Grafická verzia

Výkonný výbor SOV hodnotil OH 2012 a predstavil koncepciu športu

14.9.2012

Slovenská výprava na Hrách XXX. olympiády v Londýne neoslnila, no ani nesklamala. K tomuto záveru dospeli členovia výkonného výboru Slovenského olympijského výboru. Jeho prezident František Chmelár na tlačovej konferencii zároveň informoval o stave prípravy novej koncepcie športu.

Slováci (46 športovcov) priniesli z britskej metropoly štyri medaily (jednu striebornú a tri bronzové), pričom v hodnotení krajín skončilo Slovensko na 59. priečke, čo bolo najhoršie umiestnenie v ére samostatnosti.

"Ešte nemáme kompletnú správu zo všetkých športov (chýba vodný slalom, rýchlostná kanoistika a strelec Gönci), už teraz však môžem povedať, že dosiahnuté výsledky sú adekvátne tomu, v akom stave sa nachádza slovenský šport a spoločnosť. Musíme si uvedomiť, že výsledky vzhľadom na počet zúčastnených neboli až také zlé. Neoslnili sme, ale ani nesklamali. Nie všetci nominovaní majú šancu na popredné umiestnenie, napokon je to aj myšlienka Pierra de Coubertina, ktorú sme naplnili do bodky. Zhodli sme sa, že nemôžme upierať účasť na olympiáde športovcom iba s B-limitom, zároveň však od nich nemožno očakávať vrcholné umiestnenia, tobôž medaily," uviedol vedúci londýnskej výpravy a viceprezident SOV pre letné športy Ľubor Halanda.

Ohľadne novej koncepcie športu šéf slovenského olympijského hnutia uviedol, že vláda by sa touto témou mala zaoberať na svojom rokovaní 12. decembra.

"Vláda rozhodne, či koncepciu posunie do parlamentu. Na jej základe by sa malo konať už od budúceho roka. Koncepcia by mala byť zároveň východiskom pre Zákon o športe, ktorého prerokovanie a prijatie je naplánované v roku 2014. Z obsahového hľadiska sa koncepcia týka dvoch hlavných oblastí - podpory elitného športu, teda reprezentácie a podpory športovania verejnosti, teda detí, mládeže a rekreačného športu. Zaoberá sa samozrejme tiež financovaním, legislatívou a vzdelávaním v oblasti športu. Hoci sa ešte diskutuje o názve samotného dokumentu, zhodli sme sa na tom, že to bude spoločné dielo štátu a športového hnutia," priblížil s tým, že pri tvorbe koncepcie sa vychádza z diferencovanej podpory jednotlivých športových odvetví.

Slovenský olympijský výbor sa 24. novembra na svojom valnom zhromaždení pretransformuje na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). Nové orgány sa nebudú voliť už najbližšie, ako sa o tom pôvodne uvažovalo, ale až na aprílovom valnom zhromaždení. Pôvodný zámer nebol v súlade so súčasným volebným poriadkom. Na novembrovom valnom zhromaždení SOV schvália nové stanovy a volebný poriadok a odhlasuje sa premenovanie. Do apríla potom budú mať ďalšie subjekty možnosť stať sa členmi organizácie, ktorá by mala byť strešnou pre celý slovenský šport.

Zdroj: TASR, SITA, 14. septembra 2012