Grafická verzia

SP - zjazdov lyžovanie - fantastický vstup slovenských slalomárok

30.11.2015

Cez víkend absolvovali lyžiarky prvé dva preteky Svetového pohára v slalome v americkom Aspen. Nestratili sa ani slovenské reprezentantky. V sobotňajších pretekoch, ktoré boli náhradou za zrušené v Levi, Veronika Velez-Zuzlová obsadila vynikajúce druhé miesto. Skvelé umiestnenie dosiahla aj Petra Vlhová, ktorá v úvodných pretekoch obsadila 11. miesto.

Obe si upravili utešene rastúce bilancie. Pre 31-ročnú Zuzulovú to je 20. pódiové umiestnenie v pretekoch SP, z toho osemnáste v slalome, dvakrát uspela v paralelných pretekoch. O jedenásť rokov mladšia Vlhová bodovala v SP po piaty raz a vyrovnala svoje maximum zo Semmeringu 2012, kde jej kamarátka prvýkrát v kariére triumfovala. Obe si tiež polepšili pozície v štartovej listine SP, Zuzulová sa posunula zo 6. na 5. priečku a Vlhová z 35. na 28. miesto.

"Tak konečne to vyšlo. Zajtra opäť zabojujeme, nech mám krásny víkend," oznámila po pretekoch Vlhová.

Coloradský denník Aspen Times vo svojom online vydaní pripomenul, že Velez-Zuzulová je 15 rokmi ošľahaná veteránka SP, že má za muža Francúza a že trénuje s mladými Francúzkami. "Ony chcú byť lepšie ako ja a preto ma ja poháňajú. Robí ma to rýchlejšou. Dnes bola Mikaela fantastická, ale ja som tiež veľmi šťastná. Je to môj najlepší vstup do sezóny v celej mojej kariére. A pritom sa mi tu nejazdí nikdy ľahko, lebo je to vysoko položené stredisko," zdôraznila Zuzulová.

Výsledky prvého slalomu SP v Aspene:

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,81 min., 2. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +3,07, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +3,26, 4. Šárka Strachová (ČR) +3,88, 5. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) +5,15, 6. Nastasia Noensová (Fr.) +5,25, 7. Wendy Holdenerová (Švaj.) +5,27, 8. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +5,45, 9. Sara Hectorová (Švéd.) +5,50, 10. Erin Mielzynská (Kan.) +5,66, 11. Adeline Baudová (Fr.) a Petra VLHOVÁ (SR) obe +5,67

Ešte úspešnejšia bola Petra Vlhová v nedeľných pretekoch. Po prvom kole bola na priebežnom 4. mieste. Napokon obsadila po druhom kole 7. miesto. Veronike Velez-Zuzulovej sa naopak nepodarilo zopakovať úspech zo sobotňajšieho prvého slalomu sezóny, vypadla po 19 sekundách jazdy 1. kola.

"Som sklamaná, že som nezišla dole, ale bojovala som, pustila som sa do toho s odvahou a hore som mala najrýchlejší medzičas. To je pre mňa pozitívne a po týchto dvoch súťažiach viem, kde som. Keď sa v slalome riskuje, takéto veci sa stávajú. Chyba bola v tom, že do trojbrány som išla rýchlo a hoci som to narovnala, trochu som zostala v záklone a už sa to nedalo vrátiť späť," referovala 31-ročná slovenská reprezentantka.

Výsledky druhého slalomu SP v Aspene:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:40,18 min., 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +2,65 s, 3. Šárka Strachová (ČR) +2,90, 4. Erin Mielzynská (Kan.) +3,41, 5. Carmen Thalmannová (Rak.) +3,64, 6. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +3,86, 7. Petra VLHOVÁ (SR) +3,98, 8. Nina Lösethová (Nór.) +4,01, 9. Charlotte Chableová (Švaj.) +4,02, 10. Anne-Sophie Barthetová (Fr.) a Resi Stieglerová (USA) obe +4,07,... Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) vypadla v 1. kole.

"V Aspene sa dalo bodovať aj s vysokými číslami, pretože trať bola super pripravená a aj preto mi to vyšlo. A či ma prekvapili také dobré výsledky? Dosiahla som ich iba vďaka tvrdej práci, podriadila som tomu všetko. To prvé kolo bolo naozaj moje najlepšie v kariére. Aj v druhom som chcela ísť naplno, ale trošku som si to predsa len strážila, aby som mala jazdu pod kontrolou. Myslím si však, že som to dobre zvládla,“ referovala spokojná Vlhová po nedeľných pretekoch. Na otázku, či cíti, že sa po aspenskom víkende môže reálne porovnávať s absolútnou špičkou, odpovedala: "Porovnávať sa s nimi môžem, ale ešte mi čosi chýba, aby som sa tam zaradila na sto percent. Najprv musím zlepšiť svoje štartové číslo.“

Zdroj: sport.sk, osporte.sk, 28.11.2015, 29.11.2015, 30.11.2015