Grafická verzia

Jozef Sirotek zdolal majstra sveta a triumfoval v Istanbule

10.9.2012

Slovenská boxerská reprezentácia juniorov sa v dňoch 3.- 9. septembra 2012 predstavila na jednom z najsilnejších medzinárodných turnajov – Ahmet Comert Memorial v tureckom Istanbule. V konkurencii 118 boxerov zo 16 štátov štartovalo pod vedením trénerov Pavla a Tibora Hlavačku 7 reprezentantov: Viliam Tanko (49kg), Roman Formánek (52kg), Michal Zátorský (56kg), Mikuláš Ferdinand (64kg), Tomáš Zold (69kg), Jozef Sirotek (75kg) a Michal Urban (91kg).

Z úvodných vyraďovacích zápasov postúpila celá slovenská sedmička, keď Tanko s Urbanom dostali voľný los a zvyšná pätica svoje prvé vystúpenie v ringu dotiahla do víťazného konca. Štvrťfinálovú účasť na medailu však pretavil už len Jozef Sirotek, ktorý senzačne vybodoval majstra sveta z minulého roku – Rusa Lendrusha Akopyana 18:12 na body. Vo výborných výkonoch pokračoval nitriansky odchovanec aj ďalej, keď v semifinále zdolal domáceho Turka Hasana Sengula (18:13 n. b.) a vo finále nedal šancu Azerbajdžancovi Ozxanovi Maylliovi (18:10 n. b.). Sirotek tak získal zlatú medailu a stal sa len tretím boxerom v ére samostatnosti SR, ktorému sa na veľkom medzinárodnom podujatí podarilo vyhrať 4 zápasy, keď doposiaľ túto métu dosiahol len jeho oddielový kolega Michal Zátorský pri víťazstve na tohtoročnom turnaji v Litve a ich tréner Pavol Hlavačka pri zisku striebra na MS juniorov v roku 2000.

„Tento turnaj hodnotím veľmi kladne. Chlapci predviedli v tvrdej konkurencii výborné výkony, pri troche šťastia sme mohli získať aj viacej medailí, ale každopádne každý vyhratý zápas proti boxerom z Turecka, Azerbajdžanu, Maďarska, či Ruska má svoju cenu. To, čo sa podarilo Sirotekovi bolo potvrdením správneho smeru práce, ktorý robíme. Nemáme takú boxerskú základňu a podmienky ako väčšina našich súperov, no napriek tomu títo juniori dokážu vyhrávať zápasy. Tvrdo trénovali celé leto, sú v príprave na majstrovstvá sveta a obetujú tomuto športu veľa. Potom máme šancu, že sa zrodí aj takýto úspech, aký sa teraz podaril Sirotekovi a pred niekoľkými mesiacmi Zátorskému v Litve," skonštatoval tréner reprezentácie Pavol Hlavačka.