Grafická verzia

PH 2012: Otvárací ceremoniál sa začal dojemne

30.8.2012

Slávnostným otváracím ceremoniálom na Olympijskom štadióne v Londýne sa 17 dní po skončení olympiády začali XIV. paralympijské hry (PH). Od štvrtka 30. augusta do budúcej nedele 9. septembra bude v meste na Temži bojovať 4280 zdravotne hendikepovaných športovcov zo 164 krajín o 503 medailových kompletov v 20 športoch. Počet športovcov i zúčastnených krajín je novým rekordom PH.

Šestnásť minút po začiatku ceremoniálu prišla do hľadiska britská kráľovná Alžbeta II. Nasledovalo slávnostné vztýčenie britskej národnej vlajky a po ňom sa začala hlavná časť vyše trojhodinového programu - defilé športovcov zo všetkých účastníckych krajín. Prichádzali na plochu štadióna v abecednom poradí, prví prišli športovci z Afganistanu.

Slovenská výprava nastúpila na plochu štadióna ako sto tridsiata štvrtá. Jej vlajkonosičom bol zrakovo postihnutý cyklista Vladislav Janovjak. Za ním išlo približne 60 členov slovenskej výpravy - športovcov i členov sprievodu. Neboli medzi nimi tí, ktorých vo štvrtok ráno čakajú súťaže - športová strelkyňa Veronika Vadovičová, lukostrelec Imrich Lyócsa a stolní tenisti. Chýbala aj šprintérka Hana Kolníková, ktorá má menšie zdravotné problémy.

Najväčšiu výpravu vyslali do Londýna Číňania, spolu so sprievodom má 569 členov, domáci Briti boli treťou najväčšou skupinou s celkovým počtom 525 ľudí, o dvoch viac mali USA.

Zdroj: SITA, 30. augusta 2012