Grafická verzia

Majstrovstvá sveta v biatlone v nórskom Osle Holmenkollene.

3.3.2016

Vo štvrtok o 15.30 h sa pretekmi miešaných štafiet na 2x6 km a 2x7,5 km začnú v nórskom Osle-Holmenkollene majstrovstvá sveta 2016 v biatlone. Potrvajú do nedele 13. marca, rozdajú na nich 11 medailových kolekcií. Za SR v prvý deň nastúpia Paulína Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár a Martin Otčenáš, čiže štvorica, ktorá minulú stredu s odstupom len jednej desatiny sekundy získala striebro na majstrovstvách Európy v ruskom Ťumeni. Pod vedením trénerov Juraja Sanitru a Anny Murínovej sú vo výprave aj Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Michal Šima, Terézia Poliaková, Ivona Fialková a Martina Chrapánová. Od februára bolo jasné, že MS napokon budú bez Anastasie Kuzminovej. Štart dvojnásobnej zlatej olympijskej medailistky sa po druhej materskej pauze ani nejavil v ostatných týždňoch pred uzávierkou nominácie ako pravdepodobný.

Muži zo SR vzhľadom na postavenie v minulosezónnom bodovaní môžu štartovať v rýchlostných aj vytrvalostných pretekoch iba traja a Sanitra pre Biatlon-Info.sk predznamenal na sobotňajší šprint trojicu Kazár, Hasilla, Otčenáš, zatiaľ čo Matiaško prichádza do úvahy v súvislosti s "individuálom" (štvrtok 10. marca) a Šima je možným členom štafety. Slovenky majú štyri miesta a čierny Peter na tento týždeň zostane Chrapánovej.

"Spokojní budeme, ak sa nám podarí skončiť v ´mix-štafete´ do šiesteho miesta, v klasickej mužskej štafete do desiatej priečky a v individuálnych pretekoch v najlepšej pätnástke - dvadsiatke," povedal Sanitra pre spomenutý špecializovaný portál. "Verím, že Paulína Fialková bude útočiť na Top 10. Až v sobotu však budeme presne vedieť, ako na tom je. Myslím si, že jej forma v Osle vygraduje, ona je veľká bojovníčka. Bola by som rada, ak by sa vrátila k výsledkom z Ruhpoldingu a dostala sa do pretekov s hromadným štartom," uviedla Murínová.

"Po prvých pretekoch uvidím, ako na tom som a na čo môžem pomýšľať. Je ťažké presne porovnať Ťumeň s Oslom. Takto pred šampionátom vravím, že by som bol rád z umiestnenia do 20. priečky a tiež z prieniku do ´mass-štartu´. To je základný cieľ. Chcem ešte popracovať na behu a verím, že strelecká forma mi zostane. Ak všetko ideálne vyjde, azda sa bude dať mieriť ešte vyššie," vyhlásil 32-ročný košický rodák Kazár, ktorý sa 6. februára v kanadskom Canmore v pretekoch s hromadným štartom v rámci 7. kola Svetového pohára dostal premiérovo v kariére do Top 10 na takejto úrovni.

Paulína Fialková v Ťumeni okrem podielu na tímovom striebre skončila druhá aj v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom a teraz skonštatovala: "Ako vždy sa budem snažiť predviesť čo najlepší výkon. Uvidíme, kam sa vo výsledkovej listine dostanem. Dá sa povedať, že cieľ som si už splnila v Ťumeni. Teraz chcem najmä súťažiť a tešiť sa z toho."

Na MS síce bude citeľne silnejšia konkurencia ako na nedávnych ME, ale zároveň v porovnaní so SP ubúda 15 mužov aj žien z biatlonovo najsilnejších krajín, keďže každá môže nasadiť maximálne kvarteto (v bojoch o glóbusy je päť štátov zo šesticou miest a ďalších päť s päticou). Majstrovstvá sveta zároveň budú predposledným 9. kolom Svetového pohára, ktorý vyvrcholí 17. - 20. marca v ruskom Chanty-Mansijsku.

Nominácia SR na biatlonové MS v nórskom Osle-Holmenkollene (3. - 13. marca):
Muži: Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Michal Šima, tréner: Juraj Sanitra
Ženy: Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Ivona Fialková, Martina Chrapánová, trénerka: Anna Murínová

Program MS:
Štvrtok 3. marca: miešané štafety na 2x6 km a 2x7,5 km (15.30)
Sobota 5. marca: šprint mužov na 10 km (11.30), šprint žien na 7,5 km (14.30)
Nedeľa 6. marca: stíhačka mužov na 12,5 km (13.30), stíhačka žien na 10 km (15.45)
Streda 9. marca: vytrvalostné preteky žien na 15 km (15.30)
Štvrtok 10. marca: vytrvalostné preteky mužov na 20 km (15.30)
Piatok 11. marca: štafety žien na 4x6 km (15.30)
Sobota 12. marca: štafety mužov na 4x7,5 km (15.30)
Nedeľa 13. marca: preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom (13.00), preteky mužov na 15 km s hromadným štartom (16.00)

Zdroj: osporte.sk, 2.3.2016