4.12.2015
Päť stotín delilo Richarda Nagya od bronzovej medaily na 400 m polohové preteky vo štvrtkovom finále tejto disciplíny na majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi. Dvadsaťdvaročný vytrvalec finišoval v národnom rekorde 4:04,73, domáci Gal Nevo tesne pred ním dohmatol za 4:04,68. "Je to úspech, ale päť stotín? Najbližšie, ako som kedy bol k medaile. Zdá sa, že na dlhú chvíľu ešte aj budem. Mrzí ma to, nemám radosť. Čas je, samozrejme, dobrý, znova zlepšený osobák, ale tešiť sa z toho neteším," mrzelo Richarda, ktorý ďalej pokračoval: "Nemám pocit, že by mi niečo vyslovene nevyšlo. Päť stotín sa tam určite niekde dalo nahrabať. Škoda, mohol som mať medailu, takto nemám nič. Šlo sa mi dobre, dal som do toho všetko, ale stačilo to len na štvrté miesto. Plávalo sa super, zhodou okolností som sa na prsiach nadychoval vtedy, keď domáci pretekár, tak počul som celú tribúnu. Super atmosféra aj skúsenosť ísť v strede v piatej dráhe," dodal. Nagy zvládol predpoludňajšiu rozplavbu za vtedy takisto rekordných 4:06,03. V piatok naňho čaká finále 1500 m voľný spôsob.
Katka Listopadová obsadila 7. priečku vo štvrtkovom finále znakárskej stovky. Dvadsaťdvaročná univerzálka dohmatla za 58,01 s, v stredajšom semifinále tejto disciplíny bola ešte o päť stotín rýchlejšia. Bronzová medaila bola za 57,42. Zlato brala favorizovaná Maďarka Katinka Hosszúová, ktorá finišovala s obrovským náskokom 1,75 s pred striebornou Poľkou Alicjou Tchorzovou (57,17). "Pocitovo to bolo trochu horšie ako v stredu, ale v podstate som zaplávala takmer identický čas ako v semifinále. Tých pár stotín skutočne nie je veľký rozdiel a napríklad skok mi vyšiel lepšie. Túžila som byť v prvej päťke. Táto disciplína je však pre mňa nová a mám sa v nej ešte veľa čo učiť," uviedla Katka.
Ďalšie Slovenky si vo štvrtkových rozplavbách utvorili osobné rekordy. Baška Mišendová prešprintovala 50 m motýlik za 26,73 s a krátko potom už súťažila na 100 m voľný spôsob (55,29). "Tam to už bolo ťažšie, cítila som, že mi tuhnú nohy, ale motýľ sa mi predtým plával dobre. Zlepšila som si osobák, takže som rada," povedala 17-ročná zverenka Ľuboša Križka. Aj ďalšia členka VŠC Dukla Banská Bystrica Mirka Syllabová prekonala samú seba na krauliarskej stovke, ktorú zvládla za 54,66. "Zlepšiť si na stovke osobák o približne pol sekundy je super, pocit však napriek tomu nám dobrý. Nešlo sa mi zle, ale bolo to iné ako počas tréningu. Nebola som to stopercentne ja. Ale čas ma rozhodne potešil," vravela.
Karin Tomečková v stredu ako druhá žena v histórii slovenského plávania finišovala na znakárskej stovke pod jednu minútu (59,72) a vo štvrtok jej vyšla aj disciplína 100 m polohové preteky. Osobné maximum 1:03,15 si posunula na 1:02,37. "Znak bol fantastický, naštartovalo ma to a som veľmi spokojná s mojím výsledkom. Polohovka bola super, o zhruba sekundu som si zlepšila osobák. Trošku mi nevyšiel dohmat, bol príliš dlhý, ale to nevadí. Myslím si, že bazén je vynikajúci, rýchly a aj moje časy potvrdzujú, aké sú tu výborné podmienky a ako mám natrénované," povedala Karin. Rovnako krátku polohovku absolvovala za 1:01,07 Katka Listopadová, skončila osemnásta.
Pavol Jelenák zvládol krauliarsku dvojstovku za 1:48,29, v novembri v slovenskom rekorde v Grazi finišoval za 1:47,59. "Neplával som podľa predstáv. Bolo to uhrabané, rýchlo som stvrdol. Myslím si, že psychicky som to zvládol, bol som iba trošku nervózny. Bazén je rýchly, len my niektorí plávame pomaly," podotkol s úsmevom a vyjadril spokojnosť s najdlhšou polohovkou. Dohmatol v nej za 4:21,88 a skončil v nej na 22. mieste.
Tomášovi Klobučníkovi vôbec nevyšla prsiarska dvojstovka. Finišoval až za 2:07,11, jeho osobný aj národný rekord je 2:04,29. V Netanyi skončil na 10. priečke v tejto disciplíne, na finále mu pritom stačilo plávať hlboko pod vlastným maximom, ale za 2:06,43. Dvadsaťpäťročný Topoľčanec môže vrhnúť zostávajúce sily na piatkovú stovku. Na ME v Herningu 2013 v nej obsadil 4. miesto.
Zdroj: swimmsvk.sk, 3.15.2015