Grafická verzia

Veslovanie-ME: zlatý Lukáš Babač

10.5.2016

Slovenský reprezentant vo veslovaní Lukáš Babač dosiahol najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére. Na majstrovstvách Európy v nemeckom Brandenburgu ovládol nedeľňajšie finále v skife ľahkých váh a získal titul kontinentálneho šampióna.

Babač triumfoval časom 7:33,420 min. Druhé miesto obsadil domáci Konstantin Steinhübel, tretí bol Slovinec Rajko Hrvat.

"Získal som svoju štvrtú medailu z európskeho šampionátu. Podmienky boli náročné, ale vyzerá to tak, že od dnes v nich budem rád pretekať," povedal 31-ročný Slovák pre oficiálny web podujatia.

Vo finále mal Babač pomalší štart ako jeho súperi. V nie práve najpriaznivejších podmienkach so silným vetrom mu po prvej päťstovke na dvojkilometrovej trati patrilo tretie miesto. Od úvodu viedol Nemec Steinhübel. V polovici trate však Lukáš zvýšil svoje tempo a postupne sa doťahoval na prvé miesto. V poslednej päťstovke svojim súperom nič nedaroval a s prehľadom dovesloval do cieľa ako prvý.

"Od začiatku som si veril a vedel som, že mám na to vyhrať. Po tom, čo som v priebehu tejto sezóny zlepšil niekoľko svojich osobných rekordov, som mal na týchto pretekoch jediný cieľ – zlatú medailu. Som veľmi rád, že sa mi ju podarilo získať," uviedol víťaz v tlačovej správe zaslanej TASR.

Babač v Brandenburgu obhajoval striebornú medailu, ktorú si vybojoval vlani na šampionáte v poľskej Poznani. Z kontinentálneho vrcholu tak má po nedeli celkovo štyri medaily - zlato z ME 2016, striebra z roku 2008 v ťažkom skife a z roku 2015 v skife ľahkých váh, a bronz z roku 2010 tiež v skife ľahkých váh. Vo svojej zbierke má aj striebro z MS 2010.

Najlepší slovenský veslár tak úspešne pokračuje v tohtoročnej sezóne, v ktorej preňho hlavnými pretekmi bude kvalifikácia na olympijské hry Rio de Janeiro 2016. "Je škoda, že individuálny skif ľahkých váh nie je olympijskou disciplínou. Kedže vhodný partner na dvojskif sa v radoch slovenských pretekárov nenašiel, pokúsim sa o miestenku do Ria zabojovať v skife ťažkých váh. Bude to náročné, no verím, že sa to podarí. Dám do toho všetko." Dodatočná kvalifikácia sa začne už 22. mája vo švajčiarskom Luzerne. V hre sú tri postupové miesta a dve divoké karty.

 

ME vo veslovaní - skif ľahkých váh - muži:

1. Lukáš BABAČ (SR) 7:33,420
2. Konstantin Steinhübel (Nem.) 7:35,540
3. Rajko Hrvat (Slovin.) 7:36,720

Zdroj: sport.sk, 8.5.2016