Grafická verzia

Skvelý začiatok ME v plávaní

3.12.2015

Výborný vstup Slovenska do ME v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi! Katka Listopadová ako prvá Slovenka zaplávala znakársku stovku v dvadsaťpäťke pod 58 sekúnd: najprv v rozplavbe dohmatla v novom národnom rekorde 58,36 sek. v semifinále finišovala za 57,96 sek. ako šiesta najrýchlejšia pretekárka a vo štvrtok sa predstaví vo finále. "Stovku znak som začala intenzívne plávať asi pred dvoma týždňami, takže toto som nečakala ani v najkrajšom sne. Po rozplavbe som videla rezervy, po popoludňajšom rozplávaní som sa cítila lepšie ako ráno a vedela som, čo musím zlepšiť. Dala som do toho všetko a vyšlo to! Pomohlo mi, že som plávala vedľa Češky Simony Baumrtovej. Vedela som, že prvú päťdesiatku má jednu z najrýchlejších, tak som sa rozhodla, že sa jej budem držať, čo to dá. V porovnaní s poslednými pretekmi pred šampionátom som sa zlepšila o sekundu. Tušila som, že znak sa mi bude dobre plávať, ale toto som skutočne nečakala. Vo finále sa budem sa snažiť zopakovať semifinálový výkon." Karin Tomečková dohmatla rovnako v tretej rozplavbe znakárskej stovky za 59,72 sek. a obsadila 18. pozíciu. Ako druhá žena v histórii slovenského plávania finišovala pod jednu minútu. Tretia Slovenka takisto v tretej rozplavbe Karolína Hájková obsadila celkové 31. miesto časom 1:00,93 min., tento čas bol jej tohtoročné meximum, lepšie plávala v roku 2014 v Dolnom Kubíne 1:00,85 min.

Andrea Podmaníková odštartovala v Netanyi novým národným rekordom v šprinte prsiarok 31,11 sek. Vlastný osobák si zlepšila o sedem stotín sekundy a skončila iba jedno miesto za stupom do semifinále sedemnásta. "Celkom dobrý začiatok. Mohlo to byť aj lepšie, ale prvá disciplína býva u mňa najhoršia, takže som rada. Je to pre mňa psychická vzpruha do ďalších prsiarskych disciplín, teším sa na stovku a najmä dvojstovku," povedala Andrea. Lucia Ledererová si v rovnakej disciplíne o jednu stotinu vylepšila osobné maximum na 31.81 sek. a obsadila 25. miesto.

Šprint prsiarov veľmi nevyšiel slovenským mužom. Držiteľ národného rekordu Marek Botík dohmatol za 27,12 sek., Tomáš Klobučník bol o dve stotiny pomalší. Skončili na 17. a 18. mieste. "Po dvoch rokoch som si chcel spraviť osobák, ale nevyšlo to. Čas s pokazeným dohmatom a obrátkou však nie je zlý. Pri prsiach je to aj o šťastí," povedal Marek, ktorý dohmatol za 26,99 na kontinentálnom šampionáte v dánskom Herningu 2013. "Verím, že dvojstovka aj stovka budú lepšie. Cítil som sa dobre, čakal som trošku lepší čas. Nechcem sa na nič vyhovárať, ukázal som, na čo mám momentálne natrénované. Treba popracovať na štarte," uvedomuje si Tomáš.

Plavec roka 2014 Richard Nagy pobabral krauliarsku štvorstovku. Držiteľ slovenského rekordu 3:43,51 min. dohmatol až za 3:45,81. "Začal som zle, končil som ešte horšie. Snažil som sa, na tréningu to s časmi vyzeralo dobre, ale teraz som skočil do vody a nič. Od prvého záberu to bolo zlé. Chcel som si zlepšiť osobák, dopadlo to však katastrofálne. Bojoval som s tým, ale nešlo to. Musím sa dať do zajtra dokopy. Veľmi zlý začiatok, dúfam, bude znamenať veľmi dobrý koniec," nádeja sa. Debutant na šampionáte seniorov Miroslav Aschengeschvantner obsadil na 100 m motýlik 41. priečku časom 53,58 sek., tento čas je jeho najlepší osobný výkon, doterajší výkon mal 54,15.

Zdroj: swimmsvk.sk, 2.12.2015