Grafická verzia

ME v streľbe zo vzduchových zbraní

24.2.2016

Majstrovstvá Európy v streľbe zo vzduchových zbraní sa po 12 rokoch vracajú do maďarského Győru a opäť je to v rámci olympijskej sezóny. Takmer 600 účastníkov zo 47 krajín nebude bojovať len o tituly a cenné kovy, ale šampionát (24. - 27. 2. 2016) zároveň ponúka poslednú možnosť zabojovať o olympijské miestenky. V hre ich je ešte tucet, po tri v každej zo štyroch disciplín patriacich do programu OH. Šancu vybojovať si účasť na augustových hrách v brazílskom Riu de Janeiro budú mať aj slovenskí reprezentanti, ktorých sa neďaleko južnej hranice krajiny predstaví dovedna sedemnásť. Zo Slovenska má zatiaľ istotu účasti na podujatí pod piatimi kruhmi pätica strelcov, či sa ich počet rozšíri, dajú odpoveď najbližšie dni.

"Naše možnosti sú najmä v puškových disciplínach, a to u mužov i žien. Myslím si, že tam máme dve želiezka v ohni - Zoltána Baláža a Danielu Demjén Peškovú. Obaja sú schopní dosiahnuť umiestnenie, ktoré by im vynieslo miestenku. Množstvo účastníckych miest na OH je už rozdelených, takže pokojne môže stačiť na zisk miestenky aj prienik do finále alebo priblíženie sa k osmičke finalistov. V tom tkvie naša šanca, ale všetky krajiny cestujú do Maďarska s touto nádejou," uviedol prezident Slovenského streleckého zväzu (SSZ) Miloslav Benca.

Forma počas zimných mesiacov predurčuje k ašpirantom na miestenku predovšetkým puškára VŠC Dukla Banská Bystrica. "Baláž v poslednej dobe ukázal dobrú formu. On by si to veľmi zaslúžil. Zolo je silná osobnosť, dobrý chlap a vie strieľať. Potrebuje to však odovzdať v pravú chvíľu a na správnom mieste. Ešte ako junior si v Győri vybojoval na ME individuálne striebro a v tímovej súťaži zlato v novom svetovom rekorde. Bolo by skvelé, keby tam uspel opäť," zaželal si Benca.

Výsledky Demjén-Peškovej neboli zatiaľ počas vzduchovkovej sezóny až také presvedčivé. "Verím však, že sa Danka zmobilizuje a na šampionáte predvedie kvalitný výkon, ktorý je v jej schopnostiach," dodal šéf SSZ.

Slováci čakajú na medailový zisk už od roku 2011, keď si v talianskej Brescii vybojoval kančiar Peter Pelach zlato v súťaži VzBT 40 mix. Prerušiť čakanie sa pokúsi nominovaných 10 puškárov a 7 pištoliarov, čo je v súčte o troch športovcov viac ako pred rokom.

Najväčšie nádeje na ukončenie štvorročnej série bez medaily na vzduchovkových ME (Heinola-Vierumäki 2012, Odense 2013, Moskva 2014, Arnhem 2015) majú pištoliari Juraj Tužinský a Pavol Kopp a spolu s Jánom Fabom v tímovej súťaži. Z početného zastúpenia juniorov by mohli prekvapiť predovšetkým mladí puškári. Prvýkrát v histórii ME sú súčasťou programu súťaže miešaných tímov puškárov i pištoliarov v juniorskej i seniorskej kategórii.

Ako tréneri puškových disciplín cestujú na podujatie Jozef Gönci, Peter Buberník, Michal Slavkovský, Viera Dancáková Fodorová a František Fecko, v pištoľových disciplínach budú mať v akcii svojich zverencov Ivan Némethy, Tibor Kiss a Vladimír Skýva.

Na minuloročných ME v holandskom Arnheme nezískali slovenskí strelci ani jeden cenný kov. Najlepšie individuálne umiestnenie dosiahli junior Patrik Jány 6. miestom vo vzduchovej puške 60 a Juraj Tužinský 7. priečkou medzi mužmi vo vzduchovej pištoli 60.

Nominácia Slovenska na ME v streľbe zo vzduchových zbraní v maďarskom Győri (24. - 27. 2. 2016):

puškové disciplíny
muži: Zoltán Baláž
juniori: Ondrej Holko, Matej Medveď, Denis Červenka
ženy: Daniel Demjén Pešková, Jana Hyblerová, Dominika Škotková
juniorky: Kristína Spišáková, Ivana Štiavnická, Diana Beniková

pištoľové disciplíny
muži: Juraj Tužinský, Pavol Kopp, Ján Fabo
juniori: Marek Kostúr
ženy: Lenka Gajanová, Katarína Kučová
juniorky: Samuela Ernstová

tréneri: Dancáková Fodorová (puška juniorky), Slavkovský (puška ženy), Buberník (puška juniori), Gönci (puška muži), Némethy (pištoľ muži), Kiss (pištoľ juniori), Skýva (pištoľ), Fecko (puška)

Zdroj: osporte.sk, 23.2.2016