Grafická verzia

Slovensko oficiálne účastníkom hier, v dedine vztýčili vlajku

26.7.2012

Slovenská výprava sa už oficiálne začlenila do olympijskej rodiny v dejisku Hier XXX. olympiády v Londýne. V rámci jedného zo ceremoniálov v centre olympijskej dediny krátko pred 13.00 h SELČ slávnostne vztýčili aj slovenskú vlajku. Spolu s ňou stúpali nahor aj národné symboly Azerbajdžanu, Talianska a Kazachstanu.

"Slávnosť sa začala približne o pol dvanástej londýnskeho času za prítomnosti vicestarostky olympijskej dediny Tessy Jowellovej. Nechýbal ani prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár a veľvyslanec SR vo Veľkej Británii Miroslav Wlachowský," prezradil tlačový atašé slovenskej výpravy Zdenko Kríž.

Na slávnosti vztyčovania slovenskej vlajky sa zúčastnili aj športovci, ktorým to dovolil tréningový program. "Spolu tu bola asi tridsaťčlenná slovenská výprava. Veľká škoda, že chýbal cyklista Peter Sagan, pretože sprievodný kultúrny program bol šitý priamo na neho, keď sa odvíjal od známej piesne Bicycle Race od skupiny Queen. Peter však priletí až večer. Celý program bol veľmi pekný, moderne ladený a plný farieb," uviedol Zdenko Kríž.

Predstaviteľka vedenia olympijskej dediny Tessa Jowellová s pátosom konzervatívneho Angličania všetkých privítala . "Po rokoch odriekania a driny nadišiel váš čas. Prišli ste sem odvšadiaľ zo sveta a ja spolu s ostatnými sa vynasnažíme, aby sme vám spríjemnili čas a odlúčenie od domova. Všetkých vás považujem za šampiónov, to už môžem zdôrazniť teraz."

Súčasťou slávnostnej chvíle vztyčovania vlajok bolo aj tradičné odovzdávanie spomienkových predmetov. "Vedúci slovenskej výpravy pán Halanda odovzdal vicestarostke darček, on dostal striebornú tepanú pohľadnicu s vyobrazením najznámejších londýnskych miest," pokračoval tlačový atašé výpravy. Na pohľadnici je vyrytý citát Williama Shakespearea - "Niekto sa veľkým stane, iní v to veria".

Ako prvá zaviala v dedine vlajka Britských Panenských ostrovov. Až do 28. júla budú v olympijskej dedine týmto spôsobom vítať zástupcov 204 národných olympijských výborov. Ceremoniál trvá 30 minút, jeho súčasťou je vystúpenie tanečníkov z Národného mládežníckeho divadla a ich oslava sily, spolupráce a odvahy športovcov. Potom nasleduje vztyčovanie vlajky za zvukov hymny krajiny.

Podľa Ľubora Halandu ceremoniál mal spád a zahral aj na city. "Dlho netrval a bol zaujímavý pre mladých, ktorí nepochybne mali z toho zážitok. Nebolo nás veľa, záujem bol značný, no prvoradý bol tréning a my sme ho jednoznačne uprednostnili pred touto oficialitou. Každý, kto bol v dedine, však prišiel, kajakárka a členka Národného športového centra Jana Dukátová si dokonca preložila tréning, aby prvýkrát túto ceremóniu zažila na vlastné oči. Potom sa okamžite ponáhľala do Lee Valley, aby už nestratila ani minútu."

Zdenko Kríž potvrdil, že priamo v dejisku OH 2012 všetko funguje k spokojnosti všetkých členov slovenskej výpravy. "Máme tu krásne a teplé počasie. Naši športovci, ktorí sú už v Londýne, majú vytvorené dobré podmienky na prípravu na svoje súťaže. Ďalšia skupina pricestuje dnes popoludní, večer očakávame príchod Petra Sagana. V obrovskej centrálnej jedálni je tiež všetko tak, ako má byť. Na výber je veľké množstvo chutných jedál," dodal.

Zdroj: SITA, TASR, 26. júla 2012