Grafická verzia

SOV odovzdal odmeny medailistom z OH v Londýne

19.10.2012

Slovenský olympijský výbor urobil konečnú bodku za štvorročným olympijským cyklom v rámci slávnostného galavečera, ktorý sa uskutočnil 18. októbra 2012 v hoteli DoubleTre by Hilton v Bratislave. SOV a jeho partneri odovzdali aj oficiálne prémie športovcom, ktorí úspešne reprezentovali počas Hier XXX. olympiády v Londýne.

Na slávnosti sa zúčastnila takmer polovica - 23 zo 47 športovcov, ktorí sa predstavili na súťažiach v Londýne, vrátane všetkých piatich medailistov. Slovensko prvýkrát v novodobej histórii zostalo bez zlatej medaily a v súperení národov mu za jedno striebro a tri bronzy patrilo celkovo 59. miesto.

Najväčšiu finančnú odmenu - 35 000 eur si pripísala na konto strieborná trapistka Zuzana Štefečeková, bronzová strelkyňa Danka Barteková a vodný slalomár Michal Martikán si polepšili o 25 000 eur, kým držitelia tretieho bronzového kovu bratia Hochschornerovci si podelili 43 750 eur.

Za 6. miesto dostala ich kolegyňa Jana Dukátová 8000 eur, rovnako rýchlostný kanoista Ľubomír Hagara, do tretice šiesty štvorkajak (Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček, Juraj Tarr) si delil 26 000 eur. Slovensko získalo aj tri ôsme miesta - atléti Lucia Klocová a Matej Tóth dostali odmenu 4000 eur a dvojkajak Peter Gelle, Erik Vlček získal spoločne 7000 eur.

"Olympiádu robia olympiádou športovci, obrazne povedané, len oni nesú kožu na trh. Preto im treba všetkým poďakovať, že hájili slovenské farby v Londýne. Takisto vďaka patrí tým, ktorí sa o to pričinili, že športovci mohli reprezentovať - rodinám, klubom, trénerom a realizačným tímom. V Londýne sa žiadny nostalgický 'remake' nekonal, tohtoročné hry boli moderné, inteligentné, bohaté a úžasné. Vďaka organizátorom, britskej vláde, ale aj občanom Spojeného kráľovstva," povedal v príhovore prezident SOV František Chmelár.

SOV na základe rozhodnutia Výkonného výboru ocenil vyznamenaniami aj výnimočné olympijské športové počiny jednotlivcov. Bronzové kruhy SOV obdržala Danka Barteková, Strieborným odznakom SOV ocenili Jozefa Gönciho, Martinu Moravcovú a Ivana Cibáka, Bronzový odznak SOV dostali Miloslav Benca, Juraj Sedlák, Pavol Anetta, Martin Tešovič a Jan Telenský.

Čestné uznanie SOV udelili Pavelovi Sloukovi, Patrovi Likérovi, Martinovi Zvalovi a Radovanovi Šimočkovi, kým Medailu SOV si vyslúžili Jana Dukátová, Ľubomír Hagara, Peter Gelle, Matej Tóth, Lucia Klocová a Samuel Piasecký.

Zdroj: TASR, 19. októbra 2012