Grafická verzia

Úspešné ME v Liptovskom Mikuláši

16.5.2016

Medaily najcennejšieho odlesku pre Slovensko na ME 2016 získali Alexander Slafkovský v C1, hliadka 3x C1 Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš, hliadka 3x C2 (Pavol a Peter Hoschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovi, Tomáš Kučera, Ján Bátik) a tiež, značne prekvapujúco, deblkanoe Tomáš Kučera, Ján Bátik. Striebro do jagavej zbierky pridal Michal Martikán v C1 a bronz Jana Dukátová v K1 a tiež ženská hliadka 3x K1 (Kaliská, Dukátová, Nevařilová).

V Liptovskom Mikuláši sa definitívne rozhodlo aj o slovenských miestenkách pre olympijské Rio de Janeiro. Po kanoistovi Matejovi Beňušovi (mesto si vybojoval už skôr) pridali ďalšie tri olympijské istoty kajakár Jakub Grigar, kajakárka Jana Dukátová a deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci.

Európsky šampionát na domácej vode bol pre Slovákov záverom olympijského kvalifikačného seriálu, ktorý sa rozbehol vlani v auguste pretekmi Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell a francúzskom Pau a neskôr v septembri pokračoval majstrovstvami sveta v anglickom Lee Valley. Každé z týchto troch podujatí poskytlo slovenským reprezentantom možnosť zabodovať do tabuľky o Rio 2016. Boj vyvrcholil v Liptove. "Nominačné kritériá na olympijské hry boli postavené spôsobom, aby porovnávali medzinárodné výsledky našich lodí, nielen súboje medzi nimi. Aj preto sme pre nomináciu vybrali vrcholné medzinárodné preteky ako Svetový pohár, majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy," vysvetlil športový riaditeľ SZKDV Róbert Orokocký.

Zdroj: osporte.sk, 15.5.2016