Grafická verzia

MS 2012: Peter Velits vybojoval zlato pre Slovensko

17.9.2012

Úvodný deň 79. majstrovstiev sveta cestných cyklistov v holandskom Limburgu priniesol pre Slovensko obrovský úspech. V nedeľňajšej časovke profesionálnych tímov Elite si vybojoval zlato Peter Velits s belgickou stajňou Omega Pharma-QuickStep.

Pre dvadsaťsedemročného Petra Velitsa je to už druhá zlatá medaila zo svetových šampionátov. Na majstrovstvách v roku 2007 v nemeckom Stuttgarte triumfoval v pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov.

Omega zvládla 53,2 kilometrov dlhú trať zo Sittardu do Valkenburgu aan de Geul za 1:03:17,03 hodiny. Cyklisti v zložení Tom Boonen (Bel.), Sylvain Chavanel (Fr.), Tony Martin (Nem.), Niki Terpstra (Hol.), Kristof Vandewalle (Bel.) a úradujúci slovenský časovkársky šampión Peter Velits predviedli bezchybnú, ukážkovú časovku. Počas celej trate sa disciplinovane striedali na čele a nestratili tempo. Na všetkých medzičasoch boli najrýchlejší a do cieľa prišli ako jediný tím všetci šiesti pretekári naraz, pričom mali rýchlostný priemer nad 50 kilometrov za hodinu.

"Je to naozaj skvelý pocit, všetci v tíme sme šťastní. Do pretekov sme išli s tým, že chceme získať medailu, uvedomovali sme si, že na to máme. Stálo nás to síce veľa práce, ale dosiahli sme náš cieľ. Pomohlo, že máme v tíme štyroch - piatich špecialistov na časovky. Navyše, v družstve sú štyria majstri svojich krajín. Musím povedať, že tím bol veľmi dobre postavený, silný, ale aj rozumný. V pretekoch bolo potrebné šetriť sily, preto sme išli s nejakou rezervou a až na poslednom kopci sme išli naplno," povedal Peter.

Zdroj: SITA, TASR, 17. septembra 2012