Grafická verzia

MS v cyklistike: Peter Sagan a Peter Velits budú bojovať o medaily

19.9.2012

Už dnes zabojuje Peter Velits o svoj druhý cenný kov z prebiehajúceho svetového šampionátu, keď sa postaví na štart časovky jednotlivcov. V nedeľu bude zasa v hre o medailu Peter Sagan, ktorému bude v pretekoch s hromadným štartom pomáhať až pätica krajanov.
      
O prvý úspech slovenskej cyklistiky v Holandsku sa v nedeľu postaral Peter Velits spolu s kolegami z belgickej stajne Omega Pharma-QuickStep, keď dominovali v premiérovej disciplíne časovke profesionálnych tímov Pro Tour. Druhú medailu mal na dosah druhý reprezentant spod Tatier Peter Sagan z Liquigas-Cannondale, no taliansky tím nakoniec obsadil až štvrtú priečku.

Peter Velits patrí do okruhu širších slovenských favoritov aj v stredajšej individuálnej jazde proti chronometru kategórie Elite. Svoje kvality v tejto disciplíne dokázal najmä na tohtoročnej Tour de France, kde obsadil v časovke vynikajúce štvrté miesto.

Trať pretekov meria 45,7 km a vedie z Heerlenu do Valkenburgu. Pôjde sa mierne zvlneným terénom a organizátori pre cyklistov pripravili aj tri nepríjemné stúpania, pričom hneď to prvé má priemer 7,7 percenta. Velitsovi by mohla vyhovovať práve takáto trasa.

Vrcholom šampionátu budú záverečné preteky s hromadným štartom kategórie Elite. Slovensko bude mať na 267 kilometrov dlhej trati z Maastrichtu do Valkenburgu až šesťčlenné zastúpenie. Okrem Petra Velitsa bude štartovať aj jeho brat Martin Velits, Peter Sagan i Juraj Sagan, Matej Jurčo a jediný zástupca z domáceho tímu Maroš Kováč z Dukla Trenčín Trek.

Slovensko bude mať zastúpenie aj v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom juniorov, ktorých sa zúčastní trojica Erik Baška (CK EPIC Dohňany), Mário Daško (TJ Slávia ŠG Trenčín) a Ľuboš Malovec (Olympik Trnava).

Zdroj: TASR, SITA, 19. septembra 2012