Grafická verzia

Úspešné ME v Humennom

18.11.2015

Kontinentálny šampionát potvrdil ústup slovenských farieb z pozície najväčšieho favorita na prvenstvá. Podľa trénera Mariána Žigalu je dosiahnutý výsledok zrkadlom možností, ktoré slovenský nohejbal momentálne má.

Slovenskí reprezentanti boli na domácich ME v Humennom v pozícii obhajcov všetkých troch titulov - v jednotlivcoch, dvojiciach aj trojiciach. Prezident Slovenskej nohejbalovej asociácie Gabriel Viňanský však už pred turnajom krotil prehnané očakávania a za úspech by považoval už zisk jedného prvenstva. Zverenci Mariána Žigalu však na najcennejší kov nedosiahli ani v jednej z troch kategórií. Uspokojiť sa museli so striebrom v dvojiciach i trojiciach.

"Myslím si, že je to presné odzrkadlenie nášho nohejbalu. Nielen samotnej výkonnosti, ale aj podmienok, ktoré máme. Chlapci sú amatéri, niektorí študujú a iní pracujú. Je ťažké to zladiť. Napríklad taký Ladislav Stupák pracuje ako zvárač na zmeny a mesačne odrobí okolo 250 hodín. Cez víkendy si berie dovolenky, aby mohol ísť na súťaže a sústredenia. Ukazuje sa, že je to veľká záťaž. Je to amatérsky šport, ktorý hráme na profesionálnej úrovni, no niekedy je to o zdraví," uviedol Marián Žigala.

Bývalý úspešný reprezentant veril, že jeho nasledovníci získajú pred vlastnými divákmi aspoň jednu zlatú medailu. Najbližšie k nej boli v kráľovskej disciplíne trojíc, v ktorej statočne vzdorovali českému tímu. Rozhodujúci tretí set však nezvládli.

"Na sieti bol vynikajúci Janko Brutovský, ktorý má za sebou niekoľko šampionátov. K nemu som dával mladších hráčov ako juniora Miša Berka, Igora Hulína, Galusa a k nim aj Milana Černotu, ktorý nejaké skúsenosti má. Bol to mix starších a mladších hráčov, ktorí ešte nedosahjú takú výkonnosť ako ich predchodcovia, najmä bratia Perunovci. Chýbal nám hlavne Martin Perun, ktorý dokáže z každej pozície nahrať loptu dopredu. Keby Janko (Brutovský) mal také prihrávky, nemali by sme sa čoho obávať. V druhom sete finálového zápasu trojíc chlapci dostali halu do varu, ale Česi boli lepší," uznal Žigala, ktorého mrzel výsledok Ladislava Stupáka. Ten bol limitovaný zranením, pre ktoré nenaplnil vysoké očakávania.

Slovensko sa v medailovom hodnotení krajín ocitlo až na tretej priečke. Medzi domácich hráčov a suverénnych Čechov sa dostali aj Rumuni. Tí získali dve bronzové medaily a zásluhou Georgela Bobisa aj zlato v súťaži jednotlivcov. Aj to je dôkaz, že generácia nastupujúca po bratoch Perunovcoch zatiaľ nedosahuje ich úroveň.

"Pred dvomi rokmi hrali s Jankom Brutovským mladí hráči Igor Hulín a Michal Berko na Svetovom pohári v Montreale. Dokázali tam zdolať špičkových hráčov z Česka. Sám som bol z toho prekvapený a bol som veľmi rád, že máme tak rýchlo nových nástupcov. To však bolo predčasné konštatovanie. Ukazuje sa, že musia prejsť ešte dlhú cestu, aby mohli pravidelne vyhrávať veľké zápasy," poznamenal Žigala. 

Oporou slovenského tímu bol Ján Brutovský. Skúseného nohejbalistu mrzeli dve finálové prehry, vníma ich však ako zrkadlo slovenskej nohejbalovej reality. "Je to obraz v súčasnom nohejbale. Generácia sa vymenila. Ani jeden z chlapcov, ktorí teraz hrali vedľa mňa, ešte nehrali ani semifinále na MS či ME. Český aj rumunský tím má hráčov, ktorí už v národných tímoch dlhodobo hrávajú. Myslím si, že v tomto zložení boli aj semifinálové víťazstvá úspechom," povedal Brutovský. 

Zaplnená hala Mestskej športovej haly v Humennom na záver tlieskala víťazom i zdolaným, aplauz si užil aj Brutovský. Nielen on, ale aj väčšina prítomných divákov verila, že na záver zaznie slovenská hymna. "Vravel som chlapcom, že základom je dostať sa do finále. Bol som realista a je to pre nás úspech. Najviac ma mrzí finále dvojíc. Vo finále boli Česi lepší o triedu, ak nie aj o dve. V trojiciach som však bol spokojný," dodal Brutovský.

Konečné poradie ME 2015
Jednotlivci: 1. Rumunsko (G. Bobis), 2. Česká republika (O. Vít), 3. Maďarsko (Árpád Sipos), 4. Francúzsko (Vincent Voisinot), 5. Švajčiarsko (Aurélien Kolly), 6. SLOVENSKO (Ladislav STUPÁK), 7. Poľsko (Marcin Skrydalewicz), 8. Írsko (Jamie Mulrooney) 
Dvojice: 1. Česká republika, 2. SLOVENSKO (Ján Brutovský, Branislav Belko, Stupák), 3. Rumunsko, 4. Francúzsko, 5. Švajčiarsko, 6. Poľsko, 7. Maďarsko, 8. Ukrajina 
Trojice: 1. Česká republika, 2. SLOVENSKO (Brutovský, Silven Galus, Milan Černota, Igor Hulín, Michal Bertko), 3. Rumunsko, 4. Francúzsko, 5. Švajčiarsko, 6. Ukrajina, 7. Maďarsko, 8. Poľsko

Najmä finálový deň prilákal, podľa očakávania, najviac divákov. Bezplatný vstup a možnosť vidieť európsku a zároveň svetovú nohejbalovú špičku mali výrazný podiel na naplnení modernej Mestskej športovej haly v Humennom. Divácka podpora hnala vpred najmä domácich reprezentantov, svojich priaznivcov mali na tribúnach aj Česi.

"Bol to naozaj vydarený šampionát. Som príjemne prekvapený, že počas druhého a tretieho dňa sa pekná športová hala v Humennom zaplnila takmer do posledného miesta. Na nohejbale to, okrem Českej republiky, nebýva zvyčajné. Slovensko však potvrdilo, že je tiež tradičnou krajinou nohejbalu. Mám radosť, že sa organizátorom podarilo vhodne spropagovať túto akciu a finálové zápasy mali vďaka tomu výbornú atmosféru," uviedol prezident Medzinárodnej nohejbalovej únie Kamil Kleník.

Bolo to tretíkrát v histórii, čo Slovensko hostilo nohejbalové podujatie svetového významu. V roku 1994 privítali Košice majstrovstvá sveta, v roku 2007 sa ME konali v Trenčíne. Organizáciu nohejbalového šampionátu zvládlo aj Humenné a prezident UNIF nevylučuje, že sa medzinárodný nohejbal do tohto mesta vráti. "Pokiaľ bude možnosť opakovať tu svetové podujatie, nikto nebude proti," poznamenal Kleník.

Prezident UNIF mal radosť nielen z dôstojnej organizácie ME, ale aj z výsledkov svojich krajanov. Česi získali v Humennom dve zlaté (dvojice, trojice) a jednu striebornú (jednotlivci) medailu. "Ešte viac by mohli byť tri zlaté medaily. Veľmi dobre však poznám situáciu z pohľadu organizátora, keď najväčší súperi vyhrajú všetky tri zlaté medaily. To sa stalo u nás v Nymburku v roku 2012, keď Slovensko bralo všetky tri zlaté. My sme s tým vtedy nemohli nič spraviť a tak si to teraz užívame my. Taký je šport," dodal Kleník.

Českí nohejbalisti finálovou účasťou vo všetkých troch kategóriách potvrdili pozíciu favorita šampionátu. "Pri pohľade na predvedenú hru a zásobáreň hráčov to vyzerá, že český tím by na nejaký čas mal mať najväčšiu šancu na zlaté medaily. Ale aj Slovensko má vzhľadom na menší počet obyvateľov výborný tím. Dúfam, že to nebude také jednoznačné, ako to možno teraz vyzerá," zakončil Kleník.

Zdroj: sport.sk, 16.11.2015