Grafická verzia

Futsal - začína sa kvalifikácia na MS 2016 v Taliansku

10.12.2015

Cieľom slovenskej futsalovej reprezentácie je skončiť na turnaji 7. skupiny hlavného kola kvalifikácie MS 2016 v Taliansku do druhého miesta a vybojovať si miestenku v play-off. Zápolenia v 7. skupine odštartujú zverenci trénera Mariána Berkyho vo štvrtok 10. decembra v netradičnom čase o 10.00 SEČ proti Moldavsku. Následne sa o 12.00 h na palubovke v hale Pala Florio v talianskom Bari predstaví domáca "squadra azzurra" proti Macedónsku.

Ďalším súperom Slovákov bude v piatok 11. decembra o 18.00 h Macedónsko, po dni voľna si zmerajú sily s najväčším favoritom turnaja Talianskom (nedeľa 13. decembra o 18.00 h).

Nedeľňajšie súboje sa už uskutočnia v hale PalaDolmen v mestečku Bisceglie vzdialenom zhruba 50 km od Bari.

"Turnaj sa bude hrať v dvoch dejiskách, ale nie je to nič prekvapujúce, už som tento model zažil ako hráč. Taliani týmto krokom pravdepodobne sledujú zlepšenie propagácie futsalu v ich krajine. Zaráža ma však skorý začiatok nášho prvého zápasu na turnaji s Moldavskom, ktorého úvodný výkop je naplánovaný na 10.00 dopoludnia. Berieme to ako fakt a nevyhovárame sa, akurát nás prekvapuje, prečo Taliani ako organizátori určili tento hrací čas," uviedol tréner Berky.

"Zápas s Moldavskom bude pre nás veľmi dôležitý. Chceme v ňom uspieť a následne by sme radi bodovali naplno aj proti Macedónsku. Gro kádra tohto súpera tvoria hráči Železarca Skopje, ktorý v Main Round UEFA Futsal Cupu potrápil nášho majstra Slov-matic," povedal pre Berky, ktorý absolvoval s mužstvom sústredenia v Poprade a Trnave.

Okrem výsledkov bude Berkyho zaujímať najmä to, ako sa chopia šance pri neúčasti skúsených opôr Mária Gašparoviča, Gabriela Bartošeka, Petra Haľka a Ladislava Mikitu viacerí mladí hráči.

"Chceme ich zapracovať do nášho systému, aby boli konkurencie schopní a pripravení na ďalšiu kvalifikáciu ME 2018. Budujeme mužstvo, ktoré by o dva-tri roky malo dosiahnuť svoj vrchol. Kapitánom v Taliansku bude Peťo Kozár, v bráne je pre mňa jednotkou Peter Brndiar, ktorý má viac skúseností ako Milan Herko," vysvetlil Berky, ktorý považuje za najväčšieho favorita skupiny Talianov.

"Hrajú doma a majú najväčšiu kvalitu. Oni sami si nepripúšťajú, že by skupinu nevyhrali. My chceme zdolať Moldavsko a Macedónsko, aby sme išli do zápasu s nimi s čistými hlavami," dodal kouč slovenského tímu.

Okrem Bari a Bisceglie budú prebiehať kvalifikačné boje aj v Portugalsku (Póvoa de Varzim), Chorvátsku (Osijek), Českej republike (Chomutov), Maďarsku (Györ), Holandsku (Eindhoven) a Turecku (Izmir).

Priamo na šampionát nepostúpi nik, prvé dva tímy z každého zoskupenia sa prebojujú do dvojzápasovej play-off, ktorá určí sedmičku postupujúcich na finálový turnaj do Kolumbie (14. septembra - 2. októbra 2016).

Nominácia SR na hlavné kolo kvalifikácie MS 2016:

brankári: Milan Herko (Across Pinerola Bratislava), Peter Brndiar (Slov-Matic FOFO Bratislava)

hráči: Peter Kozár (Slov-Matic FOFO Bratislava), Tomáš Drahovský (Rába Eto Futsal Club Györ, Maďarsko), Marko Hudáček (Tango Brno, Česko), Anton Brunovský (Slov-Matic FOFO Bratislava), Matúš Kyjovský (Slov-Matic FOFO Bratislava), Marek Bahna (Slov-Matic FOFO Bratislava), Dušan Rafaj (Slov-Matic FOFO Bratislava), Marek Belaník (Slov-Matic FOFO Bratislava), Martin Směřička (Across Pinerola Bratislava), Marek Paštrnák (Across Pinerola Bratislava), Marián Hudek (ŠK Makroteam Žilina), Vladimír Papajčík (Makroteam Žilina)


Program 7. skupiny hlavného kola kvalifikácie MS 2016 vo futsale:

štvrtok 10. decembra: 10.00 SLOVENSKO - Moldavsko, 12.00 Taliansko - Macedónsko

piatok 11. decembra: 18.00 Macedónsko - SLOVENSKO, 20.30 Taliansko - Moldavsko

sobota 12. decembra: voľný deň

nedeľa 13. decembra: 15.30 Moldavsko - Macedónsko, 18.00 SLOVENSKO - TalianskoZloženie skupín hlavného kola kvalifikácie MS 2016:

1. skupina: Belgicko, Anglicko, Maďarsko*, Ukrajina

2. skupina: Azerbajdžan, Bielorusko, Chorvátsko*, Švédsko

3. skupina: Fínsko, Rusko, Srbsko, Turecko*

4. skupina: Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Holandsko*, Španielsko

5. skupina: Česko*, Francúzsko, Kazachstan, Slovinsko

6. skupina: Nórsko, Poľsko, Portugalsko*, Rumunsko

7. skupina: Macedónsko, Taliansko*, Moldavsko, SLOVENSKO

* - organizátor skupiny

Zdroj: sport.sk, 9.12.2015