Výsledky Slovákov na 40. Svetovej šachovej olympiáde

10.9.2012

Na 40. Svetovej šachovej olympiáde, ktorá sa uskutočnila v tureckom Istanbule sa zúčastnili aj reprezentačné družstvá Slovenska mužov a žien. Muži ako 42. nasadený tím v zložení Ľubomír Ftáčnik, Tomáš Petrík, Peter Michalík, Marián Jurčík (náhradník Milan Pacher, kapitán Ján Plachetka) skončili na 30. mieste v konkurencii 150 krajín a ženy SR (20. nasadené) v zostave Zuzana Borošová, Regina Pokorná, Julia Kočetkovová, Alena Mrvová (náhradníčka Veronika Machalová, kapitán Igor Štohl) v 127-člennom štartovom poli obsadili konečnú 22. priečku.

Pred dvoma rokmi v ruskom Chanty-Mansijsku skončili Slováci na 16. mieste a ich kolegyne boli 24. V Istanbule však oba výbery štartovali značne oslabené.

Víťazmi sa stali šachisti Arménska. V arménskych farbách uspel v rozhodujúcej nedeľňajšej partii záverečného 11. kola bývalý dlhoročný slovenský reprezentant Sergej Movsesjan, ktorý zdolal Maďara Zoltána Almásiho a mal leví podiel na zisku zlatých medailí.

Tie opäť o vlások unikli Rusom, ktorí získali posledný olympijský titul ešte v roku 2002 v slovinskom Blede. Bronz patrí Ukrajine. V ženskej kategórii si "zborná" aspoň čiastočne napravila chuť, keď Rusky zvíťazili pred Čínou a Ukrajinou.

Zdroj: TASR, 10. septembra 2012