Grafická verzia

Cibulková triumfovala v Katoviciach

11.4.2016

Slovenská tenistka Dominika Cibulková získala na harde v poľských Katoviciach piaty titul na okruhu WTA. Vo finále zdolala ako nasadená osmička prvý raz v kariére päťku "pavúka" Talianku Camilu Giorgiovú 6:4, 6:0. Zverenka trénera Mateja Liptáka nadviazala na vlaňajší triumf krajanky a kolegyne zo slovenského fedupového tímu Anny Karolíny Schmiedlovej.

Pre Cibulkovú je to prvá cenná trofej od februára 2014, keď nenašla premožiteľku v mexickom Acapulcu. Prvý titul vybojovala v októbri 2011 v Moskve, v roku 2012 zvíťazila v Carlsbade a v roku 2013 v ďalšom kalifornskom stredisku Stanford. Z Katovíc si odnáša prémiu 43.000 USD a 280 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní by sa mala vrátiť do najlepšej svetovej štyridsiatky. Giorgiová neuspela vo finále v Katoviciach ani na tretí pokus, predvlani podľahla Francúzke Alize Cornetovej.

Cibulková mala proti Giorgiovej raketový štart, keď dvakrát prelomila podanie súperky a vybudovala si náskok 4:0. Talianka hrala zbrklo, robila priveľa nevynútených chýb, čo bolo vodou na mlyn Slovenky. Za stavu 5:2 mala Cibulková k dispozícii dva setbaly, no Giorgiová ich odvrátila, znížila na 4:5 a v desiatom geme mala k dispozícii dva brejkbaly. Cibulková však aj vďaka sérii forhendových winnerov náročnú koncovku zvládla a prvý set získala vo svoj prospech. V druhom dejstve úplne ovládla dianie v hale Spodek a súperke uštedrila "kanára". Vzájomnú bilanciu s Giorgiovou tak upravila na 1:2.        

Cibulková v úvode svojho slávnostného príhovoru poďakovala organizátorom turnaja i mestu Katovice. "Chcela by som sa poďakovať ľuďom v Katoviciach za to, že pripravili tento turnaj v takomto priateľskom prostredí. Pre mňa to bolo výnimočné, pretože jazda do mesta, kde som získala piaty titul, trvala iba tri hodiny. V Poľsku som hrala prvýkrát a bola som prekvapená, že som sa tu cítila ako doma. Víťazstvo chcem venovať môjmu otcovi, ktorý dnes oslavuje narodeniny. Krajší darček ani nemohol odo mňa dostať," citovala slová Cibulkovej oficiálna stránka WTA.
Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška mal z Cibulkovej úspechu veľkú radosť. "Dominika hrá od začiatku roka vo výbornej forme. V zámorí prehrala pár tesných zápasov s hráčkami z absolútnej svetovej špičky, teraz sa dočkala titulu, ku ktorému jej blahoželám. Jej forma je prísľubom pred budúcotýždňovým barážovým zápasom o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie proti Kanade. Z Katovíc sa stáva náš šťastný turnaj. Je skvelé, že Cibulková nadviazala na vlaňajšie víťazstvo Schmiedlovej," povedal pre TASR Moška.

Zdroj: stz.sk, 10.4.2016