Grafická verzia

Sagan s prvým monumentálnym víťazstvom

4.4.2016

256 kilometrov z Brugg do Oudenaarde sa nieslo v znamení mnohých pádov a odstúpení viacerých favoritov. Petra Sagana našťastie všetko obchádzalo a bol v pravý čas na správnom mieste, za zadným kolesom Michala Kwiatkowskeho (Sky) 33 kilometrov pred cieľom. Poliak prekvapujúco skoro nasadil do úniku hlavným favoritom a Peter túto siutáciu vyhodnotil ako kľúčovú a odišiel spolu s ním. Pridal sa k nim Sep Vanmarcke (LottoNL- Jumbo) a spoločne využili diagnózu nespolupráce ostatných favoritov, ktorí mali k dispozícii malý až žiadny počet domestikov.

Silná trojka postupne dostihla pôvodny únik, ktorému ušla na predposlednom stúpaní Oude Kwaremont, tam ale zaostal aj Kwiatkowski a zozadu sa začal približovať hlavný favorit Fabian Cancellara (Trek). Na poslednom stúpaní Paterberg Peter zaútočil, zbavil sa Vanmarcka a Cancellara sa už viac priblížiť nedokázal. Slovenskí diváci si vychutnali záverečných trinásť kilometrov sólo ataku Žilinčana a v cieli sa mohli tešiť. Cancellara finišoval so stratou 25, Vanmarcke 28 sekúnd.

Veľmi dobrý výkon podal aj Petrov brat Juraj Sagan, ktorý sa snažil byť pri Petrovi a svoj vôbec prvý monument dokončil iba so stratou siedmich minút v skupine s množstvom skvelých pretekárov. Michael Kolář z pretekov odstúpil.

"Bol to veľmi ťažký deň. Tím mi dobre pomáhal. Každý sa snažil atakovať, až sme sa ocitli v nie veľkej skupine, ale ťahali iba Gatto s Devolderom. Boli tam štyria ľudia zo Sky, to nebolo dobré. Potom som mal šťastie, že atakoval Michal Kwiatkowski, a to sa mi hodilo. Stavil som všetko na útok už viac ako 30 km pred cieľom. Nechcel som iba čakať na špurt a pokusy ostatných. Poznám veľmi dobre Paterberg a Fabian mi pred pár rokmi nastúpil rovnako ako ja dnes Sepovi, takže za to som veľmi rád. Dnes štartovali aj Juraj a Michael, rovnako ako na poslednom svetovom šampionáte a myslím, že sme opäť vytvorili víťazné trio. Cítim podporu fanúšikov a veľmi im ďakujem. Je pravda, že teraz zažívam krásny týždeň, ale ja. Nie je to však ideálna doba pre cyklistiku. Preto chcem toto víťazstvo venovať dvom nedávno zosnulým cyklistom aj Maciejovi Bodnarovi do nemocnice," nechal sa v cieli počuť Sagan.

Sagan vedie svetový rebríček s 1645 bodami, druhý  Van Avermaet má 1338 a tretí Porte 1048 bodov. Slovensku patrí medzi krajinami ôsma pozícia. V rebríčku UCI World Tour má Peter 329 bodov, druhý Porte 222 a tretí Contador 171. Slovensko je tu dokonca tretie.

Zdroj:www.cyklistikaszc.sk, 3.4.2016