Grafická verzia

Florbal-MS: Slovenky chcú play-off

4.12.2015

Slovenky si účasť na svetovom šampionáte vybojovali na februárovom domácom kvalifikačnom turnaji v Nitre. V základnej D-skupine MS sa postupne stretnú s Ruskami, Američankami a Holanďankami, na postup do play-off potrebujú skončiť do druhého miesta. To je však iba základný cieľ, ambície družstva sú ďaleko vyššie.

"Naším prvoradým cieľom je vyhrať skupinu a potom postúpiť do štvrťfinále. Urobíme všetko preto, aby sme sa prebojovali do najlepšej osmičky. Bol by som spokojný s umiestnením do 6. miesta. Piate-šieste miesto vo svete - tam podľa mňa patríme, na základe našich výkonov si tam zaslúžime byť. Takisto by sme sa radi vo svetovom 'rejtingu' posunuli do prvej osmičky, aby sme na ďalšom šampionáte boli nasadení vyššie," uviedol tréner SR Marks.

Najťažší súper v skupine príde na rad hneď ako prvý. Rusky sú však zdolateľné, Slovenky ich dokázali na kvalifikačnom turnaji v Nitre pokoriť 7:3.

"Určite sa zatiahnu dozadu, budú vychádzať zo zabezpečnej obrany a snažiť sa hrať na brejky. Proti tejto hre existuje jediná protizbraň a to je častá streľba, zakončovanie, rýchlo im dať dva-tri góly. S USA sme sa stretli pred štyrmi rokmi, 55 minút sme ich tlačili, ale smolne sme prehrali. Verím, že sme už niekde inde a že sa ten zápas nebude opakovať. Holandsko je pre nás neznáma florbalová krajina, ale nemala by byť prekážkou," vyslovil sa tréner SR.

"Na súperky si veríme. Najťažšie budú asi Rusky, ale už sme ich dokázali zdolať. Od spoluhráčky v klube Mariji Ziminovej, ruskej kapitánky, viem, že nás chcú veľmi poraziť. Boli už aj nejaké hecovačky, párkrát sme sa podpichli," prezradila kapitánka SR Lucia Košturiaková.

Ďalšia skúsená reprezentantka a legionárka z ČR Denisa Ferenčíková charakterizovala druhého súpera v skupine: "S Američankami sme sa stretli na MS vo Švajčiarsku a smolne sme prehrali 4:6. Boli sme v zápase lepšie, ale nedávali sme góly. Chceme sa im teraz revanšovať."

V 20-člennom slovenskom výbere figuruje osem legionárok, šesť z Česka a dve zo Švajčiarska. Oproti pôvodnej nominácii nastala v kádri jedna zmena, keď zranenú Alexandru Ferencovú nahradila Šárka Boľová z Herbadent SJM Praha.

"Jej zranenie nám narušilo plány. Alexandra je skúsená hráčka, ktorá nám bude chýbať. Máme mladý kolektív, s vekovým priemerom okolo 20 rokov. Mladé hráčky ešte nie sú zaťažení komplexami, na druhej strane im chýba skúsenosť a môže sa u nich prejaviť nervozita. Počas piatich rokov sa nám podarilo vybudovať kolektív, ktorý ťahá za jeden povraz. Chceme sa prezentovať útočným florbalom, máme hráčky, ktoré sú schopné strieľať góly," tvrdí tréner.

V Tampere sa bude spoliehať najmä na ostrieľané duo Lucia Košturiaková - Denisa Ferenčíková. "Tím je takou príjemnou zmesou skúsenosti a mladej dravosti," načrtla zloženie družstva jeho kapitánka.

"Ja s Denisou to už niekoľko rokov ťaháme, zažili sme aj ťažšie obdobia, začiatky florbalu. Našou najväčšou silou je súdržnosť, jednoliaty kolektív. Ešte som počas kariéry nezažila lepší. Za posledné roky sme nemuseli riašiť žiadny problém, všetko funguje, ako má. Snáď sa nenecháme rozhodiť tým, že zápasy budú naživo vysielané v televízii. Máme na to, aby sme dosiahli historický výsledok," tvrdí Košturiaková.

Základná fáza MS je rozdelená do štyroch výkonnostne rozdielnych štvorčlenných skupín, v ktorých sa tímy stretnú raz každý s každým. Kým z A- a B-skupiny postúpia najlepšie dve krajiny priamo do štvrťfinále a zostávajúce dve do 1. kola play off, z C- a D-skupiny, kde hrajú aj Slovenky, sa najlepšie dve družstvá kvalifikujú do 1. kola play-off, kde si budú musieť účasť v najlepšej osmičke ešte vybojovať.

Na základe tohto kľúča sa dá predpokladať, že Marksove zverenky narazia vo vyraďovačke na tretí alebo štvrtý tím z A-skupiny, teda zrejme Poľky, Švajčiarky alebo Nórky. Vo štvrťfinále reálne hrozí stret so Švédkami, horúcimi kandidátkami na titul. Práve "tri korunky" s domácimi Fínkami, Švajčiarkami a Češkami patria medzi hlavných medailových favoritov.

"Verím, že prvý zápas nám ukáže našu silu a potom už budeme kľudnejší. Osobne dúfam, že by sme Rusky mali zdolať bez väčších nervov," dodal Marks. Hráčky sú už v očakávaní šampionátovej premiéry.

Káder SR pred MS žien vo fínskom Tampere (4.–12. decembra 2015):

Brankárky: Radka Mládenková (FBC Mikuláš Prešov), Karolína Krištofová (ŠK 98 Pruské)

Hráčky: Michaela Ješšová (FbK Tvrdošín), Alexandra Ferencová (Herbadent SJM Praha 11, ČR), Jana Trošková (FbK Tvrdošín), Alžbeta Ďuríková (Wizards Bern, Švajč.), Viktória Bobotová (FbK Tvrdošín), Katarína Klapitová (Wizards Bern, Švajč.), Zuzana Šponiarová (1. SC Vítkovice, ČR), Romana Janegová (ŠK Slávia SPU DFA Nitra), Denisa Ferenčíková (1. SC Vítkovice, ČR), Dominika Sádecká (NTS FK-ZŠ Nemšová), Lucia Košturiaková (Herbadent SJM Praha, ČR), Michaela Šponiarová (1. SC Vítkovice, ČR), Veronika Turčáková (FbK Tvrdošín), Paulína Hudáková (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Kristína Hudáková (FbK Kométa Spišská Nová Ves), Andrea Šidlová (ŠK 98 Pruské), Rebeka Gáliková (NTS FK-ZŠ Nemšová), Valéria Malichová (ŠK 98 Pruské), Šárka Boľová (Herbadent SJM Praha, ČR)

Program SR v základnej D-skupine na MS v Tampere (časy v SEČ),  v priamych prenosoch RTVS

piatok 4. decembra o 11.30 h: SR - Rusko

sobota 5. decembra o 13.00: SR - USA

nedeľa 6. decembra o 9.45: Holandsko - SR

Zdroj: sport.sk, 3.12.2015