Grafická verzia

OH 2016: Stolní tenisti Wang Jang a Balážová budú reprezentovať v Riu

6.5.2016

Slovenská výprava na olympijských hrách v Rio de Janeiro sa vo štvrtok rozrástla o ďalšie dve mená. Do Brazílie pocestujú stolní tenisti Wang Jang a Barbora Balážová vďaka postaveniu v redukovanom svetovom rebríčku. Šancu má aj Eva Ódorová, ktorá je pod čiarou, veľmi teoretickú aj Bai He.
Stolní tenisti z Európy bojovali o miestenky vlani na I. európskych hrách v Baku a pred necelým mesiacom na kvalifikačnom turnaji vo švédskom Halmstade. Tam sa predstavilo až šesť Slovákov, no postup si nevybojoval ani jeden z nich. Poslednou šancou dostať sa do Ria bolo práve rebríčkové postavenie a to im už prialo.
Wang Jang je v májovom rebríčku Medzinárodnej stolnotenisovej federácie (ITTF) na postupovom 50. mieste, Balážová je 69. a taktiež si zahrá na OH. Ódorová figuruje o 19. priečok nižšie a o jej prípadnej účasti sa rozhodne v júni po prerozdelení miesteniek do tímovej súťaže a v prípade, že sa uvoľnia ďalšie pre jednotlivkyne. Bai He je 110. a má len malé vyhliadky.
"Už teraz je isté, že družstvá nepotrebujú na doplnenie toľko miesteniek ako je v rezerve, čiže ich rozpustia medzi jednotlivcov. Takže je veľká pravdepodobnosť, že pôjde aj Ódorová. Bai He len veľmi teoreticky, to už by sa asi muselo nejaké družstvo vzdať, alebo by tam museli byť iné vplyvy. Bolo by to veľké prekvapenie," povedal pre TASR predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Zdenko Kríž.
Slovensko sa tak predstaví na olympijskom turnaji po ôsmich rokoch a prvýkrát bude mať zástupcu aj v mužskom pavúku. V samostatnej histórii totiž reprezentovali krajinu spod Tatier iba Valentina Popovová, súčasná trénerka ženskej reprezentácie, v roku 1996 v Atlante a Ódorová v roku 2008 v Pekingu. Prvá nepostúpila zo skupiny, druhá menovaná obsadila 33. miesto. "Teraz budeme mať na jednej olympiáde hneď dvoch a možno až troch reprezentantov, čo je veľký úspech. Dostať sa tam v takejto silnej konkurencii je veľmi ťažké, takže si to veľmi vážime," pokračoval Kríž.
Doteraz najväčší úspech zo slovenských stolných tenistov zaznamenala Renáta Kasalová v roku 1988. Ako československá reprezentantka obsadila vo štvorhre s Máriou Hrachovou 5. miesto.
Slovensko tak má momentálne 39 miesteniek do Ria. Najviac štrnásť si ich vybojovali atléti, po päť majú vodní slalomári, rýchlostní kanoisti a strelci, do Ria pôjdu aj traja plavci, dve synchronizované plavkyne a dvaja stolní tenisti, po jednej miestenke má aj cestná cyklistika, športová gymnastika a vzpieranie.

Zdroj: osporte.sk, 5.5.2016