Grafická verzia

Biatlon-ME: Zmiešaná štafeta SR získala v Rusku striebro

25.2.2016

Slovenská miešaná štafeta v zložení Paulína Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš získala na majstrovstvách Európy v biatlone v ruskom stredisku Ťumen striebornú medailu. Za domácim ruskom zaostala o jedinú desatinu sekundy, keď kvarteto predviedlo najlepšiu streľbu zo 16 štartujúcich (0 tr. kôl + 5 dobíjaní). Bronz získalo so značným časovým odstupom Nórsko (+1:04,1). Súťažilo sa na trati dlhej 2x6 a 2x7,5 km.

Štafetu Slovenska výborne rozbehla P. Fialková, ktorá na strelnici použila dva náhradné náboje a na prvej odovzdávke bola druhá s mankom iba 6,4 sekundy na Nemku Nadine Horchlerovú. Tieto dve štafety potom získali výrazný náskok na prenasledovateľov, v polovici trate boli slovenskí reprezentanti vďaka Gerekovej (0+1) naďalej na druhom mieste tesne za Nemeckom, tretie Nórsko strácalo už 56 sekúnd. Kazár na treťom úseku vybielil všetky terče, no pri ležke sa mu vzpriečil štvrtý náboj, musel ho manuálne dobiť a to ho stálo drahocenné sekundy. Aj tak držal krok s Nemcom Matthiasom Bischlom, zozadu sa ale už blížila domáca štafeta Ruska, ktorá po treťom úseku strácala na lídrov z Nemecka 42,2 sekundy.

Kazár odovzdával druhý s mankom 3,9 sekundy. Otčenáš na záverečnom úseku zabojoval a po predposlednej streľbe s jedným dobíjaním sa dostal už na prvú priečku s náskokom 22,7 s sekúnd na Rusko, keďže Nemec Florian Graf ju totálne pokazil (3+3). Náskok Slovákov na čele ale neustále doťahoval skúsený finišman ruskej štafety Jevgenij Garaničev, ktorý po poslednej streľbe zaostával už iba o 5,9 s a v cieľovej rovinke mal napokon pred Otčenášom tesne navrch.

"Začnem tým, čo ma mrzí, a to rozhodne ten skrížený náboj na ležke. To nám vzalo veľmi dôležité sekundy. Škoda, škoda. Ale celkovo, samozrejme, spokojnosť. Bežalo sa mi celkom dobre, lyže boli perfektné. Baby to úžasne rozbehli. Vedeli sme všetci, že sú to skvelé pretekárky. Janka mi teda odovzdala štafetu tesne za Nemeckom. V prvom kole som sa Nemca snažil držať, ale šiel veľmi rýchlo, bola to tvrdá drina. Mal som ho vždy na dohľad. V poslednom kole som dal do toho všetko, aby som ho dotiahol, tak som rád, že mi to skoro vyšlo."

"Maťo výborne zafinišoval, bežal skvele, ibaže mal proti sebe olympijského víťaza, ôsmeho muža SP. Videli sme aj cieľovú fotografiu a veru, nebol na ňu dobrý pohľad, ale čo už. Maťo šiel fantasticky. Bolo to psychicky náročné, šli sme stále vpredu. Človek sa na to snaží nemyslieť a robiť automaticky to, čo je naučený. Nebol to pre mňa ale nový pocit. Pamätám si na Kontiolahti 2012, tam mi Nasťa odovzdávala mix, tuším, na prvom mieste a tam som to zvládol bez chyby, takže som si veril aj teraz," povedal Kazár po pretekoch.

"Myslím si, že dnešok je veľkým úspechom pre slovenský biatlon. Bežali sme proti veľmi silným Rusom, ktorí majú neuveriteľnú základňu pretekárov a boli doma extrémne motivovaní. Samozrejme, najväčším úspechom ostane piate miesto zo Soči a aj to tretie z Kontiolahti sa určite ráta, ale dnes sme napríklad mali ešte lepšiu streľbu, takže super. Tímovému úspechu prikladám veľkú dôležitosť a som rád, že nám to všetkým vyšlo a môžeme si veriť ďalej," dodal.

Otčenáš na záverečnom úseku zabojoval a po predposlednej streľbe s jedným dobíjaním sa dostal už na prvú priečku s náskokom 22,7 s sekúnd na Rusko, keďže Nemec Florian Graf ju totálne pokazil (3+3). Náskok Slovákov na čele ale neustále doťahoval skúsený finišman ruskej štafety Jevgenij Garaničev, ktorý po poslednej streľbe zaostával už iba o 5,9 s a v cieľovej rovinke mal napokon pred Otčenášom tesne navrch.

Paulína Fialková i Jana Gereková nastúpili po dlhších pauzách zavinených zdravotnými problémami, no preteky im nakoniec vyšli. "Po tej dlhej pauze som sa snažila ísť naplno a otestovať sa, kde zhruba sa pohybuje forma. Vidím, že stopercentná nie je, ale nebolo to ani také zlé, čakala som možno ešte horšie nohy. V prvom kole som sa snažila dostať dopredu kvôli tomu, že tam bol jeden nepríjemný zjazd a nechcela som riskovať problémy. Nebolo to o tom, žeby som nutne chcela ísť hneď prvá, ale kvôli tomu, ako bola postavená trať. Takto to vyšlo. Výkon na strelnici bol na štafetu v norme, dve dobíjania sú v pohode, ale v individuálnych pretekoch to, samozrejme, v pohode nebude. Verím, že zajtra bude nový a presný deň, dám do toho všetko," uviedla pre biatlon-info.sk.

P. Fialková pochválila aj dejisko šampionátu, mierne problémy robí len počasie. "Musím povedať, že to tu majú veľmi dobre zorganizované. Veľmi pekný a veľký areál, všetko profesionálne, široké trate, výborne upravené, radosť pretekať. Určite sem patrí takéto podujatie aj svetový pohár od budúcej sezóny. Akurát sme trochu prekvapení z počasia. V novembri tu bol typický Sibír, dnes dokonca pofrkoval dážď. Aj lyže sme si tu brali hlavne chladné, na studený sneh. Našťastie, mám tu aj najlepšie teplé lyže," dodala.

ME - miešané štafety (2x6 a 2x7,5 km):

1. Rusko (Anastasia Zagorujková, Oľga Jakušovová, Matvej Jelisejev, Jevgenij Garaničev) 1:10:56,3 h (1+9),

2. SLOVENSKO (Paulína Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš) +0,1 s (0+5),

3. Nórsko (Sigrid Bilstad Neraasenová, Bente Landheimová, Henrik L'Abée-Lund, Haavard Bogetveit) +1:04,1 (0+12),

4. Nemecko +1:13,7 (3+7),

5. Bulharsko +2:28,8 (1+9),

6. Francúzsko +3:01,3 (1+9),

7. Rakúsko +3:15,7 (3+10),

8. Taliansko +3:44,2 (1+16)

 

Zdroj: sport.sk, 24.2.2016