Grafická verzia

Majstrovstvá Európy v biatlone

24.2.2016

Aj s osmičkou Slovákov sa v stredu v ruskom Ťumeni začnú majstrovstvá Európy v biatlone, potrvajú do nedele, v hre bude osem medailových kolekcií. Pod vedením trénerov reprezentácie SR Juraja Sanitru a Anny Murínovej sa na kontinentálnom šampionáte v rodisku Anastasie Kuzminovej predstavia Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Jana Gereková, Terézia Poliaková a Paulína a Ivona Fialkové.

"Verím, že sa nám v štafetách podarí bojovať o pódium. Presadiť sa v individuálnych disciplínach bude veľmi ťažké. Popredné tímy totiž budú vo veľmi silných zostavách. Rusi, Nóri či Nemci majú veľké množstvo vynikajúcich pretekárov. Verím však, že naši chlapi dajú do toho extrémne úsilie a podarí sa im dostať sa vysoko. Cieľom je šieste až ôsme miesto," konkretizoval Sanitra.

Kazár sa 6. februára v kanadskom Canmore v pretekoch s hromadným štartom v rámci 7. kola Svetového pohára dostal premiérovo v kariére do Top 10 na takejto úrovni. "Vzhľadom na to, že sme celú prípravu od leta ladili na ME a MS, ide už do tuhého a musím zabrať na sto percent. Nechcem si určovať umiestnenia, to nech robia tréneri, ale ciele sú veľmi vysoké. Určite sa najviac teším na preteky s hromadným štartom. ´Masák´ bude nutné absolvovať s chladnou hlavou, úplne vyrovnane. Ak sa mi to podarí, môže to byť výborné. Nehodlám však predbiehať - najprv sa doň treba dostať. Dvom tretinám pretekárov sa to nepodarí," pripomenul 32-ročný košický rodák, ktorý za ostatný mesiac precestoval približne 22 000 km. Kazár v roku 2004 triumfoval vo vytrvalostných pretekoch na ME juniorov v Minsku. Vlani medzi seniormi v estónskom Otepää bolo jeho najlepším výsledkom 16. miesto v šprinte, už v roku 2008 skončil pätnásty v stíhačke v Novom Meste na Morave.

"Tajne dúfam, že sa mi podarí dostať sa do ´massu´. To je mojím osobným cieľom. Veľmi rád by som si ho vyskúšal," priznal Hasilla, ktorý rovnako ako Otčenáš vynechal dve zámorské podujatia SP a teraz povedal: "Myslím si, že máme za sebou veľmi dobrú prípravu. Ukázalo sa to aj v Osrblí na IBU Cupe, kde sa mi strieľalo dobre, azda to vydrží. Bežecký tréning bol náročný: nalyžovali sme obrovské množstvo kilometrov na rýchlom snehu. Samozrejme, musíme to premietnuť do pretekov." Hasilla bol predvlani v Bansku piaty vo vytrvalostných pretekoch. Z "individuálu" - minuloročného v Otepää - pochádza aj osobák Otčenáša na ME v podobe 12. pozície. Šima bol v roku 2014 štrnásty v šprinte v spomenutom Novom Meste.

Gereková aj P. Fialková sa vracajú po chorobách. "Po návrate z Ameriky absolvovala Janka vyšetrenia a lekár potvrdil, že zápal už odznel. Verím, že zdravotne sa už počas minulého týždňa dala úplne do poriadku. Trénovali sme v Osrblí, krátko pred odletom aj na Štrbskom plese. Budeme bojovať," predznamenal Gerekovej osobný kouč Lukáš Daubner. "Trénovať priamo na lyžiach som začala len minulý týždeň. Cítim sa fajn a myslím si, že zdravotne som na tom momentálne dobre, ale stopercentne ešte isto nie. Netrúfam si povedať, ako to bude s mojou formou. Ten veľký výpadok ma veľmi poznačil. Čas je neúprosný a vrcholy sezóny sú tu, takže urobím maximum pre to, aby som sa rýchlo vrátia do top formy," povedala P. Fialková.

Ivona Fialková mala v januári veľmi sľubnú fazónu a teraz vyhlásila: "Pravdupovediac, neviem presne, ktoré pretekárky budú v Ťumeni štartovať, takže si ťažko môžem vytýčiť osobný cieľ. Som veľmi rada, že som sa na šampionát dostala, a pokúsim sa nechať všetko na trati i strelnici. Chcem využiť šancu, ktorú mi trénerka dala." Sestry Fialkové podstúpia debut na seniorských ME. Poliaková bola vlani v Estónsku šiesta vo vytrvalostných pretekoch (tie teraz nefigurujú v programe) a Gerekovej maximom je siedma priečka zo stíhačky už v roku 2008 v Česku.

Nominácia SR na ME v biatlone v ruskom Ťumeni (24. - 28. februára):
Muži: Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Michal Šima, tréner: Juraj Sanitra
Ženy: Jana Gereková, Terézia Poliaková, Paulína Fialková, Ivona Fialková, trénerka: Anna Murínová

Zdroj: biathlon.sk, 23.2.2016