov rady EA zaujalo natoľko, že nás podporili a dali nám šancu. Veľmi dobrý ťah bolo angažovanie chodeckého majstra sveta na 50 km Maťa Tótha v našej delegácii, ktorý celej kandidatúre dodal ešte väčšiu vážnosť," poznamenal predseda SAZ Peter Korčok. 
Šéf zväzu pred hlasovaním nemal obavy, iba pocit zodpovednosti, či túto šancu Slovensko využije. "Urobili sme všetko, aby sme uspeli. Mysleli sme na každý detail. Oplatilo sa," zdôraznil Korčok. 
Chodecký majster sveta Matej Tóth tiež apeloval na členov rady, aby dali slovenskej kandidatúre šancu. "Všetci sme v záverečnej prezentácii odviedli stopercentnú prácu. Keď nám potom členovia rady EA gratulovali, všetci nás za ňu pochválili. Vyzdvihli aj moju osobnú prítomnosť. Teší ma, že som aspoň takto pomohol k úspechu. Všetko však bolo pripravené tak výborne, že sme jasne presvedčili väčšinu, aby sme dostali šancu my," povedal Matej Tóth. 
SAZ v súvislosti s úspešnou kandidatúrou na ME 2017 v krose uvažuje o špeciálnej príprave vybraných bežcov, aby podujatie dopadlo pre Slovensko čo najlepšie aj po športovej stránke. "Máme už pripravený program prípravy našich bežcov tak, aby sme o dva roky v decembri obsadili všetky kategórie a najmä v mládežníckych kategóriách postavili silné tímy. Uvažujeme o spoločnej príprave, spoločných sústredeniach i častejších štartoch na zahraničných krosoch. Projekt by mal zastrešovať šéftréner behov Pavel Kováč v spolupráci s ďalšími trénermi,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Zdroj: atletika.svk, 9.11.2015