Grafická verzia

SP - senzačné víťazstvo Petry Vhlovej v slalome

14.12.2015

Fantastický úspech prvým víťazstvom kariéry dosiahla Petra Vlhová v nedeľňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. Iba 20-ročná slovenská lyžiarka sa so štartovým číslom 19 katapultovala v 1. kole na čelo súťaže s náskokom 28 stotín na Nórku Ninu Loesethovú a v druhom kole svoj náskok na konkurenciu zvýšila na 59 stotín.

Nie je to rekordný nástup, aký v hustých bránkach kedysi predviedli Janica Kosteličová či Mikaela Shiffrinová. Slovenku Petru Vlhovú však pokojne možno nazvať novou slalomovou kométou Svetového pohára. Spôsob, akým v nedeľu premiérové vyhrala, mal priam explozívny rámec.

Je tak definitívne, že ak sa nič zlé nestane, 6. marca bude mať slovenské zjazdové lyžovanie dve horúce adeptky na pódiové umiestnenie v slalome SP v Jasnej. Neuveriteľné, že historickú športovú udalosť na bielych svahoch ozdobia až dve slovenské hviezdy, Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová, ktoré ako jediné dokázali v samostatnej ére nadviazať na federálnu elitu Janky Gantnerovej-Šoltýsovej. Silný faktor je aj Vlhovej rodisko Liptovský Mikuláš, teda mesto pár kilometrov od úpätia Nízkych Tatier s priamym ťahom na Jasnú pod Chopkom.   

Pri troche odvahy by našinec mohol použiť aj výraz "horúce adeptky na víťazstvo v Jasnej". Treba však dodržať rešpekt pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá v prvých dvoch slalomoch sezóny dominovala priam galaktickým rozdielom a v Aare neštartovala pre zranenie. Na druhej strane táto skutočnosť nijako nezhodnocuje senzačný triumf Vlhovej, ktorá sa navyše pred dvoma týždňami vyznala:

"Do druhého kola som prvýkrát v živote išla na štvrtom mieste, takže medzi poslednými a bola to nová skúsenosť. Myslím si, že som sa s tým dobre popasovala, aj keď som chcela byť prvá. Veľa ľudí mi gratulovalo a mnohí boli prekvapení, lebo som tam vystrelila ako raketa."

Kométa, či raketa, Petra mala odvahu vysloviť maximalistické ciele vždy. Prvýkrát počas jej tiež senzačného 11. miesta v jej debutových pretekoch SP v roku 2012 v rakúskom Semmeringu. Už vtedy vyhlásila, že raz chce byť najlepšia. Pravda, v Aare v cieľových priestoroch pre svetové agentúry pripustila, že bola aj sama prekvapená:

"Je to až neuveriteľné, že to išlo tak skvele. Moje prvé kolo, to bola najlepšia jazda, akú som kedy predviedla. Je to pre mňa skvelý deň, prvýkrát na pódiu a hneď najvyššie. Neviem, ako by som opísala moje pocity, proste som šťastná a naplnená emóciami."

Výsledky slalomu SP v Aare:
1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:44,26 min.

2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,59

3. Nina Loesethová (Nór.) +0,65

4. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,06

5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,22

6. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,30

7. Šárka Strachová (ČR) +1,38

8. Emelie Wikströmová (Švéd.) +2,26

9. Nastasia Noensová (Fr.) +2,31

10. Maria Pietilä-Holmnerová (Švéd.) +2,47

... Barbara KANTOROVÁ (SR) - nepostúpila do 2. kola

Priebežné poradie v slalome (po 3 z 10 súťaží):
1. Hansdotterová 220

2. Shiffrinová 200

3. VLHOVÁ 160

4. Strachová 146

5. VELEZ-ZUZULOVÁ 120

6. Loesethová 106

Zdroj: sport.sk, 13.12.2015